Soğuk Havalarda Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

07 Aralık 2020

Dudaklarımızın, vücudumuzda belki de en fazla bakıma ihtiyaç duyulan organlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Dudaklardaki kuruluk ve sonrasında oluşan görünüm değişikliği hem yaz hem de kış aylarında farklı sebeplere bağlı olarak görülebilir. Genellikle kış aylarında soğuğa ve rüzgâra bağlı olarak sık görülen dudaklardaki kuruluk ve sonrasında oluşan görünüm değişimi hem görüntü olarak hem de bize verdiği acı ile oldukça kötü bir durumdur.

Peki dudağın kuruması yalnızca kış mevsiminde mi olur? Hayır tabii ki de!

Yazın güneşe aşırı maruz kaldığımız günlerde dudaklarda oluşan kuruma güneş ışığı ile buharlaşan nem sonrası oluşur. Nemini kaybeden dudak kurur. Ve bu durum istenmeyen bir görünüm değişimi ve acı vermeye başlar. Özellikle her kadının hayatında vazgeçilmez olan kozmetik ürünlerin seçiminde titiz davranmamız gerekmektedir. Dudağın kurumasının diğer bir sebep olan dudağımız için kullandığımız kozmetik ürünlerinin sağlıksız ve kalitesiz olmamasına özen gösterilmelidir.

İlginç ve farklı bir uyarı gibi gelse de dudaklarımızı sürekli tükürüğümüz ile ıslatmak da dudak kurumasına sebep olabilmektedir. Çünkü tükürük çok hızlı buharlaşma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı sürekli tekrar ettiğimizde dudaklarda kuruluğa bunun beraberinde dudakta istenmeyen görünüm değişikliğinin olmasına neden olabilir.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Dudaklarımızın bakımlı kusursuz görünmesi için öncelikle sağlıklı olması gerekiyor. Dış görünüşümüz içinde oldukça önemli paya sahip olan dudaklarımızın daima mükemmel görünmesini isteriz. Bundan dolayı kuruyan dudaklarımız için ya da dudaklarımızın kurumasına karşı bakım yapmalıyız. Dudaklarımızın nemini korumaya özen göstermeliyiz ve renk, koku, kimyasal madde içermeyen kaliteli dudak nemlendiricilerini düzenli olarak kullanmalıyız. Gün içerisinde tüketmemiz gereken su miktarına dikkat etmeliyiz. Dudaklarımızda kurumalar meydana geldiği zaman dokunmamaya özen göstermeliyiz.

Ayrıca sağlıklı ve düzenli beslenmek her durumda önemli olduğu gibi dudak sağlığı içinde önemli paya sahiptir. Bundan dolayı düzenli ve sağlıklı beslenmeli, bol sebze ve meyve tüketmeye dikkat etmeliyizdir.

Unutmayın! Eğer dudak kurumasından uzun zamandır şikayetçiyseniz ve dudağınızı yeterince nemlendirmenize ve korumanıza rağmen bunu geçiremiyorsanız, bir dermatoloğa başvurun.

1.Dudak Peelingi Yapın

Peeling yapmak cilt bakımının en önemli adımlarından biridir.Düzenli dudak peelingi yaparak dudağımızı etkili bir şekilde temizlerken daha  dolgun ve renkli görünmesini sağlayabiliriz. Bu durumda dudak peelingi yapmak hem dudağımıza etkili bir şekilde bakım yapmamıza yardımcı olurken hem de dudak kremlerinin daha kısa sürede etki göstermesini sağlayacaktır. Ancak peeling sonrası dudak nemlendiricisi kullanmayı unutmayalım!

2.Bol Su Tüketin

Dudaklar neden kurur sorusunun cevabı daha çok dış etkenlerde aransa da yeterince su içmemek nasıl tüm cildin kurumasına neden olursa dudaklarında kurumasına neden olur. Bundan dolayı dudaklarımızın kurumaması için dudak kremleri, dudak nemlendiricileri kullanmanın yanı sıra bol su tüketimini de ihmal etmemeliyiz.

3.Dudak Balmları Kullanın

Dudaklarımızın nemini daima koruyabilmek için düzenli olarak dudak balmlarını kullanmalıyız. Böylece dudakta oluşabilecek küçük  kurumalara karşı bakım yaparak dudaklarımıza daha taze ve canlı bir görünüm oluşmasına yardımcı olabiliriz.

4.Makyajınızı Temizleyin

Birçoğumuz dudaklarımızda ki rujun kendiliğinden çıktığını düşünerek dudak yüzeyini temizlemeye gerek duymuyoruz. Fakat bu gözle görülmese dahi dudak yüzeyinde hala makyaj izlerinin kaldığını unutmamalıyız.

Peki bu neye yol açar? Ruj kalıntılarını temizlemediğimiz zaman dudakta kirli ve istenmeyen bir görünüm oluşabilir. Eğer bununla baş etmek zorunda kalmak istemiyorsak, en azından yatağa girmeden önce nemli bir pamuk veya makyaj temizleyici yardımıyla tüm cildimizin iyice temizlendiğinden emin olmalıyız.

5.Ruj Sürmeden Önce Hazırlık Yapın

Dudaklarımızda kötü bir duruma sebebiyet vermeyeceğinden emin olduğumuz ürünler kullanıyor olsak dahi olası etkileri sıfırlamak için dudaklarımızı makyajdan hemen önce koruyucu bir katman ile kaplayabiliriz. Bunun için de dudaklarımıza besleyici bir yağ uygulayabiliriz. Ruj sürmeden önce tercih ettiğimiz bir yağı pamuk veya benzeri bir araç yardımıyla dudaklarımıza sürebiliriz. Koruyucu ve kremlerin yanında Hindistan cevizi yağı veya badem yağını dudaklarımızı nemlendirmek için kullanabiliriz.

İşte hepsi bu kadar! Artık gün içinde dudaklarımızın kurumasının önüne geçtiğimizden emin olabilir ve gönül rahatlığıyla makyajımızı tamamlayabiliriz.

Büşra Yavuz

Kimya Mühendisi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.