Hassas Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

19 Haziran 2019

Hassas ciltler, diğer cilt tiplerine oranla oldukça naziktir. Bu nedenle dışarıdan gelen birçok faktörden diğer cilt tiplerine oranla daha fazla etkilenir. Özellikle yaz aylarında sıklıkla rastlanır. Diğer cilt tiplerine göre dış faktörlerden etkilenen bu cilt tipini yanlış bakım uygulamaları ve yanlış bakım ürünleri kullanmak da etkiler. Peki, hassas ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Hassas Ciltlerin Bakımı

Olumsuz hava şartları, tüketilen bazı gıdalar, güneşin zararlı ışınları, stres hassas ciltleri oldukça etkileyen faktörlerdir. Özellikle ani hava değişikliklerine karşı hassas ciltlerin diğer ciltlere göre daha fazla dikkat etmesi gerekir. Mesela aşırı güneşli bir havada dışarı çıkarken tedbir için mutlaka güneş kremi kullanmalı, aşırı rüzgârlı ya da soğuk bir havada dışarı çıkmadan önce mutlaka ciltlerine nemlendirici sürmelilerdir.

Hassas cilt tipine sahip yetişkinlerin yapması gereken ilk adım, ciltlerini tanımak ve ihtiyaçlarına uygun ürünler kullanmaktır.

Klasik bakım rutinleri, temizleme, tonik, nemlendirme, maske ve nemlendirme ve güneşten korumadır.

Hassas ciltlere sahip yetişkinlerinde birebir uygulaması gereken bu adımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan bakım ürünleridir. Hassas cilt tipine sahip yetişkinler ciltlerinin pH’ına uygun ürün kullanmalı ve kullandıkları ürünlerin formüllerinin içeriğinde yer alan ham maddeleri tespit etmelidir.

Cilt Temizliği

Cilt Temizliği

Hassas cilt tipi cilt temizliği yaparken, oldukça nazik olmalıdır. Bu cilt tipinin tonik kullanmasına gerek yoktur. Çünkü çift aşamalı bir temizlik rutini hassas cilt yapısına fazla gelebilir. Cilt temizliği yaparken pamuğu ciltlerine nazikçe uygulamalı ve cildini dış faktörlerin etkisinden minik hareketlerle temizlemelidir.

Maske

Cilt maskeleri, cilde etkili bir şekilde bakım yapmak için kullanılır. Özellikle hassas cilde bakım yapmak için yapılan maskeler, cildi ferahlatmaya yardımcı olur.

Nemlendirme

Hassas cilt tipine sahipseniz, nemlendiriciniz cildinize etkili bir şekilde bakım yapma yetisine sahip olmalıdır. Özellikle gece yatmadan önce masaj hareketleriyle cildinizi nazikçe nemlendirmeli ve gece boyunca ferah bir hisse kavuşmasına yardımcı olmalısınız.

Güneşten Korunma

Güneşin zararlı etkilerinden en çok hassas cilt tipi etkilenebilir. Bu etkilenmeyle beraber ciltte istenmeyen bir durum olulabilmesi oldukça olasıdır. Bu cilt tipine sahip yetişkinler mutlaka, dört mevsim güneş kremi kullanmalıdır.

Hassas cilt tipinin yapmaması gerekenler

Hassas cilt tipine sahip kişilerin yapmaması gereken ilk şey, ciltlerini sert bir şekilde temizlemektir. Sert bir şekilde temizlemekten kaçındıkları kadar yüzlerini sert bir şekilde kurulamaktan da kaçmalılar.

Ayrıca, mutlaka cilt tiplerine göre ürün kullanmalılar ve sürekli ürün değiştirmemeliler. Ve çoklu ürün kullanmak yerine dermokozmetik standartlarda geliştirilen kaliteli ürünleri kullanmalılar.

Sitemizde, hassas ciltlerin bakımı için, markalar tarafından geliştirilen seriler yer almaktadır. Bu cilt tipine sahip kişilerin bakım rutinlerinde ihtiyaçlarını duydukları tüm ürünleri geliştiren markaların serileri, size bir tık uzaklığında. Bu markalara ve serilere bakacak olursak;

İlk olarak göze Avene Antirougeurs çarpıyor. İçeriğindeki termal suyun etkisiyle hassas ciltlere etkili bir ferahlık sunan bu seri ile cildinize özel bakım yapmak sizin de hakkınız. Maske, temizleyici losyon ve bakım kremi gibi ürünlerle, Avene Antirougeurs ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Fransız kozmetik devi La Roche Posay ise Rosaliac Serisi ile bu cilt tipine sahip kişilere profesyonel bakım önerileri sunuyor. Fondöten, serum gibi seçeneklere sitemizde yer alan La Roche Posay Rosaliac Serisi, avantajlı fiyatlarla sizleri bekliyor.

Dermokozmetik sektörünün kaliteli markası Bioderma’da bu cilt tipi için özel seçenekler sunuyor. Sensibio Serisi ile sadece cilt bakım değil, vücut bakım ürünleri de geliştiren marka ile kompleks bir bakım rutinine ulaşabilirsiniz. Bioderma Sensibio, dermoeczanem.com’da…

Aynı bu markalar gibi Isıs Pharma, Noreva, SVRde hassas ciltler için özel ürünler geliştiriyor. Yüksek aktif ham maddeler içeren bu markaların ürünleri, kullanıcılarına kapsamlı bir bakım imkânı sunuyor. Bu markaların dışında cilt tipinize uygun daha fazla seçeneğe ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.