Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

19 Ekim 2020

Ayak bakımı kişisel hijyenin en önemli parçalarından biridir ve her bireyin ihmal etmemesi gereken bakımlar arasında yer almaktadır. Bütün gün ayaklarımızın üzerinde durduğumuz düşünülürse ayak sağlığının genel anlamda ne kadar önemli olduğu tartışılamaz.Güzel ayaklar, bakımlı bir vücudun olmazsa olmazıdır. En az haftada bir kere ayak bakımı yapmak bizleri çok daha temiz ve güvende hissettirecektir.

Ayak Bakımı Nedir?

Ayak bakımı, ayak parmaklarını, topuğu, ayak tabanını ve ayakların üst kısmını da içine alan bir bakımdır. Ayak bakımında pedikür, ayak peelingi ve nemlendirme yaparak ayakların daha çekici ve bakımlı görünmesini sağlayabiliriz.

Ayaklar vücudun en çok kuruyan ve en çok yorulan bölgelerindendir. Bu nedenle düzenli ayak bakımı yapmak ve ayakları yoğun bir şekilde nemlendirmek önemlidir. Ayak (özellikle topuk ve ayak tabanı) vücudumuzdaki diğer bölgelerden daha kalın olduğu için her zaman özel bir bakıma ihtiyacı vardır.

Adım Adım Ayak Bakımı

Her gün ayaklarınıza göstereceğiniz birkaç dakikalık bakım bir günlük ferahlama sağlar. Evde de rahatlıkla uygulayabileceğiniz ayak bakım önerileri adımlarını gelin birlikte inceleyelim.

Ayaklarınızı Nemlendirin

1. Adım: Ayaklarını Yumuşat

Ayak bakımı yapmak için önce ayaklarımızı yumuşatmalı ve bakıma hazırlamalıyız. Öncelikle ayaklarımızı sıcak suda bekleterek yumuşamasını sağlamalıyız. Bunun için bir kaba ılık su koyup ve içine tercihimize bağlı olarak en sevdiğimiz uçucu yağları ekleyebiliriz. Lavanta yağı, sandal ağacı yağı gibi mis kokulu ve cildi besleyen yağları tercih edebiliriz. Ayaklarda ki şişliği almaya yardımcı olan kaya tuzu da ekleyebiliriz. Ayaklarımızı 5-10 dakika boyunca suyun içinde bekleterek yumuşamasını sağlarız. Eğer sende bu bakımı daha eğlenceli bir hale getirmek istiyorsan suyun içine birkaç çiçek koymaya ne dersin?

Ayaklarınıza Pedikür Yapın

2. Adım: Pedikür Yap

Düzenli olarak pedikür uygulamak ayakların hem hijyenik hem de estetik açıdan göze hitap etmesini sağlar. Yumuşamış olan ayaklarınızın tüm bölgesini havlu yardımı ile kurulayıp tırnaklarınızı istediğiniz boyutta kesebilirsiniz. Pedikür aşamasına gelindiğinde ise tırnak kenarındaki etleri kesmemeye özen gösterelim. Sadece ayak törpüsü veya kalın kıllı bir tırnak fırçasıyla etleri geriye doğru ittirebilirsiniz. Böylece tırnakların genişleyecek, tırnağını saran etler daha az belirgin olacak. Eğer tırnak etlerini keserek pedikür yaparsan, bunlar daha hızlı uzarlar. O yüzden tırnak etlerini ittirerek temizlemek ayak bakımını sizin için çok daha pratik hale getirecektir. Hijyen açısından pedikür aşamasında kullandığımız tüm ürünlerin temizliğine özen göstermeliyiz ve kullandığımız malzemeleri bireysel olarak kullanmalı başkaları ile paylaşmamalıyız.

Topuk Bakımını Unutmayın

3. Adım: Topuk Bakımını Unutma

Hepimiz pürüzsüz görünen ve yumuşak topuklara sahip olmak isteriz. Yumuşak topuklara sahip olmak için en iyi ipuçları arasında kapalı ayakkabı giymek ve topuklarınıza nemlendirici bir krem kullanmak gelir. Topuk ve ayak tabanını temizlemek için topuk taşı veya başka bir deyişle ponza taşı kullanabiliriz. Topuklarımızın ve ayak tabanlarımızın tamamını bu topuk törpüsü ile ovalayarak ayaklarımızı etkili bir şekilde temizlemiş oluruz. Topuklarımızı törpülerken topuk kenarlarını, topuk arkasını ve parmaklarının kenarlarını da unutmamalıyız. Özellikle açık ayakkabı giyildiğinde ayak tabanımız çok daha fazla kurur. Bundan dolayı ayaklarının daha yumuşak ve bakımlı görünmesini istiyorsak haftada bir kere topuk bakımı yapmalıyız.

Ayak Peelingi Yapın

4. Adım: Ayak Peelingi Yap ve Ayaklarını Nemlendir

Ayak bakımın da en önemlilerden biri ayaklarımıza peeling yapmak ve nemlendirmektir. Ayak peelingi için peeling içerikli krem alarak ve ayaklarımızın tamamına masaj yaparak bu ürünü uygulayabiliriz. Peeling ürünlerinin içindeki mikro(küçük) tanecikler, ayağı etkili bir şekilde temizleyerek gözenekleri açmaya yardımcı olur. Bunun üzerine kullanacağımız nemlendirici krem ile ayaklarımızı nemlendirerek daha bakımlı ve yumuşak ayaklara sahip olmuş oluruz.

Büşra Yavuz

Kimya Mühendisi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.