Selülitlerden Kurtulma Yöntemleri

07 Nisan 2020

Kadınların düşmanı selülit görünümü nedir ve neden oluşur? Hakkında doğru zannettiğimiz ancak birçok yanlış bilginin dolaştığı bu cilt görünümüne gelin daha yakından tanıyalım.

Yaza da az kaldı öyle değil mi?

Selülit Görünümü Nedir?

Selülit görünümü; özellikle kadınlar arasında oldukça yaygın görülen bir cilt görünümüdür. Deri altı yağ dokusunu etkileyerek cildin yüzeyinde portakal kabuğu görüntüsü dediğimiz istenmeyen bir görünüm değişikliği oluşmasına neden olur. Temel olarak, cildin altında biriken ve genişleyen yağ hücreleri çıkıntı oluştururken, septa adını verdiğimiz cildin yüzeyine dik uzanan sıkı bağ dokusu çukurlara neden olur. Selülit görünümü bölgesel olarak görülen bir durumdur. Hafif selülit görünümleri ancak o bölgeyi sıkıştırdığınızda görülür. Daha şiddetli durumlarda ise herhangi bir müdahale yapmadan cilt yüzünde oluşan istenmeyen görünüm değişimi direkt olarak göze çarpar.

Erkeklerde de nadir olsa selülit görünümü görülebilmektedir. Ancak erkeklere göre daha farklı yağ, kas ve bağ dokusuna sahip olduğu için kadınlar arasında çok daha fazla yaygındır.

Selülit Görünümü En Çok Nerelerde Olur?

Selülit görünümü lokal olarak görülen bir durumdur. En çok kalça, alt karın ve uyluklarda (kalçadan dize olan bölüm) görülür. Bunun dışında üst kollarda ve göğüslerde de görülmektedir. Özellikle kadınlarda yağ birikimi bu bölgelere yatkın olduğu için selülit görünümü de buralarda oluşmaktadır.

Selülit Neden Oluşur

Selülit Görünümü Neden Oluşuyor? Nasıl Bakım Yapmalıyız?

En basit haliyle selülit görünümü cildin altında yağ birikmesinden kaynaklıdır. Hemen hemen her kadın hayatının bir döneminde selülit görünümü ile karşılaşabilir. Bazı kadınlar selülit görünümüne daha yatkındır. Bunun altında yatan birçok faktör bulunmaktadır.

Beslenme şekli ve yaşam tarzı bu konuda oldukça önemlidir. Kontrolsüz yağ,tuz ve karbonhidrat alımı selülit görünümüne sebep olabilir. Severek tüketilen kızartmalar ve beslenmemizin bir parçası haline getirdiğimiz fastfoodlar selülit görünümüne neden olabilen yiyecekler arasındadır. Ayrıca, hareketsiz bir yaşam selülit görünümü oluşmasına neden olabilmektedir. Egzersiz yapmayan ve uzun süre oturan ya da ayakta kalan insanlarda daha yaygın olarak selülit görünümü oluşabilmektedir.

Diğer etmenlere de göz atacak olursak; yaş,kilo alımı da selülit görünümü oluşmasına neden olabilmektedir.

Selülit Görünümü ile Nasıl Başa Çıkarız?

Selülit görünümüne karşı sağlıklı beslenme, doğru diyetler ve aktif bir yaşam tarzına sahip olmamız gerekir. Yağ, karbonhidrat, tuz alımına oldukça dikkat etmeli, su içmeyi ihmal etmemeli ve lifli gıdaları tercih etmeliyiz. Ayrıca düzenli spor yapmak ve hareketsiz yaşamdan uzak kalmak selülit görünümüne karşı etkilidir. Bol su içmek vücudumuzdaki nem oranını artıracağı gibi yağ yakımına da yardımcı olur. 

Selülit ile Nasıl Başa Çıkarız?

Selülit Bakımı Yapalım

Selülit görünümüne karşı etkili bir şekilde bakım yapılması gerekir. Selülit görünümü olan bölgelere masaj yapmak ve sıkılaştırıcı kremler uygulamak selülit görünümüne karşı etkili bakım yöntemleri arasındadır. Teknolojinin gelişmesi ve son dönemlerde yapılan araştırmalar sayesinde üretilmiş selülit karşıtı kremler ve cilt sıkılaştırıcı kremler elimizin altında bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bu ürünlerin belirtilen süre boyunca düzenli olarak kullanılmasıdır.

Genel geçer kural; her gün sabah ve akşam selülit olan bölgelere düzenli masaj yapılmalıdır. Böylece o bölgeye etkili bir şekilde bakım yapabilirsiniz. Selülit kremleri ve serumları ürün üzerinde belirtilen zamanlarda uygulanmalı ve  bölgesel olarak dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru sürülmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.