AHA ve BHA Nedir?

14 Ekim 2020

Epidermis tabakası “keratinosit” adı verilen hücrelerden oluşur. Keratinositler en alt tabakadan en üst tabakaya geçerek cansız keratin tabakasını oluşturur. Bu süreç 21-25 günlük “derinin çevrimi” adı verilen bir döngüdür. Yüzeye ulaşan ve artık cansız hücrelerden oluşan bu tabaka vücudumuzda doğal bir süreç olarak –biz farkında olmadan- zamanla dökülür ve derinin çevrimi böylece devam eder. Ancak yaşa ve dış faktörlere bağlı olarak bu döngü zamanla yavaşlayabilir. Keratinositler bir araya gelerek cildin en dış tabakasında kuruluk, pullanma ve pürüzlenme oluşturabileceği gibi cildin akne oluşumuna eğilimini de arttırır. Cildimizin kendini ölü hücrelerden arındırmasına yardımcı olmak, bu döngüyü desteklemek –peeling yapmak- cilt bakım rutinimizin yapı taşlarından biri olmalıdır.

Derinin Katmanları

Peeling iki şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan biri fiziksel peeling dediğimiz, ince tanecikli ürünler kullanarak veya yüz için kullanılan temizleme fırçaları ile yapılandır. Diğeri ise kimyasal peelingtir. Kimyasal peelingte ise hidroksi asitler kullanılmakta. Bu asitler cilt pH’ını düşürerek keratinositler arasındaki bağları zayıflatır veya keratinositleri parçalar. Yüksek konsantrasyonda hidroksi asit içeren ürünler mutlaka yetkili uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekirken, son zamanlarda düşük konsantrasyonlarda hidroksi asit içeren ürünlerin piyasaya sunulması ile evde kullanıma uygun hale gelmiştir.

Hidroksi Asitler ile Peeling

Hidroksi Asitler

Peeling denince aklımıza hemen son zamanda oldukça popüler olan asitler gelmektedir. Temel olarak 3 gruptan oluşan hidroksi asitlerin AHA ve BHA gruplarının etkilerinden kısaca bahsedelim.

• Cildin en dış katmanında bulunan ölü hücrelerin uzaklaştırılmasına ve cildin daha pürüzsüz görünmesine,
• Gözenek temizlenmesine ve gözenek görünümünün azalmasına,
• Cilt tonu görünümünün eşitlenmesine, aydınlanmasına,
• Yüzeysel kırışıklık görünümünün düzelmesine yardımcı olmaktadır.

AHA’lar suda çözünen BHA’lar ise yağda çözünen asitlerdir. AHA’lar daha çok cildin yüzeyinde etkilidir. Cildin yüzeysel kırışıklıkları, yüzeysel lekeleri üzerine etkili olabilirken, BHA’lar biraz daha derine inerek gözeneklerin temizlenmesine, sebum dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. AHA’lar yaşlanma karşıtı etki isteyen kullanıcıların ilgisini çekerken, BHA’lar yağlı ve karma cilt tipine sahip kullanıcıların ilgi alanına girmekte.

Hem AHA hem BHA içeren yeni bir ürünümüz var!

La Roche Posay Effaclar Peeling Etkili Leke Karşıtı Serum içeriğinde AHA olarak sitrik asit, glikolik asit, fitik asit içerirken, BHA olarak salisilik asit içermektedir. Hem peeling işlemi yaparak yukarıda bahsettiğimiz etkileri sağlamaya yardımcı olacak hem de nem takviyesi sağlayacaktır. Aynı zamanda içeriğinde niasinamid bulunmaktadır. Niasinamid, B3 vitaminidir ve antioksidan etki gösterir. Ciltte bulunan ince çizgilerin görünümünün hafifletilmesinde ve cilt lekelerinin azalmasında yardımcı etki gösterir. La Roche Posay termal suyu içeriği ile ciltte ferahlatıcı etki vaat edilmektedir.

İçerik listesi:

Aqua / Water, Alcohol Denat, Propanediol, Glycolic Acid, Niacinamide, Dimethyl Isosorbide, Pentylene Glycol, Salicylic Acid, Sodium Hydroxide, Peg-60 Hydrogenated Castor Oil, Hydroxyethylpiperazine Ethane Sulfonic Acid, Citric Acid, Peg-30 Glyceryl Cocoate, Capryloyl Salicylic Acid, Biosaccharide Gum-1, Maltodextrin, Phytic Acid, Polyquaternıum-10, Parfum / Fragrance

Nasıl ve Hangi Ürünlerle Birlikte Kullanılmalı?

Düzenli kullanmanın yanı sıra doğru ürünlerle kombine kullanmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak sevdiğimiz bir ürünün beraberinde kullanabileceğimiz hem etkisini destekleyecek hem de cilt tipimize uygun ürünü bulmak hepimizin kafasında soru işareti oluşturuyor. Gelin, bu ürün ile alakalı bu soru işaretini sizin için kaldıralım. Hem gece hem gündüz bu ürün ile beraber kullanabileceğiniz ürünleri size sunalım.

Bu serum, La Roche Posay Effaclar Jel ile mükemmel bir ikili oluşturuyor. Gündüzleri La Roche Posay Hyalu B5 Serum kullanarak nem takviyesi sağlayabilirsiniz. Hyaluronik asit ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz “HYALURONİK ASİT NEDİR? NE İŞE YARAR?” yazımızı okuyabilirsiniz. Aynı zamanda dikkat etmemiz gereken diğer bir husus cildimizi güneşten korumak. Bunun için de yağlı ve karma cilt tipine uygun La Roche Posay Anthelıos XL Dry Touch Spf 50+ ile cilt bakımı için üçlü yapıtaşı oluşturmuş oluyoruz. Yağlı his bırakmayan dokusu ile bu güneş kreminden de memnun kalacağınıza eminiz. Bu üç ürün hem birbirlerinin etkisini destekleyecek hem de beklentilerinizi karşılayacaktır. Akşamları La Roche Posay Effaclar Jel ile temizleyip iyice kuruladığımız cildimize bu serumu uygulayabilirsiniz. Böylece hem gece hem gündüz rutininizi tamamlamış oluyoruz.

AHA ve BHA kullanımına bağlı olarak oluşan hem gündüz hem akşam ihtiyaç duyduğumuz anlarda kullanabileceğimiz bir ürün olsa dediğinizi duyar gibiyiz. İşte tam bu zamanlarda La Roche Posay Termal Su yanınızda. İçerdiği mineraller ve selenyum ile cildi ferahlatmaya, nemlendirmeye yardımcı olur.


Kaynakça:

Beta Hydroxy Acids, Erişim Tarihi:13.10.2020
Alpha Hydroxy Acids, Erişim Tarihi:13.10.2020
Deri Bilgisi, Erişim Tarihi:13.10.2020
Derinin Yapısı ve Fonskiyonları, Erişim Tarihi:13.10.2020
Yaşlanma Karşıtı Kozmetik Yaklaşımlar ve Ürün Bileşenleri, Erişim Tarihi:13.10.2020
Kozmetolojide a-Hidroksi Asitler , Erişim Tarihi:13.10.2020
Effaclar Peeling Etkili Serum, Erişim Tarihi:13.10.2020

Ecz. İzel Sarı

Eczacı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.