Vücut Bakım Nedir ve Nasıl Olmalıdır ?

08 Kasım 2022

Vücut Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Cildimiz dış faktörlere doğrudan maruz kalır. Bu sebeple yüzümüze ve vücudumuzu dışardan gelen etkilere karşı korumalıyız. Genellikle insanlar yüz bakımına çok fazla dikkat ederken vücut bakımını hiç önemsemiyor. Vücudumuza ne kadar iyi bakarsak dış etkilere karşı kendini o kadar iyi savunmasına yardımcı oluruz. Vücut bakımı, cildin ihtiyacına göre yapılmalıdır. Vücut kuruysa nem verme özelliği baskın ürünler tercih edilmeli, daha sıkı görünen bir vücut istiyorsanız vücut sıkılaştırıcı ürünlere yönelmeli, vücudunuzda çatlak görünümüne sahipseniz çatlak görünümüne yönelik ürünleri kullanarak vücudunuzda istediğiniz bakımı yapabilirsiniz.

Vücut Bakımı Nedir?

Vücut Bakımı, cildin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen vücudun daha iyi bir görünüme kavuşması için oluşturulan cilt bakım rutinidir. Cilt bu sayede güzel bir hale gelmesine yardımcı olur. Vücut bakımında losyonlardan kremlere, peelinglerden yağlara kadar ürün yelpazesi geniş bir kategoridir. Vichy, Nuxe, Bioderma, Avene, Caudalie, Cosmed, Dead Sea Spa Magik, Lytess ve Lierac vücut bakımında tercih edilen ve sevilen markalardır.

Vücut bakımı cildimizde koruyucu bir etki bırakmayı hedefler. Cildin ihtiyaçlarına cevap veren vücut bakım ürünleri, aynı zamanda cilt tipine de uygun olmalıdır. Vücudumuzun kıyafetler altına kalıyor ve gözükmüyor olması bakımsız kalacağı anlamına gelmemelidir. Vücut bakımı yapılmadığında oluşan veya oluşabilecek durumlar bizi daha yaşlı ve yorgun gözükmemize sebep olabilir. Vücut bakımı yapıldıktan sonra ciltte ve ferahlama ve tazelenme meydana gelir. Yağdan ve kirden vücut temizlenir. Bu yüzden vücut bakımı yapmak çok önemli bir noktadır.

Vücudumuzda en az yüzümüz kadar bakım ister. Sadece duş jelleri ile vücut bakımı gerçekleşmez çünkü cilt kendini çevreye karşı korumak için daha fazlasını ister. Bazı temel adımların takip etmeniz gerekir. Vücut bakımı doğru yapılmadığı takdirde cildimiz matlaşır, güzel ve hoş görüntüsünü kaybetmeye sebep olabilir.

Cilt Temizliği: Vücudu Temizle!

Vücudumuzda cilt temizliği yapmadan öce dikkat etmen gereken bazı önemli noktalar bulunur. öncelikle kullandığın ürünlerin ‘’Komedojenik’’ ürünler olmaması gerekir çünkü çeşitli durumlara yol açabilir. özellikle yağlı ve karma cilde sahipseniz ekstra dikkatli olmanız gerekir. Avene Cleanance Karma ve Yağlı Ciltler İçin Temizleme Jeli, cildi nazikçe temizler. Yağlı ve karma cilt tipine sahip kişilerin tercih ettiği ürünler arasındadır.

Sağlıklı ve Genç Cilt için: Peeling!

Sağlıklı ve genç bir cilt elde etmek için peeling şart. Peeling hem cilde etkili bir temizlik yapar hem de vücudu nemlendirmeye hazırlar. Gözenek görünümü yüzünden ciltte pürüzlü bir görünüm olabilir. Ciltte pürüzlü görünüme karşı bakım yapmaya büyük oranda yardımcı olur. Vücuda peeling yapıldığında cilde hava girer cilt nefes almaya başlar. Peeling seçimi yaparken cilt tipine uygun ürünler seçmelisiniz. Eğer yağlı bir cilde sahipsen düzensiz cilt görünümüne karşı ürünler tercih etmelisiniz ya da eğer cildiniz kuruysa nemlendirici ve besleyici özelliğine sahip ürünler tercih etmelisiniz.

Caudalie Vinothérapie Spa serisinin imza bakım ürünü olan Crushed Cabernet Scrub Vücut Peelingi, ciltte pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Yumuşatır ve aynı zamanda üzüm çekirdeği ile 6 ayrı esansiyel yağ ile cildi besler.

Cildini Nemlendirerek Yumuşat!

Vücut bakımının en önemli adımlarından biri olan nemlendirme, cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Cilt tipi yağlı da olsa kuru da olsa mutlaka nemlendirici adımı uygulanmalıdır. Nemlendirme, sadece kuru veya normal ciltlerin yapması gereken bir adım değildir. Yağlı ve karma ciltlerden tek farkı, kuru ciltler daha yoğun yapmalıdır. Yağlı ciltler ise daha hafif yapıda su bazlı ürünler kullanmalıdır.

Kuru ciltlerde nem oranı diğer ciltlere göre daha azdır. Bu nedenle ciltte kuruluk oluşabilir. Bu duruma gelmemesi için vücutta faydalı olan içerikler ile cildi nemlendirmeli ve bakım yapılmalıdır. Bioderma Atoderm Nemlendirici Krem uzun süreli koruma sağlayarak cildi besler aynı zamanda cilde yumuşatır. Cilt toleransını arttırmaya yardımcı olur.

Bioderma Atoderm Nemlendirici Krem 200 ml

Kuru ve ya çok kuru cilde sahip yetişkin, çocuk ve bebekler için nemlendirici, koruyucu ve besleyici bakım kremi.

Diğer Vücut Bakımı ürünleri

Vücut bakımı beraberinde birçok altı kategoriyi getirir. El ve ayak bakımı, çatlak görünüme karşı bakım, selülit görünümüne bakımı ve sıkılaştırıcılar olarak sıralayabiliriz.

El ve ayak bakımı, aksatılmaması gereken önemli bir bakım rutinidir. özellikler ellerimiz, yüzümüzden sonra dışardan gelen etkenlere en açık olan bölgedir. El ve ayakları temiz tutmalı, peeling ve maske uygulanmalı bunlara ek olarak nemlendirerek bakımı desteklenmelidir. En çok tercih edilen el kremlerinden biri CeraVe Onarıcı El Kremi’dir. Ciltte anında emilir ve kadifemsi bir his yaratır. Ayak bakımında ise en çok tercih edilen ürünlerden biri olan Babe Ayak Bakım Kremi %10 üre, kuruluk ve topuk da oluşan çatlak görünümüne karşı etkili bir nemlendirme sağlar.

Vücutta bulunan çatlak görünümü, birçok sebepten dolayı kaynaklanıyor olabilir. Hızlı kilo alıp verme vb. gibi birçok etken bulunur. çatlak görünümüne karşı bakım yapılabilmesi için bol su içmenin yanında düzenli nemlendirici sürmek, E vitamini içeren vücut bakım ürünleri kullanmak ve çatlak görünümüne karşı bakım ürünlerini vücut bakım rutinine dahil etmek gerekir. Ayrıca çatlak görünümüne karşı bakımını sadece çatlak görünümüne sahip olan bölgelere değil oluşabilecek bölgelerde de kullanılabilir. Lierac Phytolastil Jel çatlak Karşıtı Bakım, bu kategori de tercih edilen bakım jellerinden biridir.

Selülit bakımı, genellikle uyluk, kalça ve karın bölgesindeki nokta görünümüne uygulanan bakımdır. Bu görüntü girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Selülit bakımında ürünlerin içerisinde yağ yakıcı bileşenler bulunur. Lierac Body Slim Vücut Bakım Kremi, düzensiz cilt görünümüne bakım yapar.

Sıkılaştırıcı bakım, gözenek görünümünü sıkılaştırarak ortadan kaldırmayı amaçlar. Cildin nefes almasını sağlar. Parlak ve güzel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Cildin elastikiyetinin artmasına yardımcı olur. Vücudun sıkı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Sıkılaştırıcı ürünler cildin şekillenmesine de yardımcı olur. Caudalie Vücut Bakım Yağı ve Institut Esthederm Extra Firming Hydrating Lotion en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Ayrıca sıkılaştırıcı bakım ürünlerinin yanında at kılı fırça da kullanarak bakımınızı daha etkili bir hale getirebilirsiniz.

Dermo Eczanem

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.