Vazelin Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?

18 Şubat 2021

Pek çoğumuzun evinde bulunan fakat hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız aklımıza sadece nemlendirici olarak gelen vazelin nedir? Detaylarını öğrendiğimizde aslında hayatımızdan çıkarmamamız gereken bu doğal ürünü beraber inceleyelim. Üstelik buluş hikayesinin de farklı olduğunu biliyor muydunuz? Benim dikkatimi çekti, bence sizin de çeker o halde biraz da ondan bahsedelim!

Vazelin Nedir?

İflasın eşiğindeki New Yorklu kimyager Robert A. Chesebrough tarafından 1859 yılında petrol kuyularına gittiğinde parafine benzer bir maddenin ayağa yapıştığını ancak orada bulunan yara ve kesiklere iyi geldiğini gözlemlemiştir. Bunun üzerine laboratuvarda başlatılan yoğun çalışmalar üzerine petrolden tamamen ayrıştırılıp ilk ismi ile ‘’vazelin petrol jeli’ ’yani ‘’vazelin’’ keşfedilmiş.

Vücut ile temas ettiğinde katıya yakın formundan uzaklaşarak içeriğinde bulunan yüksek yağ oranından dolayı erimeye başlayan yumuşak bir yapıya sahip olan vazelin hidrokarbon karışımı bir maddedir. 

Peki 1859 yılından bu günlere kadar gelmiş olan özellikle cilt bakımında kullanılan vazelinin faydaları nelerdir?

Vazelin Ne İşe Yarar?

Vazelinin faydaları saymakla bitmez. Gelin şimdi vazelinin saymakla bitmeyen faydalarını daha detaylı inceleyelim.

Vazelinin Cilt Bakımında Kullanımı

Cilt Bakımı

Kozmetik sektöründe oldukça yaygın olup kremlerin, losyonların yapımında sıklıkla kullanılır. Bir bakım kremi olarak tercih edilebilecekler arasında yer alan vazelin cilt kuruluğunu gidererek cildin gün boyu yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. Ciltte oluşan yara, çizgi, çatlak ve yanık gibi durumlarda etkin şekilde kullanılır. Ciltte kurumaya bağlı olarak oluşan görünüm değişimlerine karşı bakım yapmaya ve cildin nem dengesine kavuşmasına yardımcı olabilir. Bütün gün masa başında çalışıyorum diyorsanız dirsek ve diz de oluşan kararmalarınız için de vazelin tercih edebilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki minerallerden dolayı ciltte parlak bir görünüm kazandırır.

Ayak Bakımı

Kişisel hijyenin en önemli parçalarından biri olup günün bütün yorgunluğunu ayaklarımız çeker. Fakat her ne kadar bakım yapsak da ayaklarımızda kuruluğa ya da başka nedenlere bağlı olarak istenmeyen çatlaklar ve nasır oluşur. Ayağımızda oluşan çatlak ya da nasır olan bölgeye düzenli olarak vazelin uygulandığında bu bölgeyi yumuşatır ve istenmeyen görünümlere karşı bakım yapar. Günün yorgunluğunu atmak için yaptığın ayak bakımın sonrası da yumuşak ayaklar için vazelin tercih edebilirsiniz.

Dudak Koruyucu

Dudaklarımız yapısı itibari ile dış etkenlerden çok daha kolay etkilenir. Cildimizde en kolay kuruyan ve soğuk havalarda en hızlı kuruyan bölgemizdir diyebiliriz. Bundan dolayı oluşan dudağın kurumasına karşıt bakım yapmak için vazelin kullanabiliriz. Vazelini dudaklarımızın gün boyu nemli kalması için tercih edebiliriz. Ayrıca makyaj öncesi ruj kullanmadan önce vazelin ile dudaklarımızın hem nem ihtiyacını karşılayıp hem de rujun kalıcılığını arttırarak daha parlak görünüm kazanmasına yardımcı olabiliriz.

O zaman dudaklarım hep bakımlı görünsün diyorsan vazelin ya da vazelin dudak koruyucularını çantamızdan eksik etmeyelim.

Vazelin Kullanımı

Kirpikler

Makyaj yapmayı sevenler burada mı? Günlük yapılan makyajdan ya da diğer sebeplere bağlı olarak kirpiklerimizde dökülmeler oluştuğunu gözlemlemeye başlarız. Kirpiklerimizde oluşan dökülmeye karşı bakım yapmak için vazelin ürünleri tercih edebiliriz. Ayrıca takma kirpik kullanmayı tercih ediyorsanız kirpikleri çıkarma aşamasında vazelin kullanabilirsiniz. Çünkü vazelin içeriğindeki yüksek yağ oranından dolayı kirpik çıkarımında size kolaylık sağlayacaktır. Hem rimel kullanmayı sevmiyorum hem de takma kirpik kullanmıyorum ancak kirpiklerim hem doğal hem dolgun hem de uzun görünümlü olsun diyorsan gel sen de vazelin kullan!

Kaşlar

En merak edilen sorulardan biri de vazelinin kaş çıkartıp çıkartmayacağı üzerine. İçerdiği yüksek oranda ki mineral yağları sayesinde kaşı gürleştirmeye yarayan vazelin aynı zamanda kaşları besleyerek dökülmesine karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Dökülen kaşlarımıza vazelini akşam yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Güzel sonuçlar için düzenli kullanmayı unutmayalım.

El ve Tırnaklar

El ve tırnak bakımı hepimizin ince çizgisidir. Tırnaklarımızın ve ellerimizin bakımsız görünmesinden ya da tırnak kırılmasından şikayetçi olduğumuz durumlarda vazelin tercih edebiliriz. Tırnak etlerini yumuşatarak manikür görüntüsü sağlayan vazelin, kurumuş ellere de bakım yapıyor. Ayrıca tırnakları besleyerek ve nemlendirerek kırılma karşıtı bakım yapmaya yardımcı oluyor. El ve tırnak bakımı için vazelin sizce de çok güzel doğal bakım yöntemi değil mi?

Bebek Bakımı

Bebekler de en sık yaşanan problemlerden biri de bez bölgesinde oluşan istenmeyen durumlardır. Bebeğinizin narin cildinde istenmeyen durumlar için düzenli olarak bebek bakımında vazelin kullanılabilir. Bebeğinizin cildini korurken aynı zamanda yumuşacık ve pürüzsüz görünüm oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Vazelin Fazla Kullanılırsa Ne Olur?

Geçmişten günümüze kadar hayatımızın bir noktasında kullandığımız yararlarını saymakla bitiremediğimiz vazelin peki fazla kullanıldığında ne olur?

Yağlı bir cilt tipine sahipseniz vazelin yüksek oranda yağ içerdiğinden dolayı cilt tipinize uygun olmayabilir. Yüz bölgenizde düzensiz cilt görünümü oluşmasına neden olabilir. Cilde yararı olduğu gibi bazı vazelinler cilde uygulandıktan sonra güneşe çıkılırsa ciltte kararmaların oluşmasına yol açabilir. Bebeklerin bakımında fazla kullanıldığında istenmeyen bazı durumlara sebebiyet verebilir.

Bundan dolayı kullandığımız tüm ürünleri cilt tipimize uygun seçmeye ve uygun miktarda kullanmaya özen göstermeliyiz!

Büşra Yavuz

Kimya Mühendisi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.