Bentonit Kili Nedir, Ne İşe Yarar?

20 Ocak 2021

Bentonit çok uzun zamandan beri çeşitli amaçlarla kullanılıyor olup ilk kez MÖ 5000 yıllarında Kıbrıs adasında yünlerin yağını almak için kullanıldığı bilinmektedir. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bentonit kil birçok sektörde tercih edilip kozmetik, gıda sanayi, ilaç sanayi, seramik sanayi gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Biz de bu yazımız da bentonit kili nedir, bentonit kili yararları nelerdir ve nasıl kullanılır sorularını cevaplayacağız.

Bentonit Kili Nedir?

Montmorillonit olarak da bilinen bentonit kili bir tür volkanik kil çeşididir. İçeriğinde bulunan elektromanyetik negatif yük sayesinde bakteriyel ve toksik maddeleri vücut dışına atmaya ve cildi gereksiz yağlardan temizlemeye bu sayede detoks etkisine yardımcı bir doğal maddedir.

Bentonit Kili

Bentonit Kilinin Faydaları Nelerdir?

Bentonit kili pek çok faydası ile kozmetikte detoks etkisi başta olmak üzere sağlık alanında da birçok faydası bulunmaktadır. Vücudumuza aldığımız gıda besinleri zaman zaman çeşitli durumlara neden olabilmektedir. Ağır metal toksinleri(zehir) olarak bilinen benzen, kurşun, civa gibi maddeler soluduğumuz havadan ve tükettiğimiz gıdalarla vücudumuza karışabilir. Vücutta biriken bu toksik maddeler sindirim sisteminde ve ciltte istenmeyen birçok duruma sebebiyet verebilir. Bundan dolayı bir tür volkanik kil olan bentonit kil, içeriğindeki elektromanyetik negatif yük sayesinde bakteriyel ve toksik maddeleri vücut dışına atma özelliği ile bilinmektedir.

Şimdi de hepimizin en çok önem verdiği bentonit kilinin cilde olan yararlarından bahsedelim.

Bentonit Kilinin Cilde Faydaları

Cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Tükettiğimiz gıdalar ve çevresel koşulların da etkisi ile cildimiz de yağlanma, düzensiz cilt görünümü gibi olumsuzluklarla sık sık karşılaşırız. Bu olumsuzluklara karşı bakım yapmanın bir yolu da bentonit kilini tercih etmektir.

Bentonit kilinin temizleyici özelliği sayesinde bu durumları çözmek için en iyi ve en önemli kullanılacak ürünler arasındadır. Bentonit kilinin sabun, krem gibi çeşitleri olsa da cildimiz için en çok bentonit killi maske kullanmayı tercih ederiz. Bentonit killi maskeler doğal peeling ve mineral açısından zenginliği özelliği ile cildi ve gözenekleri temizler ve içerdiği yararlı mineralleri cilde bırakır. Böylece ciltte detoks etkisi oluşturarak aydınlatıcı ve yumuşak bir görünüm olmasına yardımcı olur.

Peki bentonit kilinin ağız sağlığı için yararlarını biliyor muydunuz?

Bentonit Kilinin Ağız Sağlığı İçin Faydaları

Bentonit killi diş macunu içeriğinde ki bentonit kili ile ağız içini temizlerken aynı zamanda dişleri beyazlatmada etkilidir. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmaması özelliği ile çocuklarında tercih edebileceği oldukça güvenilir diş macunudur.

Hepimiz için çok değerli olan evcil hayvanlarımızın bakımını da unutmamak gerekir. Bentonit kilini evcil hayvanlarımızın bakımı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ne demiştik yararları saymakla bitmez. :)

Bentonit Kili Nasıl Kullanılır?

Özelliklerine ve yararlarına baktığımız da bentonit bizler için önemli paya sahip. O halde bentonit kil nasıl kullanılmalıdır?

Kil doğal yapısı gereği topraklanmaya müsaittir. Bundan dolayı bentonit kil kullanımında aktif olması için bir miktar su veya gül suyu tercih edilmelidir. Daha çok maskelerde tercih ettiğimiz bentonit kiline su veya gül suyu ekledikten sonra daha aktif olması için karışımı 15-20 dakika beklettikten sonra cildimize uygulamalıyız. Ayrıca en önemli özelliği olan negatif elektrik yükünü kaybetmemesi için plastik, cam veya tahta kaplarda muhafaza etmeye özen göstermeliyiz.

Sizlerde bentonit kil ürünlerinden yararlanmak istiyorsanız sitemizdeki ürünlere göz gezdirmeye ne dersiniz?

Büşra Yavuz

Kimya Mühendisi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.