Salisilik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

23 Kasım 2022

Salisilik Asit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Son dönemlerde ürünlerin içerikleri ön plana çıkmaya başlıyor. Bu içeriklerin başında cilde yararı saymakla bitmeyen Salisilik asit bulunuyor. ‘’ Salisilik asit nedir? ’’ ilk önce bu soru ile başlayalım. Herkesin bildiği gibi Aha ve Bha olarak iki form bulunur. Salisilik asit bir beta hidroksi asididir. Bu da demek oluyor ki; yağda çözünebilen bir asittir ve Aha gibi cilt yüzeyine değil daha temel bir bakım sağlar.

  Cilt bakım rutininizi güzelleştirecek olan Salisilik asit, ciltte meydana gelen problemlere karşı savaşır. Peeling etkisi barındırdığı için cilt bakım rutininde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Salisilik asit ciltte oluşabilecek problemlerinde önüne geçmeye yardımcı olur.

Cilt Lekeleri İçin Serum

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

 • Gözenek görünümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Siyah nokta görünümünün oluşmasını engellemeye çalışır.
 • Ciltte serum üretimini dengelemeyi amaçlar.
 • Ciltte oluşan leke görünüme karşı bakım yapar ve leke görünümünü en aza indirmeyi hedefler.
 • İnce çizgi ve kırışıklık görünümüne karşı bakım yaparak genç bir görünüm elde edilmesini amaçlar. Sıkı bir cilt görünümüne kavuşmasını destekler.
 • Cildi yumuşatır.
 • Sadece cilt bakımında değil saç bakımında da kullanılarak kepek oluşumunun önüne geçilmesini hedefler.
 • Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asit Kullanmalı?

    Salisilik asidi tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Salisilik asidin peeling etkisi vardır. Bu sebeple hassas ciltlere sahip olan kişiler diğer cilt tiplerine göre daha dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Hassas cilt yapısına sahip kişiler Salisilik asit yüzdesine bakarak tercih yapabilir. İlk önce düşük bir oranla başlayıp cilt alıştıkça yükselterek devam edebilirler.

    Salisilik asit gözenek görünümünü azaltma, sebum üretimini dengelemesi özellikleriyle, yağlı cilt tipine sahip kişilerin daha çok tercih ettiği bir içeriktir. Bu sayede ciltte ki fazla parlamayı da alır aynı zamanda cildi pürüzsüzleştirir.

  Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

    Salisilik asit cildin ihtiyacına göre farklı formlarda kullanılabilir. Son dönemde popüleritesinin artmasıyla birlikte çoğu cilt bakım formunun içeriğinde görmek mümkün; serumlar, kremler ve tonikler gibi. Hem gündüz bakım rutininize hem de gece bakım rutininizde kullanıma uygundur.

  Salisilik Asit Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

    Salisilik asit kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cilde uyguladıktan sonra güneşten korumaktır. Aksi takdirde leke görünümünü azaltmak yerine arttırabilir. Bu sebeple Salisilik asit kullanırken mutlaka spf 50 içeren bir güneş kremi de kullanılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise temiz cilde uygulanması gerektiğidir. Çünkü temiz cilde uygulanmayan hiçbir ürün maksimum performans sergileyemez.

    Salisilik asit kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise; hangi asitlerle ve vitaminler ile birlikte kullanılmayacağıdır. Yanlış rutin ile uygulamak cilde zarar verir veya birbirlerini nötrler ve bir etkisi görünmez. Burada en önemli nokta Bir Bha formu olan Salisilik asidin Aha formu olan asit veya vitaminler ile birlikte kullanılmamasıdır.

  Vichy Normaderm Probio-BHA Leke Karşıtı Serum

  Vichy Normaderm Probio-BHA Leke Karşıtı Serum

  Leke karşıtı bakım sağlar

  Darphin Ideal Resource Light Re-Birth Overnight Cream

  Darphin Ideal Resource Light Re-Birth Overnight Cream

  Aydınlatıcıdır ve pürüzsüzleştirici görünüm sunar

  La Roche Posay Effaclar Peeling Etkili Leke Karşıtı Serum

  La Roche Posay Effaclar Peeling Etkili Leke Karşıtı Serum

  Leke görünümüne karşı bakım sağlar

  Vichy Dercos Anti Dandruff Kepek Karşıtı Şampuan

  Vichy Dercos Anti Dandruff Kepek Karşıtı Şampuan

  Normal/Yağlı Saçlar İçin Kepeğe Karşı

  Salisilik Asit İçeren Ürünler

 • Vichy Normaderm Probio-BHA Leke Karşıtı Serum
 • Normaderm Leke Karşıtı Serum, düzensiz cilt tipleri için oldukça konsantre bir bakım ürünüdür. Cilt yapısını pürüzsüzleştirmeyi hedefler. Siyah nokta görünümüne karşı bakım sağlar. Salisilik asit (%5) ve Glikolik asit ile zenginleştirilmiştir, Ciltte bulunan fazla sebumu düzenlemeye yardımcı olur.

 • Darphin Ideal Resource Light Re-Birth Overnight Cream
 • Cildi dolgun, pürüzsüz ve aydınlık görünüm kazandırmaya ve ince çizgi görünümünü azaltmaya yardımcı gece kremidir. Salisilik Asit ile desteklenen bu gece kremi, sabahları daha yumuşak görünmesine yardımcı olur.

 • La Roche Posay Effaclar Peeling Etkili Leke Karşıtı Serum
 • Leke görünümüne karşı bakım sağlar. Düzensiz cilt tipine sahip olanlar için kullanıma uygundur. %3.5 Glikolik asit ve %1.5 Salisilik asit içerir. Cildin fazla sebumdan temizlenmesine yardımcı olur. Cildin pürüzsüz olmasını destekler.

 • Vichy Dercos Anti Dandruff Kepek Karşıtı Şampuan
 • Selenyum DS ve Salisilik asit içeren normal ve yağlı saçlar için kepeğe karşı bakım şampuanıdır. Saçı güçlendirmeyi ve beslemeye yardımcı olur. Saçta ki kepek oluşumunu engellemeye çalışır.

 • Bionnex The Nordea Salicylic Acid Serum
 • Ciltte berraklık sağlamaya yardımcı olur. Leke görünümüne karşı savaşır. Salisilik asit, cildin yüzeyindeki kirleri nazikçe temizlemeye yardımcı olur. Fazla sebumu dengelemeye yardımcıdır. Organik ve doğal içeriklerden oluşmuştur.

 • Osl Omega Skin Lab Four Acids Serum
 • Salisilik asit %1,5 Glikolik asit %3,5 Ferulik asit %0,3 ve Sitrik asit %0,5 içerir. Cildin aydınlık bir görünüm kazanmasında yardımcıdır. Yaşlanma karşıtı bakım sağlar. Cildin sebum dengesinin sağlanmasında yardımcıdır. Düzensiz cilt, yağlı, karma ve olgun cilt tipleri için idealdir.

  Dermo Eczanem

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.