Müşteri Hizmetleri

 

Müşteri Hizmetleri sayfamıza hoşgeldiniz.

Alış verişinizin her aşamasında, kendinizi güvende hissedebilmeniz için en çok merak edilen konuları ve sıkça sorulan soruları size yardımcı olabilmek amacıyla aşağıda listeledik.

Farklı sorularınız için, iletişim formunu kullanabilirsiniz...

Son Kullanma Tarihleri Hakkında
 • Son Kullanma Tarihleri Hakkında

  Dermokozmetik ürünlerde son kullanma tarihi?

  Kozmetik ya da dermokozmetik ürünlerde son kullanma tarihinin belirtilmesi belirli şartlara göre zorunludur. Bazı ürünlerde ise şartlar yerine geldiğinde son kullanma tarihi ürün ambalajı üzerinde belirtilmez.

  MADDE 5- Piyasaya arz edilen bir kozmetik ürünün ambalajında belirtilen koşullarda saklanması ve uygulanması neticesinde insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olması gerekir. (a) Bir kozmetik ürünün minimum dayanma tarihi, Yönetmeliğin 6. ncı maddesine uyumlu kaldığı süre olup kozmetik ürün güvenliliğinin devam ettiği süredir. Söz konusu tarih, ambalaj üzerinde açıkça ve sırasıyla ay ve yıl olarak belirtilir. Raf ömrü 30 ay veya daha kısa olan kozmetik ürünlerin iç ve dış ambalajı üzerinde Şekil 1.a’da belirtilen kum saati sembolüyle minimum dayanma/dayanıklılık süresi ifade edilmelidir. (b) Minimum dayanma süresi otuz ayı geçen kozmetik ürünlerde, tarih belirtilmesi zorunlu değildir.Ancak, bu ürünlerde ürünün açılmasından itibaren tüketiciye zarar vermeden kullanılabileceği süre bildirilmelidir. Kozmetik ürün açıldıktan sonra güvenli kullanılabileceği bu süre hakkında bilgi, Yönetmeliğin Ek-VIII/a’da verilen açık kavanoz sembolü (Şekil 1. b, c, d ve e de gösterildiği gibi) ay veya yıl olarak sayı ile sembolün üzerinde veya dışında belirtilmelidir. Yaygın olarak uygulamada bu ibarenin Türkçe “Ay” ve genellikle yaygın kullan dillerde ay ifadesinin kısaltması şeklinde “M” olarak belirtilmesi tercih edilir:

   (c) Söz konusu sembol, dış ambalajın da kullanıldığı kozmetik ürünlerde, hem iç ambalajda hem de dış ambalajda yer almalıdır.

  Son kullanma tarihlerinin belirtilmesinin zorunlu olmaması beraberinde ciddi bir güven problemi ortaya çıkarmakta. Minumum raf ömrü 30 ayı geçen ürünlerin bu süreyi tüketimden önce aşıp aşmadığını tespit etmek oldukça zor. Zira bir çok kozmetik ya da dermokozmetik ürün ithal olduğundan, ürün üzerinde bu bilgi verilmediğinde, güvenilir şekilde son kullanma tarihlerinin tespit edilebileceği bir sistem mevcut değil. Ancak son yıllarda Sağlık Bakanlığı'mızın Ürün Takip Sistemi olarak tanımlanan her bir ürünün üretildiği ya da ithal edildiği andan , son kullanıcıya satıldığı ana kadar net şekilde takibinin yapılmasının mümkün olacağı bir sistem üzerinde çalışmaları mevcut. 

  Son kullanma tarihleri kutu üzerinde belirtilmemiş ürünler ile ilgili olarak firmamız tarafından, ürünlerin stoklarımıza giriş tarihini dikkate almak sureti ile raf ömrü kontrolü yapılmaktadır. Bu tip ürünlerin büyük bir kısmının raf ömrü 5 yıldır.  Az bir kısmı ise 3 yıl raf ömrü taşımaktadır. Bu tip ürünlerin  güvenli süre içinde tüketilmesini sağlayacak şekilde bir stok politikası izlemekteyiz. Dermoeczanem sattığı her bir ürünün taze olması konusunda titiz davranmakta ve güvence vermektedir. 

İletişim Formu

Lütfen iletişim bilgilerinizin doğru olmasına özen gösteriniz.

İletişim Bilgileri

DERMO GRUP İNTERNET MAĞAZACILIK SAN. VE TİC. A. Ş.
Adres : Gökhasan Köyü 3 Nolu OSB Sokak No:14 Alaplı / Zonguldak 
Telefon : 0850 532 45 00
E-posta : bilgi@dermoeczanem.com

DERMO GRUP A.Ş. İSTANBUL OFİS


DERMO GRUP A.Ş. İSTANBUL OFİS ADRES : Barbaros Mah. Denizmen Sok. No:24/3 Üsküdar / İstanbul Google Maps'de açmak için tıklayınız...

DERMO GRUP A.Ş. MERKEZ


DERMO GRUP A.Ş. MERKEZ ADRES : Gökhasan Köyü 3 Nolu OSB Sokak No:14 Alaplı / Zonguldak Google Maps'de açmak için tıklayınız...

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.