Retinol Nedir? Ne İşe Yarar?

16 Ocak 2024

Son zamanlarda bakım rutinlerimizin vazgeçilmez ürünleri arasında yerini alan, etkili içerikleri ve cilde birçok faydası ile bilinen retinollerden bahsedeceğiz. Günümüzde bakım rutinleri ile ilgili birçok yeni ürün ve içerik çıkmaktadır. Retinollerin cilt bakım rutinlerinde herkes tarafından sevilmesinin arkasında tamamen içerikleri ve cilde faydaları olduğuna eminiz. Cilt için birçok faydası bulunan retinol içerikli ürünler birçok farklı markada, içerikte, formülasyonda ve yüzdelerde bulunmaktadır. Cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz retinol ürünleri serum ve krem formlarında bulunmaktadır. Cilt tipinize ve ihtiyacınıza özel olarak seçeceğiniz retinol içeriği ile cildinize etkili bir şekilde bakım yapabilirsiniz.

bionnex-trend-cozumler

Retinol Serum Ne İşe Yarar?

Retinol serumlar bakım rutinlerinin etkili içeriklerinden olan ve cildinizde daha genç bir görünüm oluşmasına yardımcı olan konsantre ürünlerdir. A Vitamini türevleridir ve cilde birçok fayda sağlayan ürünler arasında yer almaktadır. Retinol serumlar ile etkili bir bakım yapabilir ve cildinizin daha sağlıklı bir görünümde olmasına yardımcı olabilirsiniz. Serumlar cilt bakımının yüksek konsantrasyonlu ve etkili ürünleridir. Serum formunda bulunan retinoller cilde daha hızlı nüfuz etmekte ve etkilerini daha hızlı bir şekilde göstermektedir. Böylece cildinizde istediğiniz görünüme daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olurlar. Cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun konsantrasyonda seçtiğiniz retinol serumu ile cildinize birçok fayda sağlamaya hazır olun.

Retinolün Cilde Faydaları

 • Ciltte leke görünümüne karşı bakım yaparken aynı zamanda yeni leke oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olur,
 • Cilde yaşlanma ve kırışıklık karşıtı bakım yapar,
 • Ciltte ince çizgi görünümüne karşı bakım yaparken aynı zamanda ince çizgi oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olur,
 • Yağlı ve düzensiz ciltlerde oluşan istenmeyen görünümlere karşı bakım yapar,
 • Genişlemiş gözenek görünümüne karşı bakım yaparken aynı zamanda siyah nokta görünümüne karşıt bakım sağlamaya yardımcıdır,
 • Ciltte sebum miktarını dengelemeye yardımcıdır,
 • Ciltte daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur,
 • happy-beautiful-woman-standing-naked-laughing-as-receive-bouquet-roses

  Retinol Serum Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Retinol serumlar çok güçlü içerikler oldukları için bakım rutinlerine eklenirken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Retinole yeni başlayanlar için cildi alıştırmak en önemli noktadır. Cildinizi retinol içerikli serumlara alıştırmak için düşük konsantrasyondaki ürünler ile başlamalı ve cildiniz alışmadan retinol serumunuzun konsantrasyonunu arttırmamalısınız. Başlangıç için önerilen retinol oranı %0.1, %0.3 ve %0.5 konsantrasyondaki serumlar oldukça iyidir.

  En çok merak edilen sorulardan biri de “Retinol serum kullanmaya kaç yaşında başlanması gerekir?” sorusudur. Bu sorunun cevabı tamamen cilt tipinize ve ihtiyacınıza göre farklılık göstermekle birlikte cildinizde nasıl bir bakım yapmak istediğinize de bağlıdır. Genellikle 20’li yaşların sonlarına doğru 30’lu yaşların başlarında kullanılması önerilmektedir. Ancak cildinizin daha genç bir görünümde olmasını, yağlı ve düzensiz cilt görünümüne karşı bakım yapmak isteyenler için 20’li yaşlarda da retinol serum kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak 20’li yaşlarda başlanan retinol serumlarının konsantrasyonları düşük olması gerekmektedir. Retinoller gece bakım rutininde kullanıma uygun içeriklerdir. Eğer retinole yeni başlıyorsanız haftada 2-3 gün kullanarak cildinizi alıştırmalısınız. Daha sonra cildinizde herhangi bir kötü durum olmadığını gözlemlediğiniz zaman günlük olarak da kullanabilirsiniz.

  “Retinol serumlar göz çevresinde kullanılabilir mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Göz çevresi daha ince ve hassas bir yapıda olduğu için göz çevresinde kullanıma uygun değillerdir. Retinoller genellikle gece bakım rutininde kullanılmalıdır. Gece kullandığınız retinol serum sonrası sabah mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Ayrıca güneş kreminizi gün içinde tazelemeyi de unutmamalısınız. Retinol serumlar yazın kullanılır mı sorusu ise tamamen size bağlı bir durumdur. Genellikle retinol serumların kışın kullanılması gereken ürünler olduklarını söylense de retinol serumlar güneş kreminizi düzenli ve doğru bir şekilde kullandığınızda yazın bile kullanılabilen ürünlerdir. Retinol serum kullanırken aktif içerikli ürünler kullanılmaması gerekmektedir. AHA, BHA, PHA ve kimyasal peeling etkili ürünler kullanılmamalıdır. Ancak retinol içerikli ürünler kullanırken hyaluronik asit, niacinamide, peptit ve seramid içerikli ürünler kullanabilirsiniz.

  happy-beautiful-woman-standing-naked-laughing-as-receive-bouquet-roses

  Retinol Serumlar Nasıl Kullanılır?

  Retinol içerikli ürünler kullanırken çok dikkatli olmalı ve düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Adım adım retinol serumlar nasıl kullanılır inceleyelim.

  • Retinol kullanmadan önce cildinizi etkili bir şekilde temizlemelisiniz.
  • Eğer kullanacağınız retinol içerikli ürünün nemlendirici özelliği bulunmuyor ise nemlendirici kreminizi, retinol serumunuzdan önce kullanmalısınız.
  • Retinol serumunuzun içeriği çok fazla ise gece kreminizden bir miktar elinize alıp üstüne birkaç damla en fazla 3-4 damla dökebilirsiniz. Daha sonra kremini ile retinol serumunuzu birbirine homojen bir şekilde karıştırdıktan sonra yüzünüze dağıtabilirsiniz.
  • Retinol serumlar 3-4 damladan fazla kullanılmaması gerekmektedir. Cildinize çok fazla retinol serum uygulamamaya özen gösteriniz.
  • Serumunuzu masaj yaparak cildinize yayın. Böylece serumun cildinize daha hızlı nüfuz etmesine ve etkisini daha hızlı göstermesine yardımcı olur. Cildinize ürünü eşit bir şekilde dağıtmaya özen göstermelisiniz.
  • Retinol içerikli ürün kullandıktan sonra mutlaka güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Güneş kreminizi doğru bir şekilde uygulamalı ve en fazla 2 saatte bir tazelemeniz gerekmektedir.

  Retinol İçeren Ürünler

  Retinol bakım ürünleri kremler ve serumlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Retinol serumlar ve kremler arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Ancak serumlar yoğun içeriklere sahip ürünlerdir. Bu da cilde daha hızlı bir şekilde nüfuz ederken aynı zamanda etkilerini de daha hızlı bir şekilde gösterirler. Bu nedenle de retinol serumlar etkilerini en fazla 4 hafta içinde göstermeye başlayabilirken, retinol içerikli kremlerin etkilerini göstermeleri biraz daha uzun sürebilmektedir.

  En İyi Retinol Serumlar

  From Natura Yenileyici Yaşlanma Karşıtı Retinol Gece Serumu

  Doğanın güzelliğini cildinize sunmayı amaçlayan retinol serum tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olarak üretilmiştir. Değerli yağlar içeren yaşlanma karşıtı bakım serumu cildin ihtiyacı olan nemi karşılamaya ve etkili bir bakım yapmaya yardımcı olur. Ciltte daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Doğal içeriği sayesinde derin kırışıklıklara karşı bakım yaparken aynı zamanda cilde leke görünümüne karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Ayrıca içerdiği ölmez çiçek, aspir yağı ve hodan yağı gibi daha birçok değerli bitkisel yağ sayesinde cilde etkili bir bakım yapar.

  The Purest Solutions %1 Retinol + Ceramide Rejuvenating Retinol Serum 30 ml

  Vegan ve hayvan dostu bu ürün tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Yaşlanma belirtilerine karşıt bakım yapmaya yardımcıdır. Cildin daha canlı, parlak ve genç bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Cilde kırışıklık karşıtı bakım yaparken aynı zaman nemlendirmeye de yardımcıdır.

  La Roche Posay Retinol B3 Serum

  Hassas ciltler dahil tüm ciltlerin kullanımına uygundur. Ciltte daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımda ince çizgi görünümünü azaltmaya ve ciltte oluşan ton eşitsizliklerine karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Vitamin B3 ve Gliserin içeren formülüyle, ciltte yaşlanma belirtilerinin görünümüne karşı etkili bir bakım yapmaya yardımcı olur. Düzenli kullanımda, foto-yaşlanma kaynaklı yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

  Cerave Yağlı ve Düzensiz Ciltler için Retinol Serum

  Yağlı ve düzensiz ciltler için özel olarak üretilmiş serum. Ciltte gözenek görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Formülü sayesinde cildinizin daha pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan niacinamide ve seramid ile cildi nemlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda ciltte eşit bir ton görünümü oluşmasına da yardımcıdır. Hafif ve hızlı emilen formülü sayesinde ciltte daha parlak bir görünüm oluşmasına yardımcıdır.

  En İyi Retinol Kremler

  Institut Esthederm Intensive Retinol Cream

  Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Ciltte kırışıklık karşıtı bakım yapar. Leke görünümüne karşı bakım yaparken aynı zamanda ciltte daha genç bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Düzensiz cilt görünümünü eşitlemeye ve ince çizgi görünümünü yumuşatmaya yardımcı olur.

  Christian Breton Skin Priority Age Control Cream

  Bitki bazlı retinol içeriği ile ince çizgi, kırışıklık ve düzensiz cilt görünümüne karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Ciltte aydınlık bir görünüm oluşmasına yardımcıdır.

  Skin401 Multipeptide Bakuchiol Anti-Age Cream

  Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. İçeriğindeki bitkisel kolajen ve multi peptitler sayesinde cilde yaşlanma karşıtı bakım yapmaya yardımcı olur. İçeriğindeki Bakuchoil ile cildi sıkılaştırmaya ve beslemeye yardımcı olur. Cilde ince çizgi görünümüne ve derin kırışıklık görünümüne karşı bakım yapmaya yardımcı olur.

  La Roche Posay Redermic R Göz Çevresi Yoğun Bakım Kremi

  Hassas göz çevresi için kullanıma uygun retinol içerikli bakım kremi. Kaz ayağı kırışıklıklarına karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Cilde leke karşıtı bakım yapar. Cildi yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur.

  Dermo Eczanem

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.