Dermokozmetik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

29 Mart 2021

Dermokozmetik, dermatoloji ve kozmetik sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşmuştur. Dermatoloji tıp alanı içinde geçerli olan bilgi ve disiplinlerin kozmetik alanında da kullanılması ile ortaya çıkmıştır. 

Dermokozmetik Ürünlerin Faydaları Nelerdir?

Dermokozmetik ürünler, kozmetik ürünlerden farklı olarak cildin sadece dış katmanına değil, tüm katmanlarına etki etmeyi amaçlar. Böylece etki alanı olarak sadece cilt görünümünü değil cildin tam bakımını hedefler.

Dermokozmetik ürünler, cildimizdeki istenmeyen durumlara kalıcı olarak çözülmesini hedefler ve yardımcı olur. Dermokozmetik ürünler ile uygulanan kişisel bakım rutinleri, cildin farklı dönemlerde karşılaştığı farklı sorunlara karşı bakım yapmaya ve cildin daha güçlü bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. Dermokozmetik ürünlerin, tıbbi geliştirme disiplini ile, özel laboratuvarlarda geliştirilmesi, kalıcı etkisi ve cilde etkili bir şekilde etki etmesi onu kozmetik ürünlerden ayıran en temel farklardır.

Neden dermokozmetik ürünler kullanmalıyız?

Neden Dermokozmetik Ürünleri Kullanmalıyız?

Modern dünyada, hava kirliliği, zararlı güneş ışınları UV/A UV/B ışınları, stres, beslenme alışkanlıklarımız ve bazı doğal sebeplerin cildimiz üzerinde bir takım olumsuz etkileri vardır. Bu tür etkilerden korunmak ve cildimizdeki birtakım düzensizliklerin giderilmesi için dermokozmetik cilt bakım rutinlerinden faydalanabiliriz.

Temizlik ürünleri ile cildimizdeki kiri ve biriken yağı temizleyebiliriz, sonra cildimizde istenmeyen duruma göre nemlendirici, leke giderici ürünler kullanabiliriz. En son da ise güneş kremi kullanarak zararlı güneş ışınlarından kurtulmuş olabiliriz. Bu basit cilt bakım rutini bile cildimizin görünümü ve uzun vadede daha güçlü olmasına yardımcı olacaktır.

Dermokozmetik Ürünler Hangi Cilt Sorunlarının Çözümüne Yardımcı Olur?

Dermokozmetik cilt bakım rutinleri oluşturulurken, seçilen ürünler cilt tipine göre belirlenir. Ciltteki herhangi bir istenmeyen durumdan ziyade cildin genel özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda doktorunuz veya eczacınıza danışabilirsiniz. Dermokozmetik ürünler kuru ciltler, düzensiz ciltler, hassas ciltler, yağlı ciltler, lekeli ciltler, normal ciltler, karma ciltler gibi ana cilt tiplerine göre şekillendirilebilir. Her cilt tipinin bakım rutini, bir birbirinden farklıdır ve düzenli olarak uygulanmalıdır. Temizlik, nemlendirme ve güneş kremi tüm cilt bakım rutinlerinde vardır fakat uygulanan ürünlerin cilt tipine uygun olduğuna dikkat edilmesi gerekir.

Dermokozmetik Ürünler Nereden Alınır?

Dermokozmetik Ürünler Nereden Alınır?

Ürünleri satın almadan önce doktorunuz, eczacınız ya da bir cilt bakım uzmanına danışabilirsiniz. Ürünleri kullanmaya başladıktan sonra, dermokozmetik markalarının resmi satıcılarından almalısınız. ‘Dermoeczanem’ ve ‘Dermomarket’ web siteleri, ülkemizdeki önde gelen dermokozmetik markalarının resmi bayisidir, birçok eczanede de bu ürünleri bulabilirsiniz.

Dermokozmetik Ürünler Nasıl Kullanılır?

Dermokozmetik ürünleri cilt tipine göre farklı rutinler ile birlikte kullanılmalıdır. Biz burada genel bir bakımdan bahsedeceğiz, siz cilt tipinize göre farklı bir yol izleyebilirsiniz veya farklı ürünler kullanabilirsiniz.

Cilt bakım rutini, cildi temizleme ile başlamalıdır, cildimizdeki birikmiş yağ ve gözenekleri temizlemeliyiz. Ardından cilt tipimize uygun olan ürünü kullanmalıyız. Bu belki, yağlanma karşıtı, belki leke karşıtı bir ürün olabilir. Bu sizin cilt tipiniz ile ilgilidir. Her cilt bakım rutininde önemli bir aşama olan nemlendiriciler de unutulmamalıdır. Cildi düzenli aralıklar ile, nemlendirmeliyiz.

Dışarı çıkmadan 10-15 dakika önce diğer ürünlerin üstüne güneş kremi kullanmalıyız çünkü cildimize en fazla zarar veren şeylerden biri UVA ve UVB ışınlarıdır. Bunlara ek olarak cildinize, maske ve peelingi haftada 1 veya 2 defa cilt tipinize uygun aralıklar ve ürünler ile yapabilirsiniz. Eğer makyaj yapıyorsanız temizleme toniği kullanabilirsiniz. Göz altlarınızda veya başka bölgelerde kırışıklıklar varsa anti-aging ürünler kullanabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Dermokozmetik Ürünleri ve Markaları

La Roche Posay Dermokozmetik Ürünler

La Roche Posay

Loreal’in alt markalarından biri olan La Roche Posay, ülkemizde de en başarılı dermokozmetik markalarından bir tanesidir. Laboratuvarlarında özel olarak formüller ile geliştirdikleri ürünler, cilt sağlığı için en iyisini hedefler. Effaclar, Hydreane Nemlendirici serisi, Lipikar kuru cilt serisi, Toleriane cilt serisi ve Anthelios Güneş ürünleri ile kullananları yıllardır memnun etmeyi başarmıştır.

Bioderma Dermokozmetik Ürünler

Bioderma

Bioderma, Fransız Eczacı Jean Noel tarafından kurulmuştur. Tüm cilt tiplerine ayrı ayrı özel olarak geliştirdiği formüller sayesinde geniş kitlelere ulaştı. Atoderm, Pigmentbio, Photoderm, Hydrabio ve daha birçok serisi ile beğeni toplamıştır.

Vichy Dermokozmetik Ürünler

Vichy

Loreal’in başka bir alt markası olan Vichy de ülkemizde uzun süredir olan firmalardan birisidir. Anti-aging, saç bakımı, cilt nemlendirmesi ve kolajenli ürünleri ile gerçekten çok büyük başarılar elde etmiş bir firma. Dercos, Mineral 89, Liftactiv ve Slowage serileri ile dermokozmetik dünyasında özel bir yere sahiptir.

Avene Dermokozmetik Ürünler

Avene

Avene, Fransa’da özel laboratuvarlarında geliştirdiği geniş ürün portföyü ile Avrupa’nın uzun zamandır en başarılı firmalarından birisidir. Avene Termal Su sayesinde cildi başarılı bir şekilde ferahlatabilmesi sayesinde, ürettiği dermokozmetik ürünleri başarılı olmuştur.

Dermalogica Dermokozmetik Ürünler

Dermalogica

30 yılı aşkın bir süredir, dermokozmetik piyasasında etkinliğini ispatlayan Dermalogica markası, üst düzey cilt bakım ürünleri geliştirir. Dermalogica, ürünlerinin estetik olarak güzel bir görüntüye sahip olmasından çok, ciddi cilt sorunlarına karşı nitelikli bakım yapmasına özen gösterir. Yani marka kendi deyimiyle; “ne şık, ne lüks ne de şımartan ürün” geliştirir. Marka ürünlerinin görüntüleriyle ilgilenmez ve kullanıcılarının cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına bilimsel bir özveriyle yaklaşarak çözüm üretmeye çalışır.

The Organic Pharmacy Dermokozmetik Ürünler

The Organic Pharmacy

The Organic Pharmacy markası, İngiltere’de geliştirilen kozmetik markasıdır. Organik kozmetik geliştirmek üzere yola çıkan marka sloganını “temiz, güzel parlak bir cilt” olarak belirlemiştir. The Organic Pharmacy ürünleri; zararlı kimyasal madde içermez. The Organic Pharmacy ürünlerinin içeriği organik maddelerden seçilir. 250’den fazla bitki özünden faydalandırılır. Aloe vera, aynısefa, kuşburnu, gül, shea yağı gibi bitkiler The Organic Pharmacy’nin formüllerini oluşturuyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.