Kozmetikler, Temizlik Ürünleri ve Sağlık İlişkisi

07 Kasım 2018

Kozmetikler, Temizlik Ürünleri ve Sağlık İlişkisi

Kozmetikler, Temizlik Ürünleri ve Sağlık İlişkisi

Çoğu zaman kozmetik denince akla makyaj ürünleri ya da bakım kremleri gelir. Oysa şampuanlar, sıvı ya da katı sabunlar, diş macunları, en basit el kremleri hatta kolonyalar dahi kozmetik tanımının içine giriyor. Günlük hayatımızda sakıncalı olarak tanımladığımız birçok maddelerden kaçınırken, kozmetik ürünlerle ilgili ne kadar dikkatli davranıyoruz?

Kozmetikler ve temizlik ürünleri ile her gün temas ediyoruz

Temastan kaçındığımız ve bize zarar vereceğini düşündüğümüz birçok kimyasal maddeden kaçınmaya özen gösteriyoruz. Örneğin, çamaşır suyunun ya da aşındırıcı kireç sökücülerin cildimize temas etmesini istemeyiz. Bu konuda dikkatli davranırız.  Halbuki bu tip ürünleri nadiren kullansak da her gün ellerimizi yıkamak için kullandığımız sabun, diş sağlığı için kullanılan diş macunları, el kremleri konusunda da dikkatli olmamız gerektiğini fark etmeyiz.  Her gün defalarca ve uzun yıllar boyunca temas ettiğimiz bu ürünler zararsız gibi görünse de temas sıklığı ve süresi göze alındığında çok daha titiz seçilmeli.

Kalitesiz kozmetik ürünlere dikkat!

Kalitesi kozmetik ürünlerin hem cilde hem de genel vücut sağlığın verdiği zararlar ile ilgili on binlerce örnek bulunabilir.  Dudaklarımıza sürdüğümüz rujlar ya da dudak koruyucular, deodorantlar dahil tüm kozmetikler, formül, üretim teknikleri, içerikler ve saklanma koşulları açısından gerekli kalite şartlarını sağlayamazlar ise sağlığınıza ciddi zararlar verebilirler. Birçok kozmetiğin belirli oranlarda sistemik dolaşıma karıştığı kanda ve idrarda ve dışkıda tespit edilecek düzeye ulaşabildikleri anlaşılmıştır.  Bu nedenlerle basit bir sabun deyip geçmeden, her gün temas ettiğimiz birçok kozmetik ürün ile ilgili daha dikkatli davranmamız gerektiği ortadadır.  Cilde uyguladığımız temizleyiciler ve renkli makyaj ürünleri nedeni dermatit – egzama benzeri olumsuzlukların ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir. 

Japon Kozmetiği 

Uzak doğu kültürünün önemli bir parçası olan makyaj uygulamaları çok eski tarihlere dayanır. Özellikle Japon Geyşa makyajı geçmişi yüzyıllara dayanan bir uygulama. Yıllar boyu kurşun ve arsenik içeren materyaller ile makyaj yapan Japon kadınlarının çok ciddi sağlık sorunları yaşadığı anlaşılmış. Bu nedenle ulusal kalkınma hamlesi ile beraber gelişen modern Japonya'da kozmetik ile ilgili yasal düzenlemeler çok sıkı kurallar getirmiş. Günümüzde Japonya'da üretilen kozmetiklerin sahip olduğu standartlar tüm dünyada kabul görür ve Japon markaları önemli bir prestije sahiptir. Bu markalardan ilk akla geleni Shiseido markası. Shiseido Cil Bakımı ve Makyaj ürünleri Japonya'nın  önde gelen kozmetik markalarından birisi ve tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip. 

Kullandığım kozmetik ürünün kalitesinden nasıl emin olabilirim?

  • Cilt bakımı, saç bakımı gibi estetik kaygılarla kullandığımız ürünlerin kalite göstergelerinden bir tanesi klinik olarak dermatolojik testlerden geçirilmiş olmalarıdır. Bu testler uluslararası kabul görmüş klinikler ya da laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmalıdır.  Örnek göstermek gerekirse Dermokozmetik markalar bu konuda oldukça titiz davranırlar.
  • Üretici, ithalatçı bilgileri, ürünün içeriği, saklama koşulları ve kullanım şekli ambalaj üzerinde doğru şekilde belirtilmiş olmalı.
  • Ürünün tazeliğinden ve iyi koşullarda saklandığından mutlaka emin olmalıyız. Yönetmelikler gereği raf ömrü 30 aydan daha uzun olan kozmetik ürünlerde son kullanma tarihinin kutu üzerinde belirtilmesi zorunlu değil. Bu durumda sadece LOT numarası ya da seri numarası bulunması yeterli görülür. Bu esnek yönetmelik ortaya ciddi bir güven problemi çıkartmakta. Bu yüzden satın aldığınızın ürünün iyi koşullarda saklanmış ve taze bir ürün olduğundan emin olmalısınız. Kuşku duymanız durumunda ürün üzerindeki iletişim bilgilerinden firma yetkililerine ulaşarak kutu üzerindeki LOT numarasına ait üretimin hangi tarihe kadar güvenle kullanılabileceğini sorgulama hakkına sahipsiniz. Dermoeczanem.com sitesinde satılan tüm ürünler, son kullanma tarihi açısından sıkıca kontrol edilir ve ısı – nem açısından gerekli şartlar sağlanmış özel olarak iklimlendirilmiş depolarda muhafaza edilirler.  Ancak sağlığınız için sizin de bu kontrolleri sağlamanız önerilir.

Kozmetik ürünler çevreye zarar vermemeli

Yaşadığımız dünya bize bir emanet ve gelecek nesiller için çevremizi korumaya ve doğal kaynakların devamlılığını sağlamaya mecburuz. Kozmetik ve temizlik endüstrisi hem üretim hem de atıklar açısından sürdürülebilir ve çevre dostu olmak zorundadır. Kendi sağlığımız kadar çevresel etkileri de düşünmeliyiz. Bu yüzden doğal kaynakları tüketen, atıklar ile çevreyi kirleten, diğer canlıları tehdit eden kozmetik ürünleri tercih etmemek sadece kullanıcılar için değil tüm insanlık hatta canlı yaşam için büyük önem taşıyor.

Ev temizlik ürünleri

Kişisel bakımımız kadar önemli olan diğer bir alan ise ev temizlik ürünleri.  Ev temizlik ürünleri de yoğun olarak her gün ve her evde tüketiliyor. Ev temizlik ürünleri ile de doğrudan ya da dolaylı olarak sürekli temas halindeyiz. Gerek cilt gerekse genel sağlığımız açısından kullandığımız temizlik ürünlerini gözden geçirmek ve hem kendimiz hem de çevremiz için daha sağlıklı doğa dostu ekolojik – organik doğal temizlik ürünleri kullanmaya özen göstermeliyiz.

Evimizi temizlerken doğayı kirletmeyelim

Yapılan araştırmalar çevresel kirlenme açısından deterjan sektörünün çok büyük olumsuzluklara yol açtığını ortaya koymuş durumda. Evimizi temizlerken koskoca evrendeki tek sığınağımız olan dünyayı damla damla kirlettiğimizi unutmayalım. Oysa doğal kaynaklı, sürdürülebilir ekolojik temizlik ürünleri kullanarak çevresel etkileri minimum düzeye indirmek mümkün. Ekolojik el sabunları, ekolojik bulaşık yıkama deterjanları, doğal çamaşır deterjanları bulmanız artık çok daha kolay ve ekonomik.  Bu alanda en önemli doğal ev temizliği ürünlerinden birisi de Ecos3 doğal temizlik ürünleri markası. Ecos3 Ekonomik Ekolojik ve Sağlıklı olmanın şartlarını yerine getirmiş yerli markamız. Birçok ülkeye ihraç edildiği gibi Türkiye genelinde de birçok evde yıllardır güvenle kullanılıyor.


Almawin Organik Çamaşır Yumuşatıcısı-Ihlamur Çiçeği 750ml


INCIA Çok Amaçlı Temizleyici 500ml


Ecos3 Ekolojik Genel Temizlik Spreyi 750ml

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.