Kuşburnu Çekirdeği Yağı, Roship Oil Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

03 Şubat 2020

  Eğer siz de doğanın bizlere sunduğu mucizelerden yararlanmayı seven, temiz ve güvenli bakım ürünlerine önem veren biriyseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

 Günlük bakım rutininize kuşburnu yağı ekleyerek inanılmaz yararlar sağlayabilirsiniz. Elbette gerçek kuşburnu çekirdeklerinden özenle seçilip, doğru hazırlanmış doğal soğuk sıkım kuşburnu yağını doğru şekilde kullanmanız gerekli.

...

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Rosehip Oil Nasıl Elde Edilir?

  Rose Hip Seed oil yani kuşburnu çekirdeği yağı, dünyanın birçok yerinde özellikle Afrika ve Avrupa’da yabani olarak da yetişen Rosa Moschata, Rosa Rubiginosa ve Rosa Canina latince isimlerine sahip yaban güllerinin meyvelerinden soğuk sıkım yöntemi ile elde edilmekte. Kuşburnu halk arasında özellikle soğuk algınlığı gibi birtakım rahatsızlıklarda geleneksel olarak kullanılan bir bitkidir (Kaynak:wikipedia.org). Biz bu yazımızda sadece kozmetik ve cilt bakımı alanındaki yararlarından ve kullanım şekillerinden bahsedeceğiz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Hangi Vitaminleri ve Neleri İçeriyor?

  Kuşburnu çekirdeği yağında Provitamin A (Çoğunlukla beta-karoten) bulunmaktadır. Bunun yanında bir miktar tretinoin (all-trans retinoik asit) içermektedir. E vitamini ve D vitamini yanında, %40-50 oranında linoleik asit, omega 6 ve omega 3 esansiyel yağ asitlerini içermektedir. Bu sayede yağda çözünen vitaminler açısından zengindir.

  Kuşburnu meyvesi bol miktarda C vitamini içerse de bilinenin aksine kuşburnu çekirdeği yağında C vitamini oranı çok düşüktür. Çünkü C vitamini suda çözünen yağda çok az ya da hiç çözünmeyen bir yağdır.

...

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Cilt İçin İnanılmaz 7 Yararlı Etkisi:

  • Nemlendirme

  Kuşburnu yağı içeriğindeki mineral, vitamin ve bolca bulunan Linoleik asit sayesinde sebum dengesini bozmadan size mükemmel bir nemlendirme sağlar. Bunun yanında cilt üzerinde gözenekleri tıkamayan bir bariyer oluşturarak cildinizi nem kaybına karşı uzun süre korur ve bunu yaparken yağlı bir his bırakmaz. Son derece kolay absorbe olan (emilen) kuru yağ tipinde bir kıvamı vardır.

  • Kırışık karşıtı bakım

  İçeriğindeki A, D ve E vitaminleri, linoleik asit, tretinoin ve diğer esansiyel yağlar sayesinde yaşlanma belirtilerine karşı cildinizi destekler, kırışıklık görünümüne karşı bakım yapar, cildin genç görünmesine, tazelenmesine yardımcı olur. Rosece Rosehip Seed Oil, sadece soğuk pres saf Kuşburnu Çekirdeği yağı içerir. Retinol, Omege 3, Omega 6, A, E ve C vitaminlerini ihtiva eder. Yaşlanma belirtilerine karşı bakım yapmaya yardımcı olur.

  • Leke karşıtı bakım ve aydınlatıcı etki

  Kuşburnu Çekirdeği Yağı, cilde çok faydalı bir içeriktir. Cildi nemlendirir, kırışıklık ve leke karşıtı bakım sağlar, gözenekleri sıkılaştırıcı bir etkisi vardır. Cilt düzensizliklerine karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Yumuşak peeling etkisiyle cildi güzelleştirmeyi destekler. Çatlak görünümüne karşı bakım sağlarken aynı zamanda aydınlatıcı bir etki sunar. From Natura Kuşburnu Çekirdeği Yağı, Kuşburnu Çekirdeği Yağı, Florame Organik Kuşburnu Yağı, Bade Natural Doğal Kuşburnu Leke Karşıtı Sprey Tonik ve Rosece Rosehip Seed Oil en faydalı özellikleri barındıran içeriklerdir.

...
  • Gözenek sıkılaştırıcı ve toparlayıcı etki

  Nemlendirici ve anti-age etkileri ile beraber genişlemiş gözenekler üzerinde sıkılaştırıcı toparlayıcı etkileri sayesinde Kuşburnu yağı cildinize daha berrak ve pürüzsüz bir görünüm sağlamakta yardımcı olur. Unutmayın ki ciltteki gözeneklerin genişlemesindeki en önemli sebep nemsizlik. Florame Organik Kuşburnu Yağı, ciltte sıkı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. İnce çizgi görünümüne karşı bakım yapmaya yardımcı olur.

  • Cilt düzensizliklerine karşı bakım yapmaya yardımcı olur

  Cilt yüzeyinde çevresel etkiler, kirlenme, nemsizlik ve yağ salınımında dengesizlikler gibi olumsuzluklar zaman zaman tıkanan gözenekler, düzensiz cilt görünümü oluşumuna doğru giden bir eğilime sebep olabilir ve güzelliğinize gölge düşüren pürüzler oluşabilir. Kuşburnu yağı zengin içeriği ve doğal yetenekleri ile size bu konuda en iyi desteklerden biri. Misbahçe Kuşburnu Çekirdeği Yağı, yağlı ciltler dahil, tüm cilt tipleri için uygundur fakat lekeli ve kuru ciltler için ekstra fayda sağlar. Yaşlanma karşıtı ve leke karşıtı bakım yapar, cildi tonlar, besler ve yumuşatır.

  • Yumuşak peeling etkisi

  Cildimizin doğal bir yenilenme döngüsü var. Bu döngü içerisinde cilt alttan sürekli yeni hücreler üretir. Yeni gelen hücreler cildi desteklerken, en üstteki yıpranmış ölü tabaka düzenli olarak dökülür ve yenilenme döngüsü böylece devam eder. Cildin en üst katmanını bir arada tutan şeylerden birisi de sebum dediğimiz doğal yağ salgımızdır. Sebum salgısının kalitesi düştüğü zaman cildin bu yenilenme süreci bozulmaya ve aksamaya başlar. Bu durumda ciltten dökülüp uzaklaşması gereken ömrünü tamamlamış katman cilt üzerinde yapışır kalır ve bazen gözenekleri tıkar ve düzensiz cilt görünümü gibi olumsuzluklara zemin hazırlar. Doğru şekilde kullanıldığında ve diğer dermokozmetikler ile desteklendiğinde kuşburnu yağı size cildin yenilenme sürecinde yaşanan aksaklıkları giderme konusunda yardımcı olur. Yumuşak peeling etkisi sayesinde cildinize aydınlık, taze bir görünüm kazandırır.

  • Çatlak görünümüne karşı destek

  Hayatın farklı aşamalarında özellikle, ergenlik çağındaki hızlı boy atma ve kilo aldığımız dönemlerde, hamilelik sürecinde vücudun çeşitli yerlerinde gerilime ve genişlemeye bağlı çatlakların oluştuğunu hepimiz biliriz. Böyle dönemlerde cilde elastikiyet kazandırmak, nemlendirmek ve cildi beslemek çok önemli. Kuşburnu yağının etkileri işte tam da bu yönde size destek sağlar. Kuşburnu yağı çatlak oluşuma karşı risk taşıdığınız dönemlerde size destek olurken, oluşmuş çatlaklarının görünümünün azaltılmasında da yarar sağlar.

...

Kuşburnu Yağı Nasıl Kullanılır?

  Soğuk sıkım Kuşburnu yağını saf olarak birkaç damla halinde temiz cildinize özellikle geceleri uygulayabilirsiniz. Bunun yanında diğer sabit yağlar ve uçucu yağların etkilerinden yararlanarak farklı bakım rutinlerine yönelik karışımlar hazırlayabilirsiniz.

Bunun için cildinizin özelliklerine göre uygun ilave sabit yağ ve uçucu yağ seçimini şöyle yapabilirsiniz:

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Cilt İçin İnanılmaz 7 Yararlı Etkisi:

 • Leke problemi yaşayan kuru ve normal bir cildiniz varsa, bir miktar kayısı çekirdeği yağı ekleyebilirsiniz. Dilerseniz ölmez çiçek uçucu yağı ile leke görünümü karşıtı etkinliği daha da arttırmak elinizde.
 • Yağlanma, tıkanan gözenekler, düzensiz cilt görünümü ve pürüzlenme sorunu yaşıyorsanız, argan yağı ilave edebilir ve 10 ml karışıma 2 damla kadar Tea Tree oil (çay ağacı uçucu yağı) ekleyebilirsiniz.
 • Çatlak görünümüne karşı tedbirli olmak istiyorsanız, kantaron ya da badem yağı ile karıştırarak, ilave günlük uçucu yağı ile de etkinliğini arttırabilirsiniz.
 • Yaşlanma etkilerine karşı bakım sağlayıp, kırışıklıklarınızın görünümünü azaltmayı hedefliyorsanız kuşburnu yağı ile, argan yağını karıştırabilir ve ölmez çiçeği ve günlük uçucu yağı ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem iyi bir nemlendirici etki ve kırışıklık görünümüne karşı da harika bir destek sağlamış olursunuz.
 •  Unutmayın uçucu yağları 10 ml sabit yağ karışımına 1-2 damla kadar ekleyip fazlasından kaçınmamız gerekiyor.

  Hüseyin Öztürk

  Eczacı

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.