Kış Tatilinizde Eğlenirken Cildinizi Unutmayın!

29 Ocak 2024

Kış Tatilinizde Eğlenirken Cildinizi Unutmayın!

Kış tatilinizi tamamen arkadaşlarınız ya da aileniz ile eğlenmek ve gezmek için kullanmayı düşünenler için minik bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Cildiniz tatil dinlemez, her zaman her yerde şımartılmak ve bakım ister. Özellikle kış mevsiminde zorlaşan hava koşulları cildi daha fazla etkiler. Bu durum da cildin daha fazla bakıma ihtiyaç duymasına neden olur. Zorlu ve sert hava koşullarının kendini göstermeye başladığı şu günlerde kış ayları yaklaşırken cildin ihtiyaçları değişiklik gösteriyor mu ya da kış tatilinizde cilt bakımını nasıl yapmalıyız? Gibi sorular akıllara gelebilir. Evet, bakım rutinleri cilt tipine ve ihtiyacına göre değişiklik gösterdiği gibi mevsim koşullarına göre de değişiklik göstermektedir. Bakım rutinlerinin her mevsim aynı adımları ve aynı ürünleri içermemesi gerekmektedir. Çünkü mevsim şartlarına göre cildin ihtiyaçları da değişim göstermektedir. Bakım rutinleri mevsim özelliklerine ve cildin ihtiyaçlarına göre özel olarak oluşturulmalıdır. Böylece cilt mevsim şartlarına daha kolay bir şekilde uyum sağlayabilir bu da ciltte daha sağlıklı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Cildinizin mevsim değişikliklerine daha kolay bir şekilde uyum sağlamasına ve cildinize özel kış mevsimi bakım ipuçlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kış Bakımı

Kış Mevsiminin Cilde Etkisi

Kış mevsiminin gelmesi ile oluşan zorlu hava koşullarının cilde bazı etkileri olmaktadır. Zorlu hava koşullarının cilde etkilerinden bahsedelim. Sert hava koşullarına karşı cilt tamamen savunmasız kalabilir. Çünkü soğuk havalar cildin ihtiyaç duyduğu antioksidan ve besleyici maddelerin alımını zorlaştırabilir. Bu da cildin dış etkenlere karşı daha fazla savunmasız kalmasına yol açabilir. Soğuk ve sert hava koşullarına maruz kalan cilt bariyeri de bu sebeple olumsuz yönde etkilenebilir. Soğuk havalar yüzünden etkilenen cilt bariyeri ise cildin nemini kaybetmesine neden olabilir. Cilt diğer aylara oranla daha fazla nemsiz kalabilir ve bu nedenle kuruyabilir. Çünkü kış aylarında düşük nem oranları ve sert rüzgarlar cildin su kaybetmesine ve kurumasına neden olabilir. Nemini kaybeden cilt kurumaya başlar bu da cildin elastikiyetini kaybetmeye başlamasına sebep olabilir. Böylece ciltte bazı istenmeyen görünüm değişiklikleri oluşmaya başlayabilir. Örneğin çatlak görünümü ve kırışıklık görünümü gibi durumlar ciltte oluşabilir. Ayrıca iç mekanlarda kullanılan ısıtma sistemleri de cildin nemini kaybetmesine ve kurumasına neden olabilir.

Soğuk Havalarda Cildin İhtiyaçları Nelerdir?

Kış mevsiminde cilt bakımının en önemli adımı nemlendirmedir. Çünkü kış aylarında cilt nemini kaybedebilir. Nemini kaybeden cilde bakım yapmak oldukça önemlidir. Kış aylarına özel cilt bakım rutinine ekleyeceğiniz nemlendiricilerin yapısı ve formülü oldukça önemlidir. Diğer mevsimlerde kullandığınız hafif formüllü nemlendiricileri rafa kaldırmanın vakti geldi. Kış cilt bakım rutinine yoğun formüllü nemlendiriciler eklenmesi gerekir. Cilt bakım rutininde göz çevresi, dudak, el ve ayakların için de bakım ürünleri eklemeyi unutulmamalıdır. Göz çevresi cildin diğer bölgelerine oranla daha da hassas ve narin bir yapıdadır. Bu da göz çevresinin çok daha fazla kuruyabileceği anlamına gelmektedir. Göz çevresine özel olarak bakım yapmayı unutmamalıdır. Dudaklar da göz çevresi gibi daha ince ve hassas bir dokuya sahip oldukları için sert hava koşullarından oldukça fazla etkilenirler. Dudaklarınız için bakım rutininize lip balmlar ekleyebilirsiniz.

Kış Tatilinize Özel Bakım Önerileri:

Kışın kuruyan ciltlere özel cilt bakım önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Temizleme adımı hangi mevsim olduğu fark etmeden oldukça önemlidir. Cildi etkili bir şekilde temizlemek nemlendirici ürünlerin daha kolay emilmesine yardımcı olur. Ayrıca ciltte nemlendirme ürünlerinin etkilerini daha hızlı bir şekilde göstermesine de yardımcı olur. Temizleme adımında cildini kurutmadan temizleyen nazik ve nemlendirme özelliği olan temizleyici ürünler tercih edebilirsiniz.
  • Peeling yaparak cildinizi daha etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Haftada en fazla iki kere cildinize peeling uygulayabilirsiniz. Hassas ciltler haftada bir ve kimyasal içermeyen peelingleri tercih edebilirsiniz. Peeling adımı ile gözeneklerde biriken yağ, kir ve makyaj kalıntılarını etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu da cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünümde olmasına yardımcı olur. Cildin etkili bir şekilde temizlenmesi bakım rutininde kullanacağınız diğer ürünlerin cilde daha hızlı nüfuz etmesine yardımcı olur.
  • Kış ayları için nemlendirici ürünlerinizi cilt temizliği ya da duştan sonra hafif nemli vücuda uygulayabilirsiniz. Böylece cildinizi daha etkili bir şekilde nemlendirebilirsiniz.
  • Kış mevsimine özel yoğun nemlendirme özelliği olan bir nemlendirici kremi cilt bakımınıza eklemeyi unutmayınız. Kış aylarında kuru cilt bakımı için Hyalüronik asit içerikli ürünler ve serumlar da tercih edebilirsiniz. Hyalüronik asit kendi ağırlığından 1000 kat daha fazla su tutabilme özelliği vardır. Bu sayede kışın cildin kurumasına karşı bakım yapmak için hyalüronik asit içerikli ürünler ve serumlar kullanabilirsiniz.
  • Mevsim geçişlerinde ciltte kuruluk oluşabilir. Bakım rutininize ekleyeceğiniz nem maskeleri ile cildin ihtiyacı olan nemi karşılamaya yardımcı olabilirsiniz.
  • Cilt bakım rutininize mevsim fark etmeden güneş kremi eklemeyi unutmamalısınız. Güneş kremleri cildinizi güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı korumaya ve bakım yapmaya yardımcı ürünlerdir. Kış mevsiminde güneşin ısısını hissedemesek bile zararlı UV ışınlarını dünyamıza yansıtmaya devam etmektedir. Bu nedenle kış mevsiminde de güneş kremlerini bakım rutinlerinden çıkarılmamalı ve cildinizi güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı koruyabilirsiniz.
  • C vitamini serumu da güneş kremi gibi mevsim fark etmeden kullanılabilen bir üründür. Ancak kış mevsiminde bakım rutinine eklenen C vitamini ile sert ve soğuk hava koşullarına karşı cilt bariyerinizi destekleyebilirsiniz. Böylece cildinizin soğuk hava, rüzgâr ve kuruluk gibi dış etkenlere karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca C vitamini serumu ciltte kırışıklık görünümü, leke görünümü ve parlak bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.
  • Vücutta kuruyan diğer bölgeleri ihmal etmemelisiniz. Göz çevresi, dudak, dirsekler, tırnaklar, el ve ayak bakımını ihmal etmemelisiniz. Göz çevresi, dudak, dirsekler, el ve ayaklar için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Ayrıca dirsekler, tırnak etleri, el ve ayaklar için cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz çok amaçlı yağlar ile de bakım yapabilirsiniz.

Saçlarınız Kış Aylarında Nemsiz Kalmasın

Kış aylarında oluşan soğuk ve sert havalar cildinize ve vücudunuza birçok etkisi olduğu gibi saçlarınıza da bazı etkileri olmaktadır. Havanın kuru ve nemsiz olması saçlarda da kuruma, elektriklenme, parlak görünümünün azalmasına ve kepeklenmesi gibi durumlara sebebiyet verebilir. Saçlarınızın bakımı da cilt bakımı gibi kış aylarında oldukça fazla neme ihtiyaç duymaktadır. Peki, kış aylarına özel saç bakımı nasıl olmalıdır? Sorusu akıllara geliyor ise hemen bahsedelim. Kışın kuruyan, parlaklığı azalan saçlarınızın daha güzel ve nemli bir görünümde olması için yapılacak bakım oldukça kolaydır. Saçlarınız çok fazla nemsiz kalıyor ve kuruyorsa çok sık yıkamamaya özen göstermelisiniz. Çünkü saçlarınız doğal yağ üretmektedir ve saçlarınızı çok sık bir şekilde yıkadığınız zaman doğal yağlarından arındırabilirsiniz. Bu da saçlarınızda kuruma ve kepeklenmeye neden olabilir. Saçlarınızı yıkama sıklığını iki günde bir olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Saçlarınızı nemlendirmek ve bakım yapmak için saç kremi kullanabilirsiniz. Ayrıca saç bakım rutininize ekleyebileceğiniz saç bakım yağları ile daha yumuşak, nemli ve parlak görünümlü saçlarınızın olmasına yardımcı olabilirsiniz. Saçlarınızın uçlarına birkaç damla uygulayacağınız besleyici saç yağları kullanabilirsiniz. Soğuk havalardan etkilenen saçlarınıza çok fazla ısıl işlem uygulamamaya özen göstermelisiniz. Saçlarınızda oluşan kabarmalara karşı saç bakım yağı kullanabilirsiniz. Saçlarınıza haftada bir ya da iki kere saç bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınızın yumuşatmaya, nemlendirmeye parlak bir görünüm oluşmasına ve etkili bir bakım yapmaya yardımcı olabilirsiniz.

Saçlarınız çok fazla nemsiz ve kuru oluyorsa gece yatmadan önce saçınıza süreceğiniz maske ya da saç bakım yağı ile saçınıza ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Saçlarınızı sıcak su ile yıkamak yerine ılık su ile yıkayabilirsiniz böylece saçlarınızın daha az kurumasına yardımcı olur. Saçlarınızı taramadan önce saçınıza uygulayacağınız saç bakım yağları ile daha kolay bir şekilde tarayabilirsiniz.

Kış Tatili Çantanızda Mutlaka Bulunması Gereken Ürünler

La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Balm

Bebek, çocuk ve yetişkinlerin kullanımına uygun kuruluk karşıtı bakım balmı. Günlük kullanımı hızlandırmak ve kolaylaştırmak için hızlı emilen bir formüle sahiptir. Cildi etkili bir şekilde nemlendirmeye ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Kullanım sonrası ciltte yağlı ve yapışkan bir his oluşturmaz.

Bioderma Atoderm Krem Ultra

Kışın soğuk şartlarına rağmen cildinizi yumuşacık ve nemli olmasını sağlayacak bir üründür. Bebek, çocuk ve yetişkinlerin kullanıma uygun olarak geliştirilmiştir. İçeriğinde bulunan Omega 3,6 ve 9 sayesinde cildi gün boyu nemlendirmeye ve nemli tutmaya yardımcı olur. Krem dokusu sayesinde ciltten hızlı bir şekilde emilir ve gözenekleri tıkamayan formüle sahiptir.

CeraVe Nemlendirici Krem

Kuru ve çok kuru ciltler için kullanıma uygundur. Cildi etkili bir şekilde nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur. Seramid ve hyaluronik asit içeren, yağsız krem. Koku içermeyen formülü ile hassas ciltlerin kullanımına uygundur. Cildin günden güne daha yumuşak ve güzel bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Cream Co Moisturizer Face Cream

Her yaş ve cilt tipinin kullanımına uygun su bazlı nemlendirici yüz kremi. Cildi nemlendirmeye ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Beş çeşit hyaluronik asit çeşidi ile yoğun ama ağırlık yapmayan bir formüle sahip etkili nemlendirici krem. Antioksidanlar açısından oldukça zengin yapısı ve niacinamide ile cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

From Natura Shea Butter

Organik sertifikalı %100 saf Shea bitkisinden elde edilen nemlendirici bakım ürünü. İçeriğinde bulunan A,E ve F Vitaminleri bulunur. Bu sayede cilde yaşlanma karşıtı bakım yapar. Ciltte leke ve çatlak görünümüne karşıt bakım yapar. Cildin nem dengesini korumaya yardımcıdır.

Bioderma Atoderm Lip Balm

Çok kuru dudakları uzun süreli nemlendirmeye yardımcı lip balm. Dudaklarda daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcıdır. Balm dokusu sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan bu ürün dudakları beslemeye yardımcı olur.

Blistex MedPlus Nemlendirici Dudak Koruyucu Spf 15

İçeriğinde bulunan okaliptus, mentol ve camphor sayesinde gün içinde dudakların ihtiyacı olan nemi sağlamaya yardımcı olur. SPF 15+ özelliği ile dudak bölgenizi güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı korurken aynı zamanda yaşlanma karşıtı bakım yapar ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.

Bepanthol Dudak Bakım Kremi

Kurumuş dudak görünümüne karşı bakım yapmaya yardımcı olur. Dudakları nemlendirmeye ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcıdır. İçeriğinde bulunan E Vitamini sayesinde antioksidan özelliği ile ince çizgi görünümüne karşı bakım yapar. Dudakları yumuşatmaya ve beslemeye yardımcı olur.

Nuxe Reve de Miel Dudak Balı

Yapışkan bir bitiş olmadan dudaklarınızı etkili bir şekilde nemlendirmeye yardımcı 2’si 1 arada dudak balı. Yumuşak dokusu ve nefis kokusu ile %97 doğal kökenli içeriğe sahip, dudakları beslemeye yardımcı dudak bakım balı.

Bioderma Atoderm Hand Cream

Kuruyan el ve tırnakları nemlendirmeye yardımcı bakım kremi. Yağsız dokusu sayesinde ciltten hızlı bir şekilde emilir. Ellerinizin daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünümde olmasına yardımcı, parfümsüz el kremi.

La Roche Posay Anthelios UVmune Fluid Güneş Kremi SPF50+

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun çok yüksek güneş korumasına sahiptir. Ultra uzun UVA ışınlarına karşı etkili güneş kremi filtresiz, renksiz, hafif ve akışkan bir dokuya sahiptir. Göz çevresinde kullanıma uygundur. Suya, kuma ve tere karşı dayanıklı formüle sahiptir. Kullanım sonrası ciltte beyaz iz, yağlı ve yapışkan bir his oluşturmaz. Hipoalerjeniktir. Komedojenik değildir.

Barulab GreenTea Hydro Calming Sun Cream

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun, yeşil çay özlü, yüksek güneş koruma faktörlü krem. Hyaluronik asit ve Panthenol gibi bileşenler ile formüle edilmiş güneş kremi. Su bazlı, hafif ve losyonumsu yapısı ile ciltte herhangi bir beyaz iz oluşturmaz. Ciltten pürüzsüzce kayar ve kolayca emilir. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı sunduğu koruma etkisi ve formülünde yer alan niacinamide sayesinde cilde yaşlanma karşıtı bakım yaparken aynı zamanda leke görünümüne karşı bakım yapar.

Vichy Capital Soleil Spf50+ Velvety Güneş Kremi

Normal ve kuru ciltler için çok yüksek korumalı yüz güneş kremi. Cildi UVA ve UVB ışınları dahil tüm ışınlara karşı korumaya yardımcı olur. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine ve erken cilt yaşlanmasına karşı koruma sağlamaya yardımcıdır. Ciltte daha pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcıdır. Suya karşı dayanıklıdır.

Dermo Eczanem

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.