Kolajenler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

26 Eylül 2022

Cildine önem vermeyen kaldı mı aramızda? Dünya genelinde birçok insanın bunun için ciddi bir efor, zaman ve maddi kaynak harcadığını söyleyebiliriz. Kolajenler cildin, tırnakların ve saçların sağlığı konusunda etkili olup, büyük öneme sahiptir. Herkesi ilgilendiren bu konuda yazdığımız içeriğe gelin hep birlikte bakalım:

Kolajen Nedir?

Kolajen; vücutta tüm proteinlerin üçte birini oluşturan ve en çok bulunan proteindir. Bağ dokusunu güçlendirerek cildimize esneklik, canlılık ve dayanıklılık sağlar. Kollajenin birçok çeşididin olmasının yanı sıra vücuda farklı formlarda alınabilir. Vücuda toz, sıvı ve kolajen hapı formlarda alınabilir.

Kolajen Önemi ve Faydaları Nelerdir?

  • Kolajen içerikli zengin bir diyet programı cilt sağlığının önemli parçalarından biridir.
  • Yaşlanmayla birlikte vücuttaki kolajen seviyelerinde azalma görülür. Bu azalma ciltte kırışıklık oluşumuna sebebiyet vereceğinden kolajen kullanımı önemli hale gelmektedir.
  • Kolajen takviyesi kullanarak cildin nem dengesinde fayda görülebilir.
  • Metabolizma hızının artışına katkı sağlayarak kilo kontolünde etkilidir.
  • Eklemlerde görülen ağrıları hafifletebilir.
  • Kolajen proteini; tırnak, saç ve dişlerin yapıtaşıdır. Bu sebeple tırnak, saç ve dişlerin sağlıklı kalmasını hedefler.
  • Kolajen bağırsak sağlığı açısından faydalı bir seçenek olarak görülebilir.
  • Kolajen ve kalp üzerine yapılan çalışmalar ele alınarak kalp sağlığı üzerine olan olumlu etkilerini kolajen kullanımında görebiliriz.

Kolajen Çeşitleri Nelerdir?

Kolajenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Sizler için; tip 1 kolajen, tip 2 kolajen, tip 3 kolajen, tip 4 kolajen ve tip 10 kolajeni yazımıza dahil ettik.

Kolajen Çeşitleri

Tip 1 Kolajen

Tip 1 kolajen, vücutta en çok bulunan, en güçlü ve en iyi kolajen çeşididir. Yaraların iyileşmesinde katkısı vardır. Kemikleri oluşturmaya yardımcıdır. Dokuları bir arada tutmak, cilde gergin ve elastik özelliğin verilmesi konusunda görevlidir.

Tip 2 Kolajen

Tip 2 kolajene baktığımızda tip 1'e göre daha gevşek bağlandığını söyleyebiliriz. Eklemlerde bulunan elastik kıkırdakta yer alır.

Tip 3 Kolajen

Kan dokusunun oluşumunda görev alan tip 3 kolajen, ciltte esneklik ve sıkılık oluşması için etkilidir diyebiliriz. Vücutta organlara, kaslara ve arterlere destek vererek damar yapısına katkı sağlar. Vücut kütlesinin bir kısmını oluşturan kaslara da güç verdiğini söyleyebiliriz.

Tip 4 Kolajen

Derinin katmanlarında bulunan tip 4 kolajen; solunum ve sindirim organlarının yüzeylerini oluşturmada görevlidir.

Tip 5 Kolajen

Tip 5 kolajen, saç telleri ve dokularda bulunur. Aynı zamanda hücrelerin yüzeyini oluşturmak için gerekli olan bir kolajen çeşididir.

Tip 10 Kolajen

Kemik kırığının iyileşmesinde ve sinovyal eklemlerin onarılmasında yararlı olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda yeni kemik ve eklem kıkırdağının oluşmasına yardımcıdır.

Kimler Kolajen Kullanmalı?

Yaşın ilerleyen dönemlerinde cilt görünümünde bazı sorunlar yaşayabiliriz. Ciltte görülen bu sorunlar yaşın ilerlemesiyle görülen kolajen eksikliğinden kaynaklı olabilir. Bu sebeple kolajen kullanımının cilt görünümü için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha dile getirebiliriz.

Vücuttan kaybedilen kolajenin takviye edici gıdalarla yerine konulması cilt, tırnak, diş ve saç sağlığına katkıda bulunabilir.

Kolajen, son zamanlarda özellikle cilt güzelliği için çok konuşulan ürünler arasındadır diyebiliriz. Yaşın ilerlemesi, şeker tüketimi, sigara kullanımı ve çevresel faktörler sebebiyle; vücudun yeni kolajen üretimi ve vücutta ki kolajen miktarında zamanla azalma görebiliriz. Bu durum, ciltte elastikiyet kaybı, ince çizgiler ve kırışıklıklarla sebebiyet verebileceğinden takviye olarak kolajen tercih edilebilir.

Her ürün için geçerli olduğu gibi kolajen takviyesi kullanmadan önce içeriğini dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim. Bu şekilde içeriğinde herhangi bir maddeye karşı alerjiniz olup olmadığını da görmüş olursunuz.

Şerife Gülsoy

Diyetisyen

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.