Vücut Losyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

26 Ekim 2020

Vücut Losyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücudunda hem güzel koku hem ferahlık hem yumuşaklık bir arada olsun istemez misin? O halde vücut losyonu kullanmaya ne dersin?

Vücut losyonu; vücudun kaybettiği nemi geri kazandırılmasına ve vücudun nem düzeyini dengelemeye faydalı bir bakım ürünüdür. Vücudumuzun nemli kalmasını sağlamaya yardımcı olarak vücudumuza daha pürüzsüz ve parlak görünüm kazandırır.

Vücut Losyonu Ne İşe Yarar?

Hangimiz vücudumuzda rahatlama olsun istemez ki! Vücudumuz cilt tipine göre her zaman farklılık gösterir. Yalnızca kuru ciltler için değil yağlı, karma ve diğer cilt tipleri vücutlarında da nem oranı değişim göstermektedir. Bundan dolayı vücudumuzdaki nem oranını dengelemek için cilt tipimize uygun vücut losyonu tercih edebiliriz. Vücut losyonu aynı zamanda nem oranını dengeleyerek vücuda canlı, pürüzsüz ve hoş görünüm kazandırır.

Özellikle banyo sonrası sıcak suyun etkisi ile cildinin ne kadar kuruduğunun farkında mısın? Banyodan sonra cildine göre seçeceğin vücut losyonu ile vücudunu nemlendirip güzel koku ve ferahlık sağlayarak günün yorgunluğunu tamamen unutabilirsin.

Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

Vücudun cilt tipini tanımak dikkat edilmesi gereken konuda önceliklidir. Buna uygun vücut losyonları tercih edilmeli ve kullanılmalıdır.

Banyo sonrası vücut losyonu kullanımı sıcak suyun etkisiyle kuruyan cildin nem oranını dengelediği için vücudumuzu rahatlatır ve huzur hissi verir. Ancak vücut losyonu kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri, banyo sonrası cilde yeterli kurulama yapılmadan uygulama olmasıdır. Bu durum, ürünün ciltte yeteri kadar emilim gösterememesine sebep olurken, cilde sağladığı fayda ise minimum düzeyde kalmaktadır. Vücut losyonu kullanımı sırasında cildine dairesel hareketler ile masaj yapabilirsin. Çünkü bu durum vücudundaki kan dolaşımını da etkileyeceği için vücudunun, daha canlı ve taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca vücut losyonlarını yüzüne ve ellerine bakım yapmak için kullanmamalısın. Çünkü her bölgenin ihtiyacı farklıdır. Dolayısıyla vücut losyonlarının, yalnızca vücut nemi için uygun yapıya sahip olduklarını unutmamalısın.

Özellikle yaz aylarında vücudumuz fazlaca güneşe maruz kalıyor. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuz takdirde özellikle dışarıda sıklıkla zaman geçiriyorsak spf içerikli (güneş losyonu) vücut losyonları kullanmayı tercih edebiliriz böylece hem nemlendirme hem de koruma sağlanmış olur.

Son olarak vücut losyonu kullanırken hassas bir cilt yapısına sahipsen ”noncomedogenetic” yazılı ürünleri tercih etmeye özen göstermelisin. Çünkü bu içeriğe sahip ürünler gözenekleri tıkamadan bakım yapmanıza yardımcı olur.

Büşra Yavuz

Kimya Mühendisi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.