Hangi makyaj hangi fırça ile yapılmalı?

22 Eylül 2018

Hangi makyaj hangi fırça ile yapılmalı?

Hangi makyaj hangi fırça ile yapılmalı?

Bu yazımızda makyaj fırçaları ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Hangi makyaj, hangi fırça ile yapılmalı, makyaj fırçalarının bakımı nasıl olmalı bunlara değineceğiz. Güzel ve sizi tatmin eden bir makyaj için kaliteli makyaj malzemeleri, kaliteli makyaj fırçaları ve doğru makyaj tekniklerine ihtiyacınız var. Kaliteli demek mutlaka pahalı anlamına gelmiyor. Cilde zarar vermeyen ve istediğiniz sonucu aldığınız her ürün kalitelidir. Bildiğiniz gibi dudaklar, gözler, yanaklar neredeyse her alan için ayrı ayrı makyaj fırçaları kullanmak gerekiyor. Makyajın doğru bir şekilde yapılabilmesi için oldukça önemli olan fırçalar hakkında bilgi sahibi değilseniz ve doğru makyaj fırçaları kullanmıyorsanız ortaya hoşlanmadığınız bir görüntü çıkabilir. Bu nedenle sizlere makyaj yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz fırçanın kullanım alanlarını göstereceğiz. Bunlara geçmeden önce ise fırçaların temizliği hakkında bilgiler verelim.

FIRÇA TEMİZLİĞİ

Fırçalar, cildinize oldukça fazla temas etmektedir. Makyaj fırçaları kullanıldıktan sonra kıllarda kalan makyaj artıkları ve yağ bakterilerin oluşmasına ve çoğalmasına sebep olmaktadır. Kullandığınız fondöten ve kapatıcı fırçaları haftada en az 1 kere, pudra ve allık fırçalarınızı haftada 1 defa, eyeliner ve ruj fırçalarını her kullanımdan sonra, far fırçalarını ise haftada en az 2 defa temizlemeye özen göstermelisiniz. Fırça temizliği için özel üretilmiş fırça temizleme ürünlerini ya da bebek şampuanlarını tercih edebilirisiniz.

 HANGİ FIRÇA NASIL KULLANILIR

Fondöten Fırçası: Makyaj yaparken kesin kes kullanılan makyaj fırçaları arasında olan fondöten fırçası BB krem veya fondöten kullanıyorsanız kesinlikle makyaj çantanızda olması gereklidir. Cildinize yapacağınız makyajın ilk adımı olan fondöteni sürerken kullandığınız fırçanın uç tarafının daha ince, yassı ve keçi kılından üretilmiş olması oldukça önemlidir. Bu hem kullanımın ve temizliğin daha rahat olmasını sağlarken hem de fondötenin eşit sürülmesini sağlar.

Pudra Fırçası: Fondöten uygulamasından sonra yapılan pudrayı daha iyi bir şekilde cilde dağıtabilmek için pudra fırçası kullanılmalı. Küçük boylu ve uzun kıllı olması gereken bu makyaj fırçaları yoğun kıllı olmalıdır. Seyrek kıllı pudra fırçası alınması gerekilen performansı karşılar.

Allık Fırçası: Genellikle fondöten fırçasıyla karıştırılan allık fırçasının bir tarafı eğimliyken fondöten fırçasının uç tarafı düzdür. Allık fırçasının eğimli olmasının sebebi elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirebilmektir. Allık fırçası alırken fırçanın yumuşak uçlu olmasına dikkat edin. Yumuşak olmazsa cildiniz zarar görebilir.

Göz Farı Fırçası: Yuvarlak uçlu olan makyaj fırçaları ile arasındaki fark göz farı fırçalarının çok küçük olmasıdır. Farları birbirine karıştırmak ve gölgelendirme yapmak için kullanılan far fırçalarını farklı boyutlarda da bulabilirsiniz.

Eyeliner Fırçası: Kullandığınız eyeliner kalem şeklinde veya kendinden fırçalı değilse eyeliner makyaj fırçaları tam ihtiyacınız olan fırçadır. Eyeliner fırçası alırken sivri, ufak, düz ve yumuşak olmasına dikkat edin. Yumuşak olması hassas olan göz kapaklarınız için daha iyi olacaktır.

Kaş Fırçası: Kaşlarınız seyrekse ve dolgunlaştırmak istiyorsanız, şekil vermek istiyorsanız kaş fırçaları tam size göre. Mevsimsel değişikliklere göre dökülebilen kaşlarınızı daha dolgun göstermek için kaşlarınızın çıkış yönüne doğru fırçalayın. Kullandığınız fırçanın yumuşak olması oldukça önemlidir.

Ruj Fırçası: Çatlamış dudaklara sahip olanlar için ideal bir ürün olan ruj fırçaları diğer fırçalara göre daha set olmalıdır. Ruj fırçası taşmalara engel olduğu gibi koyu renkteki rujların daha kolay sürülmesini de sağlamaktadır.

 

MAKYAJ FIRÇALARININ KULLANIM YERLERİ 

 1. Toz veya kompakt pudra uygulamasında kullanılır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 2. Bu makyaj fırçaları allık için kullanılmalıdır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 3. Makyaj esnasında yüzünüzde etrafa dağılan makyaj kalıntıları varsa onları temizlemek için bu fırçayı kullanabilirsiniz. Doğal fiber olması önerimizdir.
 4. Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için yapılan uygulamada ve allık sürmek için kullanacağınız fırçadır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 5. Yüz hatlarını belirginleştirmek için kullanılır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 6. Göz makyajında göz farlarını birbirine karıştırmak için kullanılan makyaj fırçalarıdır.
 7. Burun ve çevresinde yaptığınız makyajı düzeltmek için kullanılan fırçadır.
 8. Bu fırçanın sentetik kıllı olanlarını kullanmanız önerilmektedir. Likit fondöten uygulaması için kullanılır.
 9. Pudrayla birlikte bütün kompakt makyaj malzemeleri için kullanılması idealdir.
 10. Kaşlarınızın altına süreceğiniz farları sürmek için kullanılmaktadır.
 11. Göz kapağındaki farı dağıtmak için kullanılan bu makyaj fırçaları aynı zamanda gölgelendirme yapmak içinde tercihler arasındadır.
 12. Göz makyajında kullanılan göz farlarında yapılan gölgelendirme için gereklidir. Doğal fiber olması önerimizdir.
 13. Dudak fırçası değimiz bu fırça dudak çevresini belirginleştirmek için kullanılır. Sentetik kıllı olanları tercih etmeniz gereklidir.
 14. Göz çizgisini belirtmek için kullanılır.
 15. Bu kısımdaki makyaj fırçaları göz kalemini biraz yumuşatmak için kullanılır.
 16. Fırça gibi aynı şekilde göz kaleminin etkisini biraz dağıtmak için kullanılır.
 17. Gölgelendirme işlemi için kullanılır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 18. Likit kapatıcılar için ideal bir fırçadır.
 19. Far uygulaması yaptığınız alanlarda oluşan hataları düzeltmek için kullanılan bu makyaj fırçaları gölgelendirme için de idealdir.
 20. Kaş için fırçadır.
 21. Likit ya da kuru göz farlarını sürerken kullanılır.
 22. Kaşlarınızı boyamak için kullanacağınız fırçadır.

 Kaliteli bir makyaj için verdiğimiz bu bilgiler ışığında makyajınızı yaptığınızda  daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyoruz. Cildinize değer verdiğiniz kadar makyaj fırçalarınıza da önem vermelisiniz. Dilerseniz bu ürünlerle ilgili daha detaylı bilgi almak için makyaj kategorimizi inceleyebilirsiniz. Makyaj Fırçaları Kategorimiz

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.