Bu Kategorideki Tüm Markaları Görmek için Tıklayınız.
FE
Mf
SVR
TTO

Cilt Bakımı

Sıralama seçin
Katalog Görünümü Liste Görünümü
Kategorinin Çok Satanları
Kategorinin Tüm Ürünleri
Toplam 4946 ürün görüntüleniyor.

Cilt Bakımı Nedir?

Cildimiz bizim için çok önemlidir. Gün içinde cildimizin güzel görünmesi için birçok şey yaparız. Bunlardan biri de cilt bakımıdır. Peki, cilt bakımı nedir, nasıl yapılması gerekir biliyor muyuz? Cildimiz gün içinde birçok dış etkene maruz kalır. Bunlar makyaj, yağ, kir, zararlı güneş ışınları gibi cildinizden arındırmadığımız zaman cildinize zararı olabilir. Cildinizin daha parlak, genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız cilt bakımımızı aksatmamalı ve cildinize uygun, cildinizin ihtiyacı olan cilt bakım ürünlerini kullanmalıyız. Cilt bakım rutini gündüz ve gece bakımı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Gündüz ve gece bakım cilt bakımını birbirinden ayıran çok fazla bir özellik yoktur. Gündüz bakım rutininiz daha çok güneşin zararlı etkilerinden korunmak önemlidir. Gece cilt bakımında ise gece kremleri ile uykunuzda bile cildinizin onarılmasına yardımcı olurlar. Doğru bir cilt bakım sıralaması için yazımızı okumaya devam edin, cilt bakım sıralaması nasıl olmalıdır anlatıyoruz!

Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

Her bir bireyin farklı özellikleri, farklı dış görünüşü ve farklı ihtiyaçları vardır. Ciltler de böyledir farklı özellikleri, tipleri ve ihtiyaçları olur. Bu sebeple yeni başlayanlar için cilt bakım rutini çok karmaşık gelebilir. Aslında cilt bakım sıralaması çok kolaydır. Cilt bakımına başlamadan önce bilmemiz gereken en önemli şey cilt tipimizi ve ihtiyaçlarıdır. Cilt tipinizi bilmeden yaptığımız cilt bakımı hiçbir şekilde etkili olmaz. Hatta cildinize zarar bile verebilir. Cildinize zarar vermeden cildinizin ihtiyaçlarına uygun yaptığımız cilt bakımı ise cildinizin daha iyi bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Cilt bakımına başlamadan yapılması gereken en önemli adım bu sebeple cilt tipinizi ve cildinizin ihtiyaçlarını bilmektir. Peki, cilt tipinizi nasıl öğrenebiliriz? Cilt tipinizi öğrenmenin çok basit birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri sabah uyandığınız zaman yüzünüzü kâğıt bir mendil ile silin. Eğer mendilde hiçbir şey yoksa kuru, mendilde yağ emilimi olduysa yağlı ya da sadece alın ve burun kısmını sildiğiniz de yağ emilimi oluştuysa karma bir cilt tipine sahipsiniz demektir. Ya da cildinizi su ile yıkayın ve 15-20 dakika arası bekleyin. Kâğıt mendili dört parçaya bölün ve yanaklar, alın, burun ve çenenize mendilleri yerleştirin. Mendiller direkt düşüyor ise kuru, birazcık yapışıp düşüyorlarsa normal, mendiller düşmüyorsa yağlı ya da mendiller sadece burun ve alın bölgenizden düşmüyorsa karma bir cilt tipine sahipsiniz demektir. Böylece cilt tipinizi de belirlediğimize göre cilt bakım sıralamasının nasıl olması gerektiğini konuşabiliriz.

Cilt bakım sıralaması hangi cilt tipi olursanız olsun temizleme adımı ile başlamalıdır. Cildinizi gün içinde maruz kaldığı makyaj, yağ, kir ve güneş kremi kalıntılarından arındırmalıyız. Yağlı ve karma ciltler sebum dengesini sağlayacak ama cildinizi de çok kurutmayacak bir temizleyici kullanabilir. Kuru bir cilde sahipseniz ise cildinizi kurutmadan nem ihtiyacını karşılayacak bir temizleyici ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Temizleme adımında kullandığımız temizleyiciler gözeneklerimizi bazen iyi bir şekilde temizlemezler. Gözeneklerimizde kalan kalıntıları daha iyi bir şekilde temizlemek için tonik kullanmalıyız. Tonikler, cildin pH dengesinin sağlanmasına ve cilt bakım rutininde daha sonra uygulanacak ürünlerin etkilerini arttırmaya yardımcı olur.

Cilt bakımında tonik adımından sonra cildinizin ihtiyacına uygun bir serum uygulamak gelmektedir. Bu adımda yağlı ve karma ciltlerin gözenek temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcı serumlar kullanabilir, kuru ciltler ise ciltlerini nemlendirmek için hyalüronik asit içerikli serumlar kullanabilir.

 Her cilt tipinin neme ihtiyacı vardır. Nemsiz kalan cilt kurur, kuruyan cilt ise yaşlılık belirtileri oluşumunu arttırır. Cildinize uygun nemlendiriciler ile cildinizin daha genç, parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca göz çevrenizi de nemlendirmeyi unutmayın. Göz çevrenizi nemlendirmek ince çizgi görünümünün azalmasına yardımcı olur. Göz çevrenizde daha aydınlık, nemli bir görünüm oluşur.

Daha sonra güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmak için cilt tipinize uygun güneş koruyucu ile cildinizi güneş lekeleri, yaşlanma belirtilerinden koruyabilirsiniz. Ayrıca hafta da bir cildinize peeling yaparak cildinizin daha temiz, parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Cilt Tipinize Uygun Bakım Rutini

Kuru ciltliler için bakım önerileri:

Kuru bir cilde sahipseniz cilt bakım rutininizi nemlendirici özellikli ürünler üzerine oluşturmanız gerekmektedir. Kuru ciltler diğer cilt tiplerine nazaran sebumun çok daha az üretilmesinden kaynaklı cilt bariyerinin zayıflamasıdır. Bu sebeple cildin nem tutma kapasitesi düşüktür. Cildinizin nem ihtiyacını karşılamak için yoğun nemlendirici ürünler tercih edebilirsiniz. Hyalüronik asit yoğun nem tutma özelliği sayesinde sizin için güzel bir içerik olabilir. Ayrıca alkol bulunmayan, cildin pH’ına uygun ürünler tercih etmelisiniz. Alkol içerikli ürünler cildin daha da kurumasına yol açabilir.

Yağlı ve karma cilt için bakım önerileri:

Yağlı ve karma cilde sahipseniz ciltteki fazla sebumu dengeleyecek, genişlemiş gözenek görünümünün azalmasına yardımcı ürünler tercih etmelisiniz. Fazla sebum üretimi ciltte parlamaya sebep olabilir. Ayrıca güzel bir şekilde ciltten temizlenmeyen sebum gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması ise cilt sorunlarına yol açar. Bu sebeple cildinizden güzel bir şekilde fazla sebumu alacak, gözeneklerinizi arındıracak ve ciltteki sebum dengesini sağlayacak ürünler tercih etmelisiniz.

Hassas ciltliler için ise önemli olan:

Cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürün seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler içeriğidir. Alkol ve parfüm içermeyen doğal, temiz içerikli ürünler ile cilt bakım rutini oluşturmalısınız. Cildinizde herhangi bir reaksiyona sebebiyet vermeyecek ürünler tercih etmelisiniz.

Cilt Bakım Rutininizde Mutlaka Olması Gerekenler

Cildinizin daha güzel, parlak, genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız cilt bakım rutinindeki ürünlerin hepsinin kullanılması oldukça önemlidir. Cilt bakım ürünlerinin hepsi birbirini desteklemekte ve kendinden sonra gelen ürünün emilimini ve etkisini arttırmaktadır. Ancak cilt bakım rutininin olmazsa olmazları arasına girebilecek belli başlı ürünler de vardır. Bunlardan biri kesinlikle yüz, vücut temizleme ürünleridir. Cildinizi temizlemeden bakım yapmak imkansızdır. Cildinizi temizlemeden yaptığınız bir bakım cildinize hiçbir yararlı etkisi olmayacaktır. Cildinizi güzel bir şekilde temizleyip bakım yaptığınız zaman ürünler cildinize daha iyi bir şekilde nüfuz eder ve daha parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Cilt bakımında mutlaka olması gereken bir diğer adım ise nemlendirme adımıdır. Her cildin neme ihtiyacı vardır ve nem cildiniz için oldukça önemlidir. Cildinizi nemlendirmeyi ihmal ederseniz cilt kurur. Kuruyan cilt ise kırışıklık, ince çizgi oluşumu gibi yaşlılık belirtilerinin oluşmasına neden olur. Nemlendirme adımında göz çevresini ve vücudunuzu nemlendirmeyi unutmayın. Sadece yüzünüz değil vücudunuzun da neme çok fazla ihtiyacı vardır. Bu sebeple cilt bakım rutininizde tüm vücudun nemlendirilmesi gerekmektedir. Geldik cilt bakımında mutlaka olması gereken ve son adım olan güneş kremlerine. Güneş kremleri cilt bakımında neredeyse temizleme adımı kadar önemlidir. Cildiniz bütün bir sene boyunca güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı savunmasızdır. Cildinizi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korumazsak güneş lekeleri, cilt yaşlanma lekeleri, yaşlanma belirtilerinin oluşumu artmaktadır. Cilt tipinize uygun seçtiğiniz güneş kremleri sadece güneşe karşı koruma sağlamazlar. Ayrıca cildinizin daha pürüzsüz, canlı, eşit bir cilt tonu görünümü, sebum ve nem dengesinin sağlanmasına da yardımcı olurlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.