Biotin Nedir? Biotin Ne İşe Yarar?

26 Ocak 2023

  Biotin enerji oluşumunda görev alır. B grubu vitamin çeşitlerinden biridir. Biotin suda çözünebilir bir vitamin türüdür. Saç, cilt ve tırnak bakımı içeriklerinde oldukça karşımıza çıkan bir vitamindir. Biotin eksikliği yaşandığında; saç dökülmesi veya saç tellerinde incelme, saçlarda beyazlama görülebilir. Ciltte ise donuk bir görünüm oluşabilirken buna ek olarak aşırı kuru cilt ve buna bağlı olarak oluşan ciltte istenmeyen görünüm değişimleri meydana gelebilir. Tırnaklar incelmeye ve kırılmaya meyilli olur.

Biotin Ne İşe Yarar?

  Saç cilt ve tırnak sağlığı için önemli bir görevi vardır. Biotin ciltin iyi görünmesine yardımcı olur. Cildi nemlendirir. Tırnak bakımı yapar. Saça etkili bir şekilde bakım yapar. Temel protein olan keratin üretiminde görev alır. Keratin bakım özellikle saç bakımında oldukça fazla karşımıza çıkan bileşendir. 

Biotinin Saça Faydaları

 Saç dökülmesine karşı etkili bir vitamindir. Ayrıca dökülen saçların tekrar çıkmasına yardımcı olur. Saç köklerinin güçlenmesine ve saçın güzel bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçları soluk ve cansız görünümden kurtarır ve parlak bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca saçlarımız dışardan gelen etkilerle ilk temas organlardan biridir bu sebeple dış faktörlerden korunmaya ihtiyaç duyar. Biotin dışardan gelen etkilere karşı saçı korur.

Biotinin Cilde Faydaları

  Cilt birçok farklı sebepten dolayı kurur. Kuruyan ciltte yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar; ince çizgi ve kırışıklık görünümü gibi. Biotin ciltte antioksidan etkisi sağlar ve cilde bakım yapar. Biotin takviyesi ile cildin daha genç görünmesine yardımcı olur. Nem oranını koruyarak sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur.

Biotin Nasıl Kullanılır?

  Biotin ihtiyaç duyulan bölgeye göre ürünlerin içeriğine bakılarak tercih edilebilir. Örneğin saç için gerekiyorsa; biotin içeren saç yağları, tonikleri kısaca saç bakım ürünleri tercih edebilirsiniz veya cilt için biotin kullanmanız gerekiyorsa cilt serumu, nemlendirici içeren ürünler tercih edilebilir. Tüm bu ürünlerin dışında vitamin ve takviye edici gıda olarak da kullanılabilir çünkü biotin vücut tarafından üretilemez bu sebeple mutlaka dışardan takviye alması gerekir.

Biotin İçeren Ürünler

Urban Care Expert Series Biotin & Caffeine Dökülme Karşıtı Şampuan

Biotin ve Kafein içeren, saç kökü güçlendirici ve hızlı uzamaya yardımcı saç bakım şampuanı, saç kalitesini artırarak kökleri güçlendirir, dökülmeyi azaltmaya yardımcı olur. Saçın daha hızlı uzamasını destekler. Saçların çevresel faktörler ve ısı işlemlere karşı dayanıklılığını artırır. Saçın kökten uca kadar temizlenmesini sağlar. Canlı bir görünüm sunar.

Urban Care Biotin Caffeine Dökülme Karşıtı Sprey Tonik

Dökülmeyi azaltmaya yardımcı olur. Saçların sağlıklı uzamasını destekler. İçeriğindeki mentol sayesinde saç diplerini derinlemesine ferahlatır. Vegan içeriğe sahiptir. Saçın dayanıklılığını arttırır. Saç köklerini besler ve güçlendirir.

Marc Anthony Instantly Thick Biotin Dolgunlaştırıcı Şampuan

Bu hafif formül düz ve ince telli saçları daha güçlü, daha kalın bir görüntüye kavuşturur. Biotin, yıkarken gücü, dolgunluğu ve nemi destekler. Aloe, Ayçiçek Yağı ve E Vitamini ise bakım ve parlaklık sunar. Yapışkan bir his olmadan ekstra dolgunluk sağlar.

Marc Anthony Instantly Thick Biotin Dolgunlaştırıcı Saç Krem

B7 Biotin ve Phytokeratin içerikleri ile zenginleştirilmiş bakım kremi, sönük, ince telli ve cansız saçların daha dolgun ve hacimli görünmesine yardımcı olur. Hafif yapısı ile saçları ağırlaştırmadan nemlendirir ve ihtiyacı olan günlük bakımı sağlar.

Velavit V-Biotin Plus 5000 Mcg

Düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Biotin (B7 vitamini) için gereken ihtiyacı karşılar. Çinko ve bakır ilavelidir. Vegan kullanıma uygun içeriktir.

Dermo Eczanem

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.