ORGANİK SAÇ BOYASININ DİĞER SAÇ BOYALARINDAN FARKLARI NELERDİR?

09 Ocak 2019

ORGANİK SAÇ BOYASININ DİĞER SAÇ BOYALARINDAN FARKLARI NELERDİR?

ORGANİK SAÇ BOYASININ DİĞER SAÇ BOYALARINDAN FARKLARI NELERDİR

Gün içinde kimyasallarla çok fazla temas halinde olan insanlar, kendi oluşturdukları alanda kullandıkları ürünlerin içeriklerini doğal-organik seçmeye çalışıyor. Bununla birlikte, kurulan büyük organik pazarlarda satılan ürünlere rağbet çok büyük. Gıda sektöründen sonra kozmetik sektörü de organik üretime yöneldi.

Kozmetik sektörünün özellikle organik saç boyası markalarının hızla çoğalması kadın kullanıcıların dikkatini çekiyor. Organik saç boyaları; içeriği tamamen organik ham maddelerden oluşan, renk pigmentlerini bitkisel özlerden alan boyalardır. Organik saç boyaları, hayvanlar üzerinde test edilmez ve hayvansal ham madde içermez. Kimyasal saç boyaları ile aralarında çok belirgin farklar vardır. Peki, organik saç boyasının diğer saç boyalarından farkları nelerdir? Sizler için derledik.

ORGANİK SAÇ BOYASININ DİĞER SAÇ BOYALARINDAN FARKLARI

Güzellik göreceli bir kavramdır, algıya ve kişiye göre değişir. Ancak güzellik denilince akla ilk gelenlerden biri saçlardır. Genellikle kadınlar hayatlarında farklılık istediklerinde soluğu kuaförlerde alır. Saç boyunun kısaltılması veya saç renginin değişimi gibi farklılıklar bazen istenmeyen sonuçlar oluştursa da kadınların enerjisini değiştirmeye yetiyor. Saç boyalarının içerisindeki kimyasal maddeler ise süregelen zamanda hep tartışılıyor. Saç boyası markaları tarafından kullanıcının içi rahat ettirilmeye çalışılsa da “acaba” sorusu aklın bir köşesinde takılı kalır.

Organik saç boyası mı yoksa kimyasal içerikli saç boyası mı seçilmeli sorusuna cevap; saçınızda yapmak istediğiniz değişikliğe bağlıdır. Saç boyaları, saçınızın gerçek rengini yok edip oluşmasını istediğiniz rengin pigmentini saçınıza yükler. Yani eğer saçınızda köklü bir değişiklik istiyorsanız kimyasal içerikli saç boyasını kullanmanız gerekli. Organik saç boyası ise amonyak içermez, özünde doğal pigmentler kullanılır, köklü renk değişikliği için uygun değildir, saçın rengini en fazla bir ya da iki ton açar. Mesela saç renginiz kahverengiyse en fazla kestane rengine dönüştürebilir.

Organik saç boyalarının formülünde bitkisel özler bulunur. Soya proteini, buğday özü, keten tohumu yağı, üzüm, şeftali, kayısı, limon, mandalina gibi. Organik saç boyaları saçınıza doğal yoldan parıltı ve canlılık kazandırmak ister.

Organik saç boyaları bazı ciltlere alerji yapabilir dikkat edilmeli. Yine yeni yıkanmış saçlara boya işlemi yapılmamalı. Çünkü saç derisi boyadan çok etkilenir.

Organik Saç Boyaları Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Organik saç boyası tercih ederken belli noktalara dikkat etmeniz gerekir.

  • Organik saç boyası bitkisel özlerden elde edilir. Herhangi bir bitkiye alerjiniz varsa kullandığınız organik boyanın içeriğine denetlemeli ve size uygun olup olmadığını tespit etmelisiniz.
  • Seçeceğiniz organik boyanın özü en az yüzde doksan beş bitkisel ve organik madde içermeli.
  • Organik saç boyasının içinde herhangi bir hayvansal madde kullanılmamalı.
  • Kullanılan ambalajlar, paketler geri dönüşüme uygun üretilmeli.

Organik saç boyaları organik sertifikası içermeli. Sitemizden organik olmasa da kaynağı organik pigment olan doğal saç boyası markalarından örnek verelim;

  • PHYTO saç bakım markasının saç boyaları çeşitli renklerle karşımıza çıkıyor. Kahverengi, kestane, çikolata kahve, siyah, bakır, sarı, koyu sarı, açık sarı, kızıl sarı gibi renkleri mevcut. Geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken PHYTO markası ürünlerinde, yüzde doksan beş doğal içerik kullanır.
  • HERBATİNT saç boyaları; siyah, kahverengi, kızıl, patlıcan moru, kestane gibi renklerle sitemizde yer almakta. Herbatint markasının saç boyaları amonyak içermez.
  • Color Soin saç boyalarının; kestanenin tonları, siyah, sarı, dore, açık sarı, yaban mersini kızılı gibi birçok renginin yanı sıra toplam 24 çeşit renk çeşidi mevcut. Saç boyalarının formülü, paraben, resorsinol ve amonyak içermez.
  • Fashion Colore Nature markasının yüzde yüz kaplayıcı özelliğe sahip formülü, amonyak içermez.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.