Doğal Aromaterapi Ürünleriyle Organik Aromaterapi Ürünlerinin Farkı Nedir?

15 Eylül 2021

Doğal aromaterapi ürünleri ile organik aromaterapi ürünleri birbirinden farklı mıdır? Bu soru sık sık sorulan bir soru çünkü yanıltıcı bilgilerden dolayı pek çok kişi bu konuda kafa karışıklığı yaşıyor. Aromaterapide kullanılan ürünleri üçe ayırabiliriz:

Sentetik ürünler; kokuları ve içerikleri sentetik olarak elde edilen kimyasal maddelerden oluşan yağlardır.

Doğal ürünler; herhangi bir arazide, tarlada ya da bazen bir otoyol kenarında yetişen bitkilerden elde edilen ürünlerdir.

Organik ürünler; kontrollü tarım ile toprak analizi yapılarak, çevresel faktörler değerlendirilerek, yetkili kurum tarafından denetlenerek yetiştirilen, organik sertifikaya sahip ürünlerdir.

Bu üç grup arasında çok büyük farklar var. Doğal ürünlerin, sentetik ürünlerden nasıl farkları varsa; organik ürünlerin de doğal ürünlerden çok önemli farkları var.

Maalesef doğayı kirlettiğimiz günümüz koşullarında, bir bitkinin doğal olması onun aromaterapide kullanılabilmesi için yeterli bir unsur değildir. Örneğin gece gündüz işleyen bir otoban kenarında yetiştirilmiş bir portakaldan elde edilen uçucu yağın şifa sağlaması gerçekçi bir beklenti olamaz. Ya da çevrede kullanılan sentetik gübreler, tarım ilaçları, su kirliliği, fabrika atıkları, hava kalitesi hepsi canlı bir varlık olan bitkiyi, dolayısıyla bu bitkiden elde edilen yağları direkt olarak olumsuz şekilde etkiler. Ancak kontrollü, toprak analizleri yapılmış, denetlemeleri düzenli takip edilen organik tarım uygulamaları ile yetiştirilen bitkilerden elde edilen organik sertifikalı yağlar güvenilir ve sağlıklıdır. Aromaterapide organik sertifikalı ürünler tercih edilmesinde fayda vardır.

Fatma Özgün Apaydın

Florame Türkiye, Kurucu Ortak ve Genel Müdür
Eğitmen, Bitki Sever, Aromaterapi Kompetanı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.