IFOS NEDİR? BALIK YAĞLARI NE İŞE YARAR?

03 Ocak 2019

IFOS NEDİR? BALIK YAĞLARI NE İŞE YARAR?

Balık yağları vücuttaki omega-3 eksikliğine karşı takviye edici gıda olarak kullanılır. Balık yağlarını tercih ederken güvenilir olmasına dikkat edilmeli. Uluslararası düzeyde balık yağlarını denetleyen kurumun adı IFOS. Merkezi Kanada’da olan IFOS balık yağı takviyelerinde ürün içeriğini denetleyen en bilindik program.

The International Fish Oil Standards yani IFOS, Türkçe karşılığı Uluslararası Balık Yağı Standartları Programı'dır. Bağımsız bir kuruluştur. IFOS onaylı balık yağları onay almayan balık yağlarına göre daha güvenli tüketim sağlar.

Balık yağları dışında IFOS belgeli omega-3 içeren ürünler güvenle tüketilebilir.

Kısaca anlatmaya çalıştığımız tercih edeceğiniz bir balık yağını güvenle tüketebilmek için IFOS sorgulamasından geçtiğini tespit etmelisiniz. Bu yazımızda hep beraber IFOS nedir sorusuna cevap arayacağız.

IFOS NEDİR, NASIL KULLANILIR?

IFOS, 1965 yılında Kanada’da kuruldu. Uluslararası düzeyde balık yağı denetimi yapan kurum, siyasi olmayan bağımsız bir organizasyondur. Web sitesine http://consumer.nutrasource.ca/en/ifos/ adresinden ulaşabilir, tüketeceğiniz balık yağının denetimini kendiniz yapabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda kurumun ana sayfasına erişeceksiniz. Ana sayfada Product Reports kategorisine tıklayın. Karşınıza görseldeki kısım çıkacak. Bu görseldeki kısmın aşağısındaki markalar bölümünden ürünün seri kodunu bulun ve işleme başlayın. Sitemizde yer alan IFOS onaylı Orzax Ocean Plus ürünü hep birlikte denetleyelim.

 ifos

Search by Product kısmına ürünün ismini,

Search by Company kısmına üretici firmanın ismini,

Search By Batch/ Lot Number kısmına seri numarasını eklemeniz yeterli.

ifos2

İstenilen kısımları ekleyip search’e tıklayınca ürünün bilgileri çıkacak.

ifos3

Çıkan bu kısımda ürün ismine yani Ocean Plus bölümüne tıkladığınızda ise sonuç kısmı karşılayacak sizi. Böylelikle ürünün tüm bilgilerine ulaşacak, IFOS tespitini yapmış olacaksınız.

 ifos4

ifos5

Ürün bazlı arama yapabileceğiniz gibi bu kategorinin hemen altında yer alan marka kısmından markayı bulup markanın tüm IFOS onaylı ürünlerini denetleyebilirsiniz.

 ifos6

BALIK YAĞLARI NE İŞE YARAR

Vücuttaki omega-3 yağ asitleri eksikliğine karşı önerilen balık yağları, birçok olumsuzluğa karşı kalkan görevi görüyor. Omega-3 yağ asitleri kendi içinde DHA “Docosa Hexaenoic Acid”, EPA “Eicosa Pentaenoic Acid” şeklinde ayrışır. EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunurken, DHA normal beyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur. Bunun yanı sıra bilim insanları omega-3 yağ asitlerinin vücut için benzersiz bir ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Bu ihtiyacı karşılamak için haftada en az 1-2 porsiyon balık tüketilmeli. Haftalık balık tüketimi yapılmıyorsa eğer besin desteği olarak balık yağı kullanılabilir. Peki, balık yağı nedir, ne işe yarar?

Balık yağları balıkların; gövdesinden ve karaciğerinden elde edilir. Balığın gövdesinden elde edilen balık yağına; fish body oil, karaciğerinden elde edilen balık yağına ise cod liver oil denir. BAlık yağları EPA ve DHA Omega 3 yağ asitleri içerir. 

Omega 3 yağ asitlerinin takviye edici gıda yönetmeliğinde izin erilen sağlık beyanları şu şekildedir:

“DHA normal beyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur.” “DHA normal görme yetisinin korunmasına katkıda bulunur.” “EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.” “DHA ve EPA normal kan trigliserit seviyesinin korunmasına katkıda bulunur.” DHA normal kan trigliserit seviyesinin korunmasına katkıda bulunur.” “ Dokosahekzaenoik asit (DHA)’in anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal göz gelişimine katkıda bulunur.” “ Dokosahekzaenoik asit (DHA)’in anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin gelişimine katkıda bulunur.” Bu gıda omega 3 yağ asidi EPA ve/veya DHA içerir. EPA ve/veya DHA kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu gıda omega 3 yağ asidi DHA içerir. DHA beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur. "

Peki, balık yağlarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çok sayıda marka tarafından yüzlerce balık yağı üretiliyor. Kullanacağımız balık yağını seçerken dikkatli ve özverili olmalıyız.

Herhangi bir zararlı katkı maddesi içermediğine emin olmalıyız. Tarım ve Orman Bakanlığı y da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmayan hiçbir balık yağını tüketmemeliyiz.

Sitemizde çocuklar için özel geliştirilen balık yağlarına birkaç örnek verecek olursak;

Orzax Ocean Omega 3 Şurup, çocuklara özel geliştirilmiştir, yemeklerle birlikte kullanılması önerilir.

Orzax Ocean Omega 3 Şurup, portakal aromalıdır.

Orzax Ocean Omega 3 Şurup 150 ml - Karışık Meyve Aromalı bu ürün çocuklar için geliştirilmiştir.

Orzax Ocean Multi Şurup, ballı portakal aromalıdır. Orzax markasının tavsiye ettiğimiz bu ürünleri IFOS onaylıdır.

Yetişkinler için balık yağlarına örnek verecek olursak;

New Life Avantajlı Omega 3 Paketi, önerilebiliriz.

Voonka Omega 3 Yumuşak Kapsül, kapsamlı bir takviye edici gıdadır.

Sitemizde yer alan Voonka markasının Omega-3 içeren besin destekleri vücudun ihtiyacına yönelik geliştirilmiştir. Unutmayın sıhhatli bir hayat için kendinize özen göstermelisiniz. Kendinizi sevin, güzel bir hayat geçirin. Sağlıklı günler 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.