Çay Ağacı Yağı Nedir Ne İçin Kullanılır?

01 Aralık 2020

Çay ağacı yağı doğal olarak sahip olduğu özellikleri nedeniyle, oldukça popüler bir içerik olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen gün ile birlikte, çok daha fazla kozmetik üründe ve ev ürününde Tea Tree Oil, Türkçe adı ile çay ağacı yağı kullanılmaya başlanıyor.

Çay Ağacı Avustralya’ya ait bir bitkidir. Çay ağacı yağı Melaleuca alternifolia diğer adı ile Hint Defnesi olarak bilinen bitkinin yapraklarından elde edilen bir uçucu yağdır. Oldukça keskin bir kokuya sahip olan Tea Tree Oil uçucu yağı, çok eski yıllardan beri cilt ile ilgili ihtiyaçlara çözüm olarak geleneksel şekilde kullanılagelmiş. Bunun yanında dermatolojik kullanımı açısından da birçok tıbbi bilimsel araştırmaya konu olmuş. Aromaterapi kitaplarında ve Farmakognozi Monograflarında çok sık adı geçen bu bitkinin kozmetik sektöründeki yerini ve önemini, genel kullanımını sizin için bu yazımızda anlatacağız.

Çay ağacı yağı günümüzde, birçok krem, şampuan, tonik, losyon formülünde yer aldığı gibi ev temizliği ve hijyeninde kullanılan birçok doğal içerikli formülde de çok sık tercih ediliyor.

Çay Ağacı Yağının Kimyasal Bileşenleri

Çay ağacı yağı Tea Tree Oil Avustralya kıtasının doğal bitki örtüsünde yetişen, Melaleuca Alternifolia latince adına sahip, Tea Tree diye de bilinen bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Elde ediliş yöntemleri değişkenlik gösterebilir. Gül suyuna benzer yöntemle distilasyon ile çay ağacı yağı elde etmek en yaygın yöntemdir.

Çay ağacı yağı içeriğinde bulunan maddeler şu şekilde sıralanıyor. Terpinen‐4‐ol, γ‐terpinene, 1,8‐cineole, α‐terpinene, α‐terpineol, p‐cymene, ve α‐pinene. Bu maddelerin kompozisyonuna bakıldığında, bilimsel makalelerin ışığında antiseptik ve antiinflamatuar etkinliğin ön plana çıktığı söylenebilir.  

Çay Ağacı Yağının Kozmetikte Kullanımı

Çay Ağacı Yağı

Karma-Yağlı Ciltlerin Bakımı

Kozmetik alanında çay ağacı yağı denildiğinde akla ilk gelen cilt tipi, karma-yağlı ciltler oluyor. Tea Tree Oil’in genel etkinliği ve kimyasal içeriğinin özellikleri nedeni ile, özellikle karma-yağlı cilt tipleri için hazırlanan krem, tonik serum, ya da temizleyicilerin formülasyonlarında çeşitli oranlarda Çay Ağacı uçucu yağı kullanılıyor. Çay ağacı yağı bazen seyreltilmiş olarak ya da Jojoba Yağı, Argan yağı gibi gözenek tıkamayan (Non Komedojenik) sabit yağlarla beraber doğrudan bakım yapılmak istenen bölgelere uygulanabildiği gibi, diğer formüllerin içerisine de eklenerek kullanılabiliyor. Ya da günlük bakım rutini içinde kullandığınız kremlere ihtiyaç halinde 1 damla ekleyip karıştırmak şeklinde de önerilebiliyor.

- Kremlerde
- Losyon ve toniklerde
- Cilt temizleme jellerinde
- Maskelerde
- Lokal uygulama için saf olarak sorunlu alan üzerine noktasal şekilde
uygulayarak kullanılabilir.

Kepek Görünümü Olan Karma ve Yağlı Saçların Bakımı

Tea Tree oil, kepek görünümüne yaşayan saç tipleri için de neredeyse her formülde aranan bir doğal içerik. Doğrudan şampuan saç bakım yağları ve toniklerinde, saç kremleri içerisinde yer alığı gibi, yine cilt bakımında olduğu gibi günlük kullandığınız şampuana avuç içinde birkaç damla ekleyerek de kullanmak mümkündür.

Deodorant ve Koku Önlemede

Çay Ağacı yağı içeriğindeki maddeler sayesinde, deodorant etki açısından da çok tercih edilen bir bitkisel doğal ürün. Kendi kokusu çok hoş olmasa da başka uçucu yağlarla beraber mükemmel doğal deodorant formülleri oluşturmak mümkün.

• Yüzey Temizliği Ve Hijyeninde

Tea Tree oil içindeki doğal bileşenler sayesinde, yüzey temizliği ve hijyen için kullanılan birçok ürünün formülünde de yer almakta. Hatta ortam havasının hijyeni için diffüzer yani soğuk su buharı veren aletlerin su haznesine eklenmek sureti ile de kullanılmakta.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki, saf uçucu yağlar bazen ciltte istenmeyen durumlara sebebiyet olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanmakta, göz ve mukoza alanları ile temasından kaçınmak gerekir.

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı (Tea Tree Oil) Üzerine Tıbbi Araştırmalar

Çay ağacı yağı, uzun yıllardan bu yana kozmetik ürünlerde kullanıldığı gibi, birçok tıbbi durumun tedavisi amacı ile de araştırmalara konu olmuş ve çeşitli ilaç formüllerinde de kullanılagelmiştir. Tea Tree Oil, dermatoloji, kadın hastalıkları, Kulak Burun boğaz gibi tıp alanlarında kullanılmak üzere birçok tıbbi bilimsel araştırmaya konu olmuş ve üzerinde çalışılmıştır.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Tüm bu bilgiler doğrultusunda, Çay Ağacı Yağı, İngilizce adı ile Tea Tree Oil uçucu yağı cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri gibi kozmetik formüllerdeki faydaları yanında, birçok ilaç ve tedavi amaçlı ürün içerisinde de bulunabilen, doğanın üstün hediyelerinden birisidir. Keskin kokusu birçok kişi için hoş olmasa da kısa sürede uçup gider.

Hüseyin Öztürk

Eczacı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.