Sağlıklı Makyaj Nasıl Olmalı?

16 Ağustos 2018

SAĞLIKLI MAKYAJ NASIL OLMALI?

İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana,  güzel görünmek erkek kadın herkesin amaçladığı bir şey. Kadınların güzel görünmek ve güzelliklerini vurgulamak için başvurdukları en önemli yollardan birisi de makyaj.

Peki güzel görünmek pahasına sağlığımızı riske atmaya değer mi? 

Elbette hayır. Geçmişte ve halen kalitesiz sağlıksız makyaj ürünleri ve hatalı uygulamalar nedeni ile birçok kadın istenmeyen cilt görünümü ile karşı karşıya kalmıştır. Özellikle uzak doğu kültüründe yoğun olarak kullanılan bazı ağartıcı ve kapatıcı makyaj ürünleri kurşun cıva gibi bir çok toksik ağır metaller içerdiğinden ciddi kitlesel yan etkilere sebep olmuş.

Bu gün kanserojen olduğu bilinen birçok maddenin geçmişte makyaj ürünlerinin formülünde yer aldığını üzülerek görüyoruz.

Sağlıklı makyaj nasıl olmalı? Hangi makyaj ürünlerini tercih etmeliyiz?

  • Klinik testlerden geçirilmiş ürünleri tercih edin!

 

Doğal olan her şey sağlıklı olmadığı gibi , sentetik olan her şey de zararlı değildir. Bu nedenle doğal makyaj, bitkisel kaynak gibi çarpıcı reklamlara aldanmayın. Kaliteli içeriklerle üretilmiş, sağlıklı ambalajlar ile sunulmuş ve klinik testler ile hipoalerjenik ve nontoksik olduğu gösterilmiş makyaj ürünlerini tercih edin.

 

  • Mineral pigmentler içeren makyaj ürünlerini tercih edin.

 

Mineral makyaj ürünleri doğada uzun süre bozulmadan kalabilmiş ve bu sayede cilt üzerinde de bütünlüğü koruyan ve cildinize nüfus etmeyen renkli parçacıklar içerir. Kaliteli mineral makyaj markaları nano boyutta parçacık içermezler ve bu sayede renkli maddelerin cilt tarafından emilmesi söz konusu olamaz. Böylece hem daha güçlü kapatıcı etki hem de güvenlik elde edilmiş olur. Ancak mineral pigment çeşitliliği daha dardır. Makyajınızın rengarenk olması bazen daha az sağlıklı olmasına yol açabilir.

 

  • Öncelikle makyaj malzemenizi test edin!

 

Cildinizin küçük ve göz önünde olmayan bir alanında makyajınızı test edin. İlk 3  gün alerji yapmayan bir makyaj malzemesinin daha sonra alerji yapma ihtimali çok düşüktür. Özellikle geçmişte alerji yaşamış olanlar ve cilt yapısı hassas olan kişilerin güneş kremleri de dahil her türlü cilt ürününü bu yöntemle test etmeleri önerilir.

 

  • Makyajınızı temizlemeden yatmayın!

 

Makyaj cilt üzerinde kapatıcı bir örtü niteliğindedir. Bu nedenle cildinizin gün boyu makyajlı kalması istenmez.  Makyajı uygularken cildinizi temizleyip, nemlendirip makyaja  hazırladığınız  gibi, sonrasında makyajınızı temizleyip cildi nemlendirip geceye hazırlamalısınız.  Bunun için sağlıklı makyaj temizleme ürünlerini tercih edin.  Cildinize uygun sağlıklı ve aşındırıcı olmayan makyaj temizleyicileri kullanmak cilt sağlığınız için önemli. Unutmayın ki aşırı temizleme de cilt için zararlı olabilir.

 

  • Yanlış makyaj düzensiz cilt görünümüne sebep olabilir

 

Makyajın en önemli yan etkilerinden biri komedon yani düzensiz cilt görünümüdür. Bazen de beyaz konta olarak bilinen kapalı komedonların oluşumu ile de karşılaşabilirsiniz.  Yanlış makyaj uygulamalarının bir diğer sonucu ise düzensiz cilt görünümüne sebep olabilir. Cilt tipinize uygun sağlıklı makyaj  ürünlerini, doğru şekilde kullanabilirsiniz..

 

  • Cildinizi makyaj doğru şekilde hazırlayın

 

Doğru bir makyaj uygulamasında önce cilt temizlenir ve istenmeyen kalıntıların makyajın altında kalmaması için cildin temizlenmesi gerekir. Temizlik sonrasında cilt tipinize ve yapacağınız makyaja, kullanacağınız makyaj ürünlerine uygun bir nemlendirici – makyaj bazı ile cildi makyaja hazırlamanız gerekir. Bu şekilde cilt ile makyaj arasında koruyucu bir katman oluşur. İyi bir makyaj bazı makyajın kalıcılığını arttırdığı gibi, makyajın görünümünü de güzelleştirmeye yardımcı olur.

 

  • Başkasına ait makyaj ürünlerini kullanmayın, hijyene önem verin

 

Arkadaşınıza ya da başkasına ait makyaj ürünlerini kullanmayın. Diğer kişilerce çok defa temas edilmiş olan mağazalardaki deneme ürünlerinden uzak durun.  Makyaj için kullandığınız fırça vs. gibi yardımcı ürünlerin temizliğine ve hijyenine önem verin.  Makyaj yapmadan önce ellerinizin de temiz olması gerektiğini unutmayın.

 

  • Makyaj malzemelerinizi doğru şekilde saklayın ve koruyun

Makyaj ürünlerinin özelliklerini koruyabilmesi için yüksek nem, ısı ve ışıktan korunmaları gerekir. Uygun şekilde saklanmayan makyaj ürünleri kısa zamanda özelliklerini  yitirir ve sağlığınıza zarar verebilirler. Bu nedenle makyaj ürünlerinizi nemden ve ışıktan uzak 25 °C sıcaklığın altında saklamalısınız. Banyolarımız çoğu zaman bu koşulları sağlamayabilir. Özellikle organik ve doğal makyaj ürünleri uygunsuz koşullara karşu daha dayanıksızdır. 

 

Sağlıklı doğal, organik ve mineral makyaj ürünlerine dermoeczanem.com’un makyaj ürünleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.  Bunun yanında makyaj bazı ve nemlendiriciler için de dermokozmetik ürünler ilk tercihiniz olsun. Makyajın en üstüne termal su sıkmak makyajınızı sabitlemekte size yardımcı olacaktır.  

Cilt bakımında termal su kullanımı ile ilgili olarak “termal su nedir ne işe yarar” konulu yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.