Cilt Bakımında Merak Edilenler

19 Ağustos 2019

Geçmişten günümüze cilt bakımı, kadınlar için her zaman önemli olmuştur. İmkânları ölçüsünde cilde bakım yapmışlar ve güzelleştirmeye çalışmışlardır. Günümüzde de durum farklı değildir. Kadınlar, dermokozmetik markaların geliştirdiği kaliteli ürünlerle ciltlerine bakım yaparlar. Cilt, kadınlar için bu kadar önemliyken bakımı hakkında merak edilenler akılları kurcalamaya devam ediyor. Biz de bu yazımızda cilt bakımı hakkında merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar…

Cilt bakımı neden yapılır?

Cilt, vücudumuzu bir örtü gibi örten en dış organımızdır. Kendi içinde oldukça kompleks bir yapıya sahiptir ve belli ihtiyaçlara sahiptir. Cilt bakımı; cildin ihtiyaçlarını gidermek için yapılır ve belli rutinlere sahiptir. 

Cilt tipine göre bakım
Neden cilt tipine göre bakım yapılır?

Cilt, yapısındaki değişiklikler dolayısıyla farklı cilt tiplerine ayrılır. Bu cilt tipleri kendi arasında; karma, yağlı, hassas, normal ve kuru cilt tiplerine ayrılır. Karma cilt tipinde; akneye eğilim gösteren, T bölgesinde yağlanma problemi yaşanır. Yanak kısmında ise yer yer kuruluk görülür. Kuru cilt tipi; cildin tüm bölgesinde nemsiz kalmasından dolayı kuru bir görüntüye ulaşmasıdır. Yağlı cilt tipi; cildin sebum sıvısının fazla salgılanması dolayısıyla cildin aşırı yağlı görünüme ulaşmasıdır. Hassas cilt tipi, en zor cilt tiplerinden biridir. Cilt dış faktörlerle teması sonucu hassasiyeti artar ve kızarıklığa eğilim sorunu ortaya çıkar. Cildinize kaliteli bir bakım yapmak isterseniz cilt tipinize göre ürün kullanmalısınız. Sitemizde her cilt tipi için geliştirilen ürünler yer almaktadır. Buradan ulaşabilirsiniz.

Cilde ne sıklıkta bakım yapılmalı?

Cildin günlük ve haftalık bakıma ihtiyacı vardır. Gün içinde dış faktörlerle sürekli temas halinde olduğundan cildin günlük temizlenme ve nemlendirilme bakımlarına ihtiyacı vardır. Temizleme aşamasında cilt tipinize uygun ürünle, temizlenmemiş nokta kalmayacak kadar nazik hareketlerle arındırılmalıdır. Devamında cildinize nemlendirici kremle bakım yapmanız gerekir. Böylelikle günlük bakımınızı karşılayacak, haftalık bakımda da yapacağınız maskeyle cildinizi rahatlatacaksınız.

Cilt bakım sıralaması
Cilt bakımında sıralaması nasıl olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kendi içinde dört aşamada yapılır. Temizleme, nemlendirme, güneşten koruma ve maske… Temizleme ve nemlendirme aşaması günlük cilt bakımının temelidir. Ayrıca güneşten koruma rutini de günlük olarak dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürülmesi vasıtasıyla yapılır. Haftalık bakım ise, maske ve peeling aşamasıdır. Maske ve peeling ile birlikte haftalık olarak cildin ferahlatılması, rahatlatılması ve yatıştırılması amaçlanır. Haftanın tüm yorgunluğu maskeyle giderilmeye çalışılır.

Cildi neden temizlemek gerekir?

Cilt temizliğinin en temel amacı gün boyu kir, toz, olumsuz hava şartları ve dış faktörlerle temas haline olan cildi arındırmaktır. Temizlenmeyen ciltte gözenekler tıkanır ve akneye eğilim gösterme, siyah nokta oluşumu gibi cilt sorunları artabilir, cildin yaşlanmaya eğilimi çoğalabilir ve cilt ışıltısını kaybedebilir. Bu gibi etkilerden cildinizi korumak için mutlaka günlük bakımda cildinizi temizlemelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.