Güneşten Korunmanın En İyi Yolları

27 Mart 2018

Dünyaya ulaşan 2 farklı güneş ışıması olan UVA ve UVB ışınları cilt kanserinden foto-aging dediğimiz güneş ışınlarına bağlı yaşlanmaya kadar bir çok olumsuzlukta rol alırlar. Zararlı ışınlar sadece Güneşe daha yoğun maruz kaldığımız deniz kenarında ya da havuz başında güneşlendiğimiz süre boyunca bizi etkiliyormuş gibi düşünürüz. Oysa ultraviyole ışıma bize ömrümüz boyunca, yolda yürürken, çalışırken dış ortamda spor yaparken ya da parkta otururken de zarar verebilir.

Doğru güneşten korunma yöntemleri, güneşin zararlı etkilerine karşı en güçlü silahımız. Bu şekilde kendimizi güneş alerjisi gibi basit olumsuzluklardan, ciddi yanıklara hatta cilt kanserine kadar ilerleyebilecek olumsuzluklardan, güneşe bağlı erken yaşlanmaya kadar istenmeyen bir çok şeyden korunmamız mümkün.

1
Yüksek riskli saatlerden kaçının

Güneş ışınlarının en dik geldiği zaman dilimi olan Öğlen 12 ile 16 arasında doğrudan güneş ışığınıza maruz kaldığınız zamanı sınırlandırın. Bu saatler arasında güneşlenmekten kaçının.

2
Güneş kreminizi doğru şekilde uygulayın!

Güneş kreminizi yeterli miktarda alarak, temiz ve kuru cilde uygulayın. Güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce koruyucu kreminizi kullanın ve etki etmesi için zaman tanıyın. Gerektiği sürece 2 saatte bir güneş kreminizi tazeleyin.

3
Her yerinizi koruyun

Güneşten korunma ihtiyacı sadece yüzünüz için değil, elleriniz ayaklarınız, dudaklarınız, kulaklarınız için de geçerlidir. Bu bölgeleri de ihmal etmeyin. Yüz için güneş ürünleri için tıklayınız.

4
Eğer çok hassas bir cildiniz varsa

Çok hassas bir cildiniz varsa güneş kreminizin UVB ve UVA ya karşı koruma sağladığından emin olun. Bu konuda eczacınızdan ya da doktorunuzdan bilgi alın. Hassas Ciltlere özel güneş ürünleri için tıklayınız.

5
Doğru kıyafetler seçin

Daha etkin korunma için UV korumalı, t-şört, şapka ve gözlük kullanabilirsiniz. Bir çok kıyafet güneş ışınlarını geçirir ve cildiniz giyinikken bile yeterli koruma altında değildir.

6
Ya küçükler?

Bebek ve çocukların ciltleri yetişkinlere göre çok daha kırılgan ve narindir. Onları yüksek koruma sağlayan özel pediatrik güneş ürünleri ile koruyabilirsiniz. Çocuklar ve anneler için kimyasal filtreler yerine fiziksel güneş filtreleri içeren güneş ürünleri tercih edilir. Bebek ve Çocuklara Özel güneş ürünleri için tıklayınız.

7
Tüm yıl korunun

Güneş her gün doğar. Tüm yıl güneşten korunmanın uygun yollarını seçin. Özellikle dış ortamdayken uygun ürünlerle tüm yıl güneşten korunmanız gerekir.

8
Bulutlu günlerde de korunmalısınız

Hava bulutlu ve soğuk bile olsa UVA ışımasının ancak %10‘u bulutlara takılır. Yani çoğu halen cildinize erişir.

9
Ve güneşten sonra After Sun

Güneş sonrası cildinizin neme ve yatıştırılmaya ihtiyaç duyduğu dönem başlar. Uygun bir after sun ürünü ile cildinizi rahatlatın. Güneş Sonrası ürünler için tıklayın.

10
Cildinizi sık sık kontrol edin

Cildinizi uygun şekilde güneşten korumakla beraber sık sık kontrol etmeniz büyük önem taşır. Hem kendi cildinizi hem ailenizi hem de arkadaşlarınızı güneşe bağlı olumsuzluklar açısından sık sık kontrol edin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.