C Vitamini Serumlarının Kullanım Rehberi

26 Haziran 2024

  Cilt bakımının pırıltılı ve aydınlık hali! Bu blog yazımızda cildimizin güzellik ve ışıltı kaynağı olan C Vitamini serumlarının kullanımları hakkında daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Bakım rutinlerimizin etkili, konsantre ve güçlü üyelerinden olan C Vitamini serumlarının cildimize birçok faydası olduğunu biliyoruz. Peki, C Vitamini serumların nasıl kullanılması, hangi ürünler ile birlikte kullanılması ya da hangi ürünler ile birlikte kullanılmaması hakkında detaylı bir bilgiye sahip miyiz? C Vitamini serumları çok yüksek konsantrasyonda ve etkili ürünler olmasının yanında çok hızlı bir şekilde oksitlenebilir ya da doğru ürünler ile doğru şekilde kullanılmadığı zaman cildimizde istenmeyen durumlara neden olabilirler. Bu nedenle bakım rutinlerimizin güçlü ve parlak üyesi olan C Vitamini serumları hakkında daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. C Vitamini serumlarının ışıltılı, aydınlık ve eşsiz dünyasına birlikte adım atmaya hazır mısınız?

C Vitamini Serumlarının Faydaları

C Vitamini serumlarının hangi ürünler ile kullanılması/kullanılmaması ya da nasıl saklanması gerektiğinden bahsetmeden önce cildimize faydalarından bahsetmek istiyoruz. Cilt bakım rutinlerimizin güçlü ve konsantre üyeleri olan C Vitamini serumlarının cildimize faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İnce çizgi ve kırışıklık karşıtı bakım yapar.
 • Yaşlanma karşıtı bakım yapar.
 • Ciltte aydınlık, taze, parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.
 • Leke görünümüne karşı bakım yapar.
 • Ciltte eşit bir ton görünümü oluşmasına yardımcı olur.
 • Cildi dış faktörlerin etkilerine karşı korumaya yardımcı olur.
 • Ciltte sıkı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.
 • Cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Ciltte daha genç bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.
 • Cildi güneşten gelen zararlı etkilere karşı korumaya yardımcı olur.
 • Cildin nem bariyerini korumaya yardımcı olur.
 • Düzensiz cilt görünümüne karşı bakım yapar.

C Vitamini Serumları Kaç Yaşında Kullanılmalı?

C Vitamini serumlarının bakım rutinlerine eklenebilmesi için belli bir yaş aralığı yoktur. Cilt tipine ve ihtiyacına bağlı olarak C Vitamini serumlarını cilt bakım rutinlerine ekleyebiliriz. Ancak C Vitamini serumlarının cilde faydaları ve etkilerini göz önüne alındığı zaman ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle 20’li yaşlarda düşük konsantrasyonlarda C Vitamini serumu kullanımına başlanması ciltte daha genç, pürüzsüz ve taze bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.

C Vitamini Serumlar Nasıl Kullanılır?

C Vitamini serumlar güçlü ve yüksek konsantrasyonda ürünler oldukları için bakım rutinlerine eklenmeden önce cilt tipine uygun olup olmadığını araştırmalıyız. Ardından bakım rutinine ilk kez C Vitamini serumu ekliyorsak çok yüksek konsantrasyonlar ile başlamamalıyız. İlk olarak düşük konsantrasyonda C Vitamini serumu eklememiz gerekir. Zamanla cilt alıştıkça konsantrasyonu arttırmalıyız. C Vitamini serumlarını günde iki defa sabah ve akşam bakım rutinlerinde kullanabiliriz. C Vitamini serumlar cildi etkili bir şekilde nemlendirdikten ve tonikledikten sonra kullanılması gerekir. Ayrıca C Vitamini serumları kullanıldıktan sonra güneşten gelen UV ışınlarına maruz kalmamaya özen göstermeliyiz. Ya da yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucu ürün kullanmalıyız. Gün içinde güneş koruyucu ürünümüzü en fazla 2 saatte bir tazelemeyi unutmamalıyız.

C Vitamini Serumlar Hangi Ürünler ile Kullanılmamalı?

C Vitamini serumları aktif içeriğe sahip oldukları için diğer aktif içeriğe sahip ürünler ile birlikte kullanımı önerilmez. C Vitamini serumlarını; Glikolik Asit, Salisilik Asit, Laktik Asit AHA ve BHA’lar ile birlikte kullanmamaya özen göstermeliyiz. Ayrıca Retinol (A Vitamini türevi) ile de birlikte kullanılmaması önerilir.

C Vitamini Serumlar Nasıl Saklanması Gerekir?

C Vitamini serumlarını karanlık, nemsiz ve serin bir yerde saklanması gerekir. Çünkü C Vitamini serumları çok sıcak ortamlarda hızlı bir şekilde oksitlenebilir bu da serumlarınızın etkilerinin azalmasına ya da bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle C Vitamini serumlarını yaz aylarında ya da sıcak havalarda buzdolabında saklayabiliriz. C Vitamini serumları kullandıktan sonra hemen ağızlarını sıkı bir şekilde kapatmaya özen göstermeliyiz. Hava ile uzun süre etkileşimde kalan bir C Vitamini serumu da hızlı bir şekilde oksitlenebilir ya da bozulabilir.

Dermo Eczanem

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.