Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

03 Haziran 2020

Sağlıklı bir insanın günde ortalama 50-100 saç telinin dökülmesi normal olarak karşılanır. Ömrü biten saç foliküllerinin yerine yenileri üretilir ve dökülen saçların yerini yenileri alır. Ancak bu durumu olumsuz etkileyen faktörler bulunmaktadır. Yanlış ve yetersiz beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, mevsim geçişleri, stres vb. birçok durum saç dökülmesine sebep olur.

Saç dökülmesine karşı bakım yapmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; saçın dökülmesine sebep olan durumu bulup ona karşı bir bakım rutini uygulamaktır. Bu yazımızda “Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?” sorusuna cevap verebilmek için araştırma yaptık.

Saç Dökülmesi

Stresten uzak durun. Stres, birçok hastalığın temelinde de olduğu gibi saçlarınızı da büyük oranda etkiler. Yaşanılan travmatik olaylar ve stresli bir dönem saç dökülmelerini arttırabilir. Spor, yoga, meditasyon ve uzun yürüyüşler yaparak stresinizi kontrol altına alın.

Ani kilo kaybına ve hızlı diyetlere dikkat edin. Yeterli beslenilmediğinde, vücudun ihtiyacı olan vitaminler hayati organlara yetecek şekilde kullanılır. Bu durumda saçların ihtiyacı olan besini alamaz ve saç dökülmeleri oluşur.

Sağlıklı beslenin ve bol su tüketin. Protein, Demir, D vitamini, Kalsiyum, Omega-3, Çinko ve Biotin açısından zengin gıdalar saçı besler, saçın sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı olur.

Sıkı saç şekillerinden kaçının. Saçlarınızı kökünden çekerek zorlayan ve geren sıkı at kuyruğu, örgü, topuz gibi saç şekillerinin sık kullanılması saça ve saç köküne zarar verir.

Saç tipinize uygun şampuan kullanın ve ne çok sık ne de uzun aralıklarla saçınızı yıkayın. Çok sık yıkanan saç kurur; ancak uzun süre yıkanmayan saç da kir ve sebum ile kaplanır, saçınız nefes alamaz ve sonucunda saç dökülmeleri daha yoğun olur. Saç tipinize ve ihtiyacınıza yönelik şampuan kullanın.

Perma gibi kimyasal işlemlerden uzak durun. Perma, saçın iç bağlarını önce kırıp, sonra yeniden şekillendirip düzleştirme veya kıvırma işlemidir. Bu işlem, saçınızı cansız, kuru, güçsüz ve kırılgan hale getirir.

Güneşin zararlı ışınlarından saçlarınızı koruyun. Güneş ışınlarını dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arası saçlarınızı güneşten korumak için saç için geliştirilmiş güneş kremlerini kullanabilirsiniz.

Saça aşırı ısı uygulamayın. Saç kurutma makinası, maşa ve düzleştirici gibi saça ısı veren aletlerin sık kullanımı, saç proteinlerinin güçsüzleşmesine, saçın kurumasına, kırılmasına ve sonucunda dökülmesine neden olabilir.

Sık sık boyamaktan kaçının. En fazla 4-6 haftada bir kullanılması gereken boyanın içindeki kimyasallar, sık kullanıldığında saçın zarar görmesine ve yıpranıp güçsüzleşmesine neden olur.

Saç dökülmelerine karşı bakım yapmak için dikkat edilmesi gerekenlerin yanında hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen saç dökülmesine karşı geliştirilen ürünleri kullanmalısınız. Ancak sadece saç dökülmesine karşı şampuan kullanmak yeterli değildir, saç dökülmesine karşı bakım yapan saç kremi, losyon ve serumları birbirini tamamlayıcı niteliktedir ve birlikte kullanıldıklarında çok daha etkilidir.

Saç dökülmesine karşı şampuan, saç kremi losyon ve serumlara dermoeczanem.com dan uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Vichy Dercos Energising Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

İçeriğinde bulunan Aminexil ve PP/B5*/B6 Vitaminleri sayesinde daha güçlü ve daha güzel saçlar için saç dökülmesine karşı tamamlayıcı şampuandır. Saç dökülmesine karşı patentli molekül olan Aminexil, saç köklerinin erken zayıflamasından kaynaklanan durumlara karşı bakım yaparken aynı zamanda sertleşme süreçlerine karşıdır. Tüm saç dökülmesi tiplerinde dökülme karşıtı bakımı yapmaya yardımcı olur.

Vichy Dercos Neogenic Saç Yoğunlaştırıcı Şampuan

İçerisindeki Stemoxydine ve yoğunlaştırıcı teknolojisi sayesinde tüm saç tipleri için saç yoğunlaştırıcı bakıma yardımcı şampuandır. Saç yoğunlaştırıcı ve hacim veren şampuandır. Saça ilk uygulamadan itibaren ve uzun süre hacim verir. Cansız, şekil almayan sönük saçlara etkili bir şekilde bakım yapar.

Marc Anthony Rejuvenating 12 Second Miracle Leave In Conditioning 135ml

Marc Anthony Rejuvenating 12 Second Miracle Leave In Conditioning; saç dökülme karşıtı 12 saniyelik bakım sağlayan durulanmayan günlük bakım kremidir. Elma kökü ve üzüm çekirdeği yağı saç dökülmesine karşı bakım sağlar. Saçların daha sağlıklı uzamasında yardımcı olur. Durulama gerektirmeyen formüle sahiptir.

Bioxcin Forte Tanışma Paketi

Bitkisel madderler içeren Bioxcin Forte Şampuan, 8 Kat yoğunlaştırılmış BIOCOMPLEX B11 formülü sayesinde yoğun saç zayıf saçları güçlendirerek çıkmasını sağlar. Bioxcin Forte Şampuan, ayrıca içeriğinde yoğunlaştırılmış olan vitamin ve mineraller sayesinde saç ve saçlı deriyi besleyip saçların daha canlı, güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Saçlara parlaklık verir.

Novocrin Placenta Saç Dökülme Karşıtı Şampuan

Novocrin Placenta saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur ve sağlıklı saçın oluşumunu sağlar. Buğday plasentası ekstresi ve marine deniz glikojenleri sayesinde saç folikülünün gelişmesine yardımcı olur. Nemlendirici aktif maddeler saçın daha kolay taranmasını sağlar, saçın canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Erken saç dökülmelerine karşı bakım yapar.

Ducray Neoptide Kadın Tipi Dökülmeye Karşı Losyon

Ducray Neoptide Lotion; saç dökülmesine karşı, saç gelişimini uyarmak ve saçları güçlendirmek için geliştirilmiş losyondur. Ducray kronik yoğun saç dökülmesi problemi yaşayan bayanlara özel olarak geliştirdiği ürün sayesinde saçın ömrünü uzatarak, saç gelişimini hızlandırıyor. Saçların dökülmesini azaltılmasına yardımcı olur.

Organicum Intensive Anti Hair Loos Şampuan

Organicum Intensive Anti Hair Loos yoğun saç dökülmelerine karşı bakım ve onarım şampuanıdır. Rengini içeriğindeki organik bitkilerden almıştır. SLS,SLES,Paraben ve Silikon içermez. pH değeri cilt ile uyumludur.

Prozinc Plus Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan

İçeriğindeki Trichogen ve Saw Palmetto'nun ikili etkisi ile saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Saçlarınızın saç tellerinden başlayarak beslenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. İçeriğindeki biotin sayesinde saç dökülmesini önleyerek saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.