Cildinizin Felsefe Taşı: Ölmez Çiçeği

27 Ağustos 2020

Simya biliminde birçok kere duyduğumuz felsefe taşı, sahibine getirdiği ölümsüzlük ile ünlüyken yazımızın baş kahramanı ölmez çiçeğimize bu yakıştırmayı yapmamız haksız olmaz diye düşünüyoruz. Bilimsel keşfi yakın zamanda olsa bile geleneksel kullanımı antik yunana kadar uzanan bu çiçeğimizi gelin birlikte inceleyelim;

Bilimsel ismini Yunanca “helios” (güneş) ve “krysos” (altın) kelimelerinden köken almışken, saplarında bulunan bir bileşikten ötürü koparıldığında bile çürümeden kalmasından dolayı ölmez çiçek olarak anılıyor. Ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde kuru, kayalık veya kumlu zeminde yetişir ve diğer bir yöresel adı güneş otu olan kahramanımız adında geçtiği üzere güneşe çok fazla ihtiyaç duyuyor. Kozmetikte kullanılan uçucu yağların kalitesi, gördüğü güneş ve hasat zamanıyla çok yakından ilgili.

Ölmez Çiçeği’nin Kozmetikteki Yeri

Çok değerli aktif bileşenlere sahip olmasıyla uçucu yağı aromaterapide vazgeçilmez yağlar arasına girmeyi başarmış zamanla. Çiçeklerinden, buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen uçucu yağlar açık sarı renkli ve alt tonlarında bal ve çay kokusunun hissedildiği, güçlü meyvemsi bir kokuya sahip. Ayrıca kozmetikte kullanım amaçları ve dermatolojik etkileri de bir o kadar çeşitli.

Ölmez çiçeği uçucu yağının barındırdığı etkin bileşiklerin yara iyi edici, antiinflamatuar, antifungal, antibakteriyel, hücre yenileyici, antioksidan özellikler açısından birçok tıbbi araştırmaya konu olduğunu belirtmek isterim. Kozmetik açıdan da cildin yüzeyini onarıcı ve destekleyici özellik göstererek üstün bir bakım sağlaması çiçeğimizin esansını çok değerli kılıyor. Ayrıca Helichrysum italicum zengin neril asetat içeriğiyle serbest radikallere karşı savaşırken cildin sağlıklı görünümünü ve yapısını destekleyerek de cilt kırışıklıklarının görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Uçucu yağının yanında bitkimizden elde edilen hidrosolümüz de (ölmez çiçeği suyu) bu saydığımız etkilerin birçoğuna sahip. En büyük yeteneği anti-age bakım etkisi- bu da onu doğal bir cilt bakımı ihtiyacı haline getiriyor!

Sizce de çiçeğimiz için cildin felsefe taşı yakıştırmamız çok yerinde olmamış mı?

Ölmez Çiçeği

Peki bu esansı ya da hidrosolü kendi yöntemlerimizle elde edebilir miyiz? (Hidrosol: Su buharı distilasyonu ile uçucu yağ elde edilmesi sırasında, yağı taşıyan ve sonra yoğunlaştırılan su. Diğer bir adı ile yağ alındıktan sonra kalan yağ altı suyu)  

Uçucu yağlar ve hidrosoller çok çeşitli yöntemlerle elde edilir. Sürecin başlangıcından sonuna kadar birçok kalite kontrol testlerinden geçer ve standardizasyonu tamamlanmış bir şekilde kozmetik sanayisinin kullanımına sunulur. Örneğin ortalama 1 ton kuru ölmez çiçekten 90 ila 105 dakikalık bir damıtma sonucu 850 gr uçucu yağ elde ediliyor. Sizin, kendinizin topladığınız ölmez çiçeklerden bu yağları veya hidrosolleri elde edebilmeniz ev ortamında oldukça zorken, elde edebilseniz bile ürününüzün standardizasyonunu sağlamak zor olacağından ve herhangi bir kalite kontrol testlerinden geçmemiş olacağından bu etkileri tam manasıyla görememe olasılığınız çok yüksek.

Ölmez Çiçeği Görünümü

Ölmez Çiçek’ten Kozmetik Anlamda Nasıl Faydalanabiliriz?

Ölmez çiçeği esansı barındıran çok sayıda kozmetik preparat bulmak mümkün. Aynı zamanda bu uçucu yağın bazı sabit yağlarla karıştırılıp evde hazırlayabileceğimiz tarifleri de mevcut. Ölümsüzlük iksirlerimizi oluşturup sağlıklı, ışıl ışıl bir cilde kavuşalım mı? Öyleyse gelin sizi kozmetik mutfağımızda ağırlayalım.

Ölmez Çiçeği

Gençleştirici Yüz Serumu Tarifi

• 30 ml baz yağ
• 10 damla ölmez çiçek uçucu yağı
Baz yağ olarak jojoba yağı, kuşburnu çekirdeği yağı ve üzüm çekirdeği yağı kullanılabilir.

Göz Çevresi Serumu

Kullandığınız bir göz serumu ya da kremi varsa 30 ml kozmetik ürün hacmine 6-9 damla gelecek şekilde ölmez çiçek yağını, krem ya da serumunuzun içine katarak etkisini katlayabilir ve kırışıklıklara etkili bir şekilde bakım yaparak aynı zamanda parlak bir göz çevresi görünümüne karşı bakım yapabilirsiniz.

Gençleştirici Cilt Bakım Yağı

30 ml yabani gül (Rosa canina) meyve yağını ve 8 damla helichrysum italicum'u karıştırın. Bu yağ karışımını yatmadan hemen önce ince bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın. Düzenli kullanmda ışıl ışıl, sağlıkla parıldayan bi cilt sizi bekliyor olacak.

Güneş Sonrası İksiri

• 2 damla ölmez çiçek uçucu yağı
• 2 damla lavanta yağı
• 1 yemek kaşığı (15) aloe vera (jel formunda)
Hepsini temiz bir kapta karıştırın ve güneş yanığı olan cildinize ince bir tabaka halinde yayarak uygulayın, cildinizde hızla ferahlama hissedeceksiniz.

Siz de ölmez çiçeği yağı ve hidrosolünün mükemmel etkilerinden yararlanarak cilt bakımınızı bir üst seviyeye taşıyın. Sağlık ve doğallık dolu, ışıl ışıl günler dileriz…

Ruveyda Atlay

Eczacı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.