Termal Su Nedir ? Ne işe Yarar ?

12 Temmuz 2018

Cilt Bakımında Termal Su Kullanımı

Şifalı etkileri nedeni ile insanların asırlardır hem cilt hem de genel sağlık problemleri için kullandığı termal sular günümüzde rutin cilt bakımı ve makyaj uygulamalarının da vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda.

Termal Su Sağlık Taşıyor

Termal su nedir?

Eau Thermale, Thermal Water, Natural Minerale Thermale Water gibi farklı adlarla gördüğümüz termal su, aslında bizim bildiğimiz adı ile kaplıca sularını ifade ediyor. Doğal kaynak sularından farkı ise bir sıcak su kaynağından elde edilmeleri. Sıcaklığın önemi ise ısı sayesinde çok daha yüksek oranda mineralin suda çözülmesinin mümkün olması. Bu şekilde cilt ve genel sağlık için önem taşıyan bir çok mineral yüksek oranda suya karışmış ve çözünmüş oluyor.  Her bölgenin mineral oranı ve çeşitliliği farklı olabiliyor. Bazen termal sular kullanıma uygun olmayabiliyor.  Termal suların yüzeye çıkmadan önce yer altında yüzlerce yıllık bir maceradan geçtiğini unutmayın.

Cilt sağlığı için kullanılan termal suların kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan güvenli olması ve uygun ambalaj ile sunulması çok önemli. Günümüzde teknolojik imkanlar sayesinde, yer altından çıkan termal su havayla hiç temas etmeden, güvenli ambalajlara dolduruluyor ve tüketicinin kullanımına sunuluyor.  Bu işlemden önce bazen filtrasyon yapılarak  su ile gelen iri tanecikler ayıklanıyor. Bu şekilde spreyin son damlaya kadar düzgün çalışması sağlanıyor.

Termal su ne işe yarıyor?

Termal su bizim için çok büyük önem taşıyan cilt bariyerinin desteklenmesi için gerekli mineralleri sağlamakta önemli bir yardımcı. Bu sayede cilt hem nemini koruyor hem de taze ve canlı bir görünüme kavuşuyor.  Esasen cildinizi her temizlediğinizde, kullandığınız cilt temizleyici ne kadar doğal olursa olsun, cilt yüzeyinden  bir çok mineral ile beraber ihtiyaç duyduğumuz doğal cilt materyalini de kir ve diğer kalıntıların yanında alıp götürüyor.  Bu nedenle termal su her türlü cilt temizliğinden sonra ve diğer tüm cilt işlemlerinden sonra imdadımıza yetişiyor.  Örneğin; epilasyon, güneşlenme, peeling termal suyun en çok işe yaradığı zamanlar. Bir pamuk ya da süngere termal su sıkarak cilt temizliği için de kullanmanız mümkün. 

- Termal su nem sağlar

Termal su spreyi, cildin ihtiyacı olan nemi birkaç sıkım ile sağlamaya yardımcı olur. Karma cilde sahipseniz termal su ile tüm gün nem desteğinizi karşılayabilirsiniz. Kuru cilde sahip iseniz güneş kremi ve nemlendirici uygulamadan önce termal su spreyi uygularsanız cildinizin zamanla gün boyu daha aydınlık ve canlı bir görünüme kavuştuğunu hissedeceksiniz.

-Makyajdan önce

Asla unutmayın ki makyajın en önemli aşamalarından biri, cildi makyaja hazırlamak. Tüm gün cildinizde duracak olan makyajı uygulamadan önce cilt yüzeyini buna hazırlamak için termal su en büyük yardımcınız.

-Makyaj sonrası

Özellikle makyaj sonrası uygulanan termal su, makyajı sabitlemekte yardımcı olur. Gün içerisinde de karma ve yağlı ciltlerde en çok görülen makyajın parlaması sorununda da birkaç fıs termal su uygulaması makyaja yeniden mat ve güzel bir görüntü kazandırmaya yardımcıdır.

 

Güneş sonrası , peeling sonrası, epilasyon sonrası, spor sonrası,  ferahlamak istediğiniz her anda tüm cildinize termal su uygulayabilirsiniz.

Avene Termal Sular

Hangi markaların termal suları var?

Avene :  Bir çok dermokozmetik markanın termal suları mevcut. En çok kullanılan ve tercih edilen termal sulardan birisi ise Eau Thermale Avene markasının termal suyu. Avene markası termal sularını 50, 150 ve 300 ml’lik ambalajlar ile kullanıma sunarken aynı zamanda tüm dermokozmetik ürünlerin formüllerinde bu termal suyu kullanıyor.  

La Roche Posay :  Loreal bünyesindeki La Roche Posay markası en önemli dermokozmetik markalardan biri. La Roche Posay Termal suları özellikle içerdikleri Selenyum minerali ile dikkat çekiyor. Markanın cilt bakım ve makyaj ürünlerinde de bu termal termal su yoğun olarak kullanılıyor.

Vichy:  Vichy markası dünyada en çok bilinen dermokozmetik markalarından biri. Markanın gücü Vichy termal suyuna dayanıyor. 

Uriage :  Eau Thermale Uriage Fransa’nın en meşhur termal şifa merkezlerinden birisi. Buradan elde edilen termal su Uriage markasının doğmasını sağlamış.  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.