Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

22 Kasım 2023

Soğuk havaların gelmesi, yağmur yağması ya da kar yağmaya başlaması ile birçok eğlenceli aktivite seçenekleri ortaya çıkmaktadır. Ancak soğuk havalar böyle güzel aktivite seçenekleri sunduğu kadar cilt için zorlu bir dönemi de peşinde getirir. Sert hava koşullarının kapıyı çaldığı şu günlerde cilt daha çok bakıma ihtiyaç duymaya başlar. Her mevsim cildin ihtiyaçlarının değiştiğini ve bu sebeple de bakım rutininin değişmesi gerektiğini biliyor musunuz?

soguk-havada-bakim

Cilt de kıyafetler gibidir hava koşullarına göre ihtiyaçları da değişim gösterir. Cilt, zorlu hava koşullarına karşı daha kırılgan ve hassas bir hal alır. Cilt bariyeri dışarıdan gelen soğuk havaya karşı daha hassas bir hal alır. Soğuk havalar cildin dış katmanını daha katı ve kırılgan bir hale getirir. Sert hava koşulları cildin daha fazla kurumasına ve daha çok neme ihtiyaç duymasına sebep olur. İhtiyacı olan nem ve bakım karşılanmayan ciltte kırışıklık ve yaşlanma görünümü oluşmaya başlar. Çünkü cilt nemini kaybettikçe kurur. Kuruyan ciltte gerilir ve çatlak görünümü oluşur bu da ciltte yaşlanma görünümü oluşmasına neden olur.

Gelin, bu kış hep birlikte soğuk hava şartlarının cilde olumsuz etkilerini düşünmek yerine getirdiği olumlu ve güzel aktiviteleri düşünelim. Bunun için de soğuk hava şartlarına karşı cildin ihtiyacı olan en etkili bakım rutini oluşturmak ile başlayalım!

Soğuk Hava Şartlarında Bile Pürüzsüz Bir Cilt Görünümü İçin Bakım Rutini

Cildinden Kirleri ve Zor Hava Şartlarını Temizle!

Hava şartları nasıl olursa olsun cilt bakımının her zaman ilk ve en önemli adımı dışarıdan gelen etkenlerin ciltten arındırılmasıdır. Cildiniz gün içinde birçok dış faktörden etkilenir. Bunlar arasında soğuk, sıcak, yağ, kir, makyaj kalıntıları, rüzgâr, yağmur, is vb. gibi durumlar vardır. Cildinizin tipine ve ihtiyacına uygun bir temizleme ürünü ile cilt bakım rutininize adım atabilirsiniz. Cilt tipine ve ihtiyacına uygun ürün seçimi bakım rutininde oldukça önemlidir. Cilt tipinize ve ihtiyacına uygun olmayan ürünler ile bakım yapmak yerine daha kötü durumlara sebebiyet verebilir. Soğuk hava şartlarının cildinizi kurutması yetmezmiş gibi cilt temizleme ürününüzün de cildinizi kurutmasına izin vermeyin! Cildi kurutmadan temizleyen hatta nemlendirme özelliği olan bir temizleme ürünü seçebilirsiniz.

Cildini Peeling Ürünleri ile Yumuşatabilirsin.

Soğuk havalar cildin dış katmanını etkileyerek kalınlaşmasına neden olabilir. Cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak olması için peeling yapabilirsiniz. Peeling ürünleri en fazla haftada 2 kere uygulanabilirler. Cilt tipinize göre haftada bir kere de uygulayabilirsiniz. Hassas ciltler peeling ürünlerini kullanmadan önce çok dikkatli olmaları gerekmektedir. İçeriklerine dikkat etmeli ve kimyasal peelingleri kullanmamaya özen göstermelidir. Peelingler cildi yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırmaya yardımcı ürünlerdir. Ayrıca peelinler gözeneklerde biriken yağ, kir ve makyaj kalıntılarını da etkili bir şekilde temizleyen ürünlerdir. Bu sayede ciltte siyah nokta görünümü oluşumunu azaltmaya yardımcı olurlar. Peeling sonrası ciltte daha pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.

Cildini Soğuk Havaların Kurutmasına Nemlendirici Ürünler ile İzin Verme!

Cilt bariyeri soğuk havalar karşısında zayıflar. Bu da ciltte nem kaybı oluşmasına neden olur. Mevsim ya da hava durumu ne olursa olsun her cildin gün içinde neme ihtiyacı vardır. Ancak soğuk havalar cildin daha fazla nem kaybetmesine neden olduğu için nem ihtiyacı daha da artar. Cilt tipine ve ihtiyacına uygun olan nemlendirici ürünler ile cildini etkili bir şekilde nemlendirebilirsin. Cildi nemlendirmek bakım rutininde temizleme adımı kadar önemli bir adımdır. Nem ihtiyacı karşılanan cilt daha parlak, pürüzsüz ve kırışıklık görünümü oluşumunun yavaşlamasına yardımcı olur. Nemlendirici ürünler banyo sonrası hafif nemli cilde uygulandığında daha etkili bir şekilde nemlendirir. Yüzünüze ve vücudunuza uygun nemlendirici ürünler ile cildinizi etkili bir şekilde nemlendirebilirsiniz.

soguk-havada-bakim

Bioderma Atoderm Krem Ultra 500 ml

Kuru ciltler için ultra besleyici ve nemlendirici etki sağlar. Kuruluk kaynaklı cilde bakım yapmaya yardımcıdır. İçeriğinde bulunan Omega 3,6 ve 9 sayesinde cildi gün boyu nemlendirmeye yardımcıdır. Krem dokusu sayesinde cilt tarafından kolayca emilir. Gözenekleri tıkamayan formülü ile vücudu beslemeye yardımcı olur. Bebek, çocuk ve yetişkinler için günlük olarak yüz ve vücut kullanımına uygundur. Niasinamid ve Omega 3,6 ve 9 içerir.

La Roche Posay Toleriane Sensitive Rich Nemlendirici Yüz Kremi 40 ml

Kuru ve hassas ciltler için 48 saat boyunca nemlendirmeye yardımcı yüz bakım kremi. Alkol ve parfüm içermez. Bebeklerin kullanımına uygundur. Gün boyu cildi korumaya yardımcı olur.

Avene Cold Cream Kuru-Çok Kuru Ciltler İçin Nemlendirici krem 40 ml

Cildi derinlemesine nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan Avene Termal SU ile cildi ferahlatmaya yardımcıdır. Ciltte daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Hassas, kuru ve çok kuru ciltlerin kullanımına uygundur.

Mustela Cold Krem İçeren Besleyici Vücut Losyonu 200 ml

Bebeğin kuru cildini korumaya ve beslemeye yardımcı vücut losyonu. Cold cream sayesinde cilt yüzeyinde ekstra koruma sağlamaya yardımcı olur. Cildi anında ve uzun süreli nemlendirmeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan seramidler ile cildi derinlemesine korumaya yardımcı olur. Pürüzsüz, zengin ve eşsiz bebek kokusu her kullanımı daha büyük bir keyfe dönüştürür.

Soğuk Hava Şartlarında Bile Dudağınız Pürüzsüz Görünsün!

Soğuk havalarda yüz ve vücut bakımı kadar dudağa bakım yapmak da oldukça önemlidir. Çünkü dudak vücutta bulunan en hassas bölgeler arasında ve dış etkenlere karşı oldukça savunmasızdır. Dudağınız da soğuk hava şartları sebebi ile sertleşebilir. Hatta dudağınız soğuk havalar yüzünden kuruyabilir ve çatlak görünümü oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple de dudaklara peeling yapılması gerekmektedir. Ayrıca uyguladığınız peeling ürünü sayesinde dudağınızın yumuşamasına yardımcı olur. Peeling sonrası dudağın nemlendirilmesi gerekir. Sert ve soğuk havalar sebebi ile oluşan bu çatlak görünümüne karşı bakım yapılmadığı zaman canınızı bile acıtacak duruma gelebilir. Dudağa uygulanan bu bakım sonrasında daha güzel, pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.

Bioderma Atoderm Lip Stick 4 Gr

Kuru ve çok kuru dudaklar için zengin içeriğe sahip ahududu aromalı dudak bakım ürünü. Nemini kaybetmiş, kuru ve hassas dudakları nemlendirerek pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Çevresel faktörlere karşı dudağı korumaya ve beslemeye yardımcıdır. Hafif dokulu, stik formu ile pratik bir kullanım sunan Bioderma Atoderm Lip Stick dudakta beyaz bir kalıntılar oluşturmaz. Koruyucu madde içermez. İçeriğindeki mineral yağlar sayesinde dudakları nemlendirirken yumuşatmaya yardımcı olur. Patentli D.A.F kompleksi ile cilt toleransını yükseltmeye yardımcı olur. Gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz an dudağınızı nemlendirebilirsiniz.

El ve Ayak Bakımını Unutmayın!

Cilt bakımı rutinlerinde genellikle el ve ayak bakımı unutulur. Ancak ellerin ve ayakların da bakıma oldukça ihtiyacı vardır. Eller de yüzümüz kadar dışarıdan gelen etkenlere oldukça açıktır. Soğuk, sert rüzgarlar, kar, yağmur vb. gibi durumlar ellerin kurumasına neden olur. Kuruyan eller de çatlak görünümü oluşabilir. Bu sebeple de ellerinizde istenmeyen görünümler oluşabilir. Bu sebeple ellerin gün içinde ihtiyacı olan nemin karşılanması gerekir. Ayaklar ise gün boyu kalın çorap ve botun içinde havasız kalabilir. Bu da ayaklarda istenmeyen kokuya neden olabilir. Ayak bakımı oldukça kolaydır. İlk olarak ayaklarınızı etkili bir şekilde temizlemelisiniz. Daha sonra nemlendirici ürünler ile daha pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

From Natura El ve Ayak Peelingi 150 gr

Tüm ciltlerin kullanımına uygun doğadan gelen yağlar ile el ve ayaklarda daha bakımlı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Zengin içeriği sayesinde el ve ayak bakımında yumuşak ve pürüzsüz bir his bırakmaya yardımcı peeling. Gün içinde çeşitli faktörlerden dolayı kuruyan eller için nemlendirici bir özellik sağlarken yumuşak bir etki bırakmaya yardımcıdır. Ayak bakımının vazgeçilmez ögelerinden ayak peelingi içeriğindeki nemlendirici özelliği sayesinde gün içerisinde daha konforlu olmanızı sağlamaya yardımcıdır. Ayrıca bu sayede daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Elleriniz ve ayaklarınız daha yumuşak, bakımlı bir görünüm kazanırken yaşlanma karşıtı bakım yapmaya yardımcıdır. Dış etkenler nedeni ile nemini kaybeden el ve ayaklarınızın pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak isteyenlerin gönül rahatlığı ile bakım rutinine ekleyebileceği bir ürün.

Güneş Kremini Aksatmayın.

Cilt bakımında güneş kremleri sadece yazın kullanılması gereken ürünler değildir. Kışın güneşin sıcaklığını hissedemesek bile zararlı ışınlarını dünyamıza yansıtmaya devam etmektedir. Bu sebeple de cildimizi yaz/kış fark etmeksizin her mevsim güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korunması gerekmektedir. Cilt bakım rutininize soğuk havalarda bile cilt tipinize ve ihtiyacına uygun bir güneş kremi eklemeyi unutmayın. Böylece cildinizi hem güneşten gelen zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı etkili bir şekilde koruyabilir hem de cildinizin daha genç bir görünümde olmasına yardımcı olabilirsiniz. Güneş kremleri sadece güneşten gelen zararlı ışınlara karşı cildi korumaya yardımcı ürünler değildir. Güneş kremleri ile cildinizde oluşacak kırışıklık görünümüne karşı bile bakım yapabilirsiniz. Güneş kremlerini cilt bakım rutininden asla eksik etmiyor ve böylece daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümü oluşmasına yardımcı oluyoruz!

Soğuk Havalarda Cilt Bakımının Yanında Beslenmenize Dikkat Etmeyi Unutmayın.

Cilt bakımı ile daha pürüzsüz ve nemli bir görünüm oluşmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak cilt bakımı yapıyorum diye de gün içinde 2 litre su içmeyi unutmamalısınız! Cilt bakım ürünleri kadar su içmek de cildi nemlendirmeye ve bakım yapmaya yardımcıdır. Ayrıca dışarıdan alacağınız takviye edici gıdalar ve vitaminler ile de daha sağlıklı bir cilt görünümü oluşmasına yardımcı olabilirsiniz. Peki soğuk hava şartlarında dışarıdan hangi vitaminleri ve takviye edici gıdaların alınması gerektiğini biliyor musunuz? Hemen soğuk havalar için cildinize iyi gelecek takviye ve vitaminlerden bahsedelim. Omega-3 içeren ürünler ile cilt direncinizi arttırmaya yardımcı olabilir ve cildinizi soğuk hava şartlarına karşı koruyabilirsiniz. A, C, E vitaminleri ile cildinize antioksidan bakım yapabilirsiniz. Böylece cildin soğuk hava şartları sebebi ile kurumasına karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Bu da ciltte yaşlanma belirtilerinin oluşumunu azalmasına yardımcı olur.

Dermo Eczanem

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.