SELÜLİT NEDEN OLUŞUR?

04 Ocak 2019

SELÜLİT NEDEN OLUŞUR?

SELÜLİT NEDEN OLUŞUR?

Kadınların en önemli estetik sorunlarından biri olan selülit nedir, neden oluşuyor? Selülit nasıl giderilir? Bu yazımızda bu çok merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız.

Selülit nedir?

Selülit cilt altı yağ dokusunun portakal kabuğu görünümü gibi, düzensiz ve çöküntülü bir görünümü şeklinde ortaya çıkan ve oluşumunun temelinde birçok farklı faktör bulunan estetik bir sağlık sorunu.

selulit-nedir

Selülit kimlerde görülür?

Selülit büyük oranda kadınlarda görülürken erkeklerde çok daha az görülen bir sorun. Kilolu kadınlarda, 20 yaş üstü kadınlarda daha fazla görülüyor, ancak normal hatta zayıf denebilecek kiloya sahip kadınlarda ve genç kızlarda da selülit görülebiliyor.

Selülitin oluşum mekanizması nedir?

Cildimizin şeklini koruyabilmesi ve vücudumuzu sarması için sağlam bir zemine bağlı olması gerekir. Bu sağlam zemin, kas dokumuzdur. Kas dokusu ile cilt arasında bir yağ dokusu bulunur. Cildimizin en üst tabakasını cildin altındaki kas dokusuna bağlayan bir bağ dokusuna sahibiz. Bu bağ dokusunun kapasitesi ve özellikleri vücudumuzun hangi bölgesinde bulunduğuna göre değişir.  Bu özellikler; kişiden kişiye, yaşam tarzına, cinsiyete, ırklara göre farklılık gösterir.   

Selülitin oluşumu, cilt altındaki yağ tabakasının kalınlaşması ve bağ dokusunun esneklik sınırını aşması ile başlar. Gerilen ve artık daha fazla esneyemeyen bağ dokusu deriyi tutar, bağ dokusunun daha zayıf olduğu yerlerde ya da bağ aralarındaki boşluklarda ise yağ katmanı cildi dışarı doğru iter. Bu yüzden düzensiz, portakal kabuğu görüntüsü veren, çöküntü ve çıkıntılar oluşur. İşte bu duruma selülit görünümü diyoruz. 

Selülitin şiddetini kabaca 3 dereceye ayırabiliriz.

 1. Sadece el ile cilt sıkıştırıldığında belirgin hale gelen, ayakta ya da yatarken belirsiz olan selülit
 2. El ile cilt sıkıştırılınca ve ayakta iken belirgin olan, fakat yatarken belli olmayan selülit
 3. Her durumda belirgin olan selülit.

Selülit oluşumunun başlıca nedenleri neler?

 • Cilt altı yağ tabakasının kalınlığı,
 • Bağ dokusunun uzunluğu ve esnekliğinin yetersiz olması
 • Yaşam tarzı, düşük egzersiz süresi, hareketsiz yaşam
 • Sigara kullanımı
 • Genetik faktörler

erkeklerde-selulit

Erkeklerde neden selülit olmaz?

Erkeklerin vücudunda özellikle selülitlerin sıkça görüldüğü, bacak, kalça ve basen bölgesinde cilt altı yağ dokusu çok daha incedir. Ayrıca cildi kas dokusuna bağlayan bağ dokusu dik değil yatay konumdadır, bu sayede çok daha uzun bir esneme mesafesine sahiptir. Bu konuda erkekler kadınlara göre oldukça şanslı.

 

Bazı kadınlarda selülit neden olmuyor? Ya da çok az oluyor?

Küçük yaşlardan itibaren spor yapan ve bu sayede bağ dokusunun esnekliğini geliştirmiş olan kadınlarda selülit çok daha az görülüyor. Düzenli spor yapmayı adet haline getiren, kilosuna dikkat eden bayanlarda selülit daha az gözükür. Ancak unutmamak gerekir ki selülit görünümün de genetik faktörlerin etkisi oldukça fazladır.

selulit

Selülitten kurtulmak için neler yapılmalı?

 • Spor, egzersiz, hareketli yaşam ve sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
 • Sigaradan uzak durun.
 • İdeal kilonuza ulaşmaya çalışın.
 • Cildinizin esnekliğini korumak için özel ürünler kullanın.
 • Masaj fırsatlarını kaçırmayın
 • Uzun süreli oturmaktan ve hareketsiz kalmaktan kaçının.
 • Medikal estetik uygulamaları ve doktor önerilerine göre tedavi şanslarını deneyebilirsiniz.

 

Selülit kremleri işe yarıyor mu?

Sadece selülit kremi kullanarak bu sorunla başa çıkamazsınız. Olumsuz faktörleri azaltırken cildinizi rahatlatacak, nemlendirerek esneklik kazandıracak bakım ürünleri selülit karşıtı bakım sağlamaya yardımcı olabilir. Ancak bir ürünü tek başına kullanarak selülitlerinizden kurtulamazsınız.

Sitemizde selülit karşıtı bakım için özel geliştirilen ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Nuxe Reve De Miel Bal Rüyası; bal, şeker kristalleri, pirinç, hodan ve argan yağı içeren vücut peelingi cildi beslemeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur. Selülit karşıtı bakım sağlamayı hedefler.

Darphin Anti-Cellulite Contouring Gel 500ml, yeşil çay içeriği ile daha sıkı ve şekillendirilmiş bir vücut görünümü kazandırmayı amaçlar.

Lierac Body Slim Cure Minceur Express, yoğun içerikli sıkıştırıcı etkiye yardımcı serumu, selülit karşıtı bakım sağlamaya yardımcı olur.

Selülit fırçaları, selülit sorunu olan bölgelere masaj yapmak için özel geliştirilmiştir. Eda Taşpınar Doğal At Kılı Fırçası selülit sorununa karşı bakım sağlamak için özel geliştirilmiştir. 

Tavsiye ettiğimiz bu ürünlerle selülit karşıtı bakımınızı yapabilirsiniz. Vücudunuza özen gösterin, cilt bakımınızı unutmayın. Mutlu günler :)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.