Yeni Başlayanlar İçin Yüz ve Cilt Bakımı

22 Eylül 2020

Yüz ve cilt bakımı neden önemlidir? Yüzümüz, vücudumuzdaki en hassas cilt yüzeylerinden birisidir ve dış dünya ile en çok temas eden bölgedir. Vücudumuz diğer bölümleri gibi kıyafet giymediğinden dolayı zararlı güneş ışınlarından da korunamaz. O yüzden en çok bakıma ihtiyaç duyan bölgemiz yüzümüzdür. Yağlanma, düzensiz cilt görünümü ve benzeri durumlar en çok yüzde görülür. Kırışıklık ve kuruma gibi durumlar da ilk yüzde çıkabilir. Bunlara karşı bakım yapmak içinse kapsamlı bir cilt bakım rutini şarttır. Bu bakıma olabildiğince erken başlamak gerekmektedir.

Cilt Bakımı Geçici Bir Tedavi Değil Bir Rutindir

Cilt bakımına genellikle, ergenlik çağının ardından düzensiz cilt görünümüne karşı ya da yaş olgunlaştıktan sonra kırışıklk görünümü başlayınca kullanılır. Bu iki uygulama da zaman bakımından doğru değildir çünkü cilt bakımına başlamak için bu gibi durumların oluşmasını beklememek gerekir. Cilt bakımı bir rutin olmalı ve cilt tipine göre başlanmalıdır.

Cilt Tipinizi Doğru Tespit Edin ve Cilt Tipinize Uygun Ürünleri Kullanın

Cilt tipinize uygun ürünleri seçmek cilt bakımının ilk adımıdır. Cildinizin yağ ve nem oranı, yaşı ve ne kadar hassas olduğu kullanacağınız ürünü seçerken en çok dikkat etmeniz gereken noktadır.

Kuru ve Normal Cilt Tipi

Cilt tipleri genellikle 4 gruba ayrılır:

1. Kuru Cilt Tipi

Kuru ciltler nemlendiriciye ihtiyaç duyarlar. Ciltteki kuruluğa karşı bakım yapmak için nemlendiriciler kullanılmalı kuruluğun daha ciddi durumlara dönüşmemesi için serum ve benzeri ürünler kullanılabilir. Eğer yaş ilerlemiş ve cilt kırışıklıkları, leke görünümü ve kuruluklar artmışsa anti-aging(yaşlanma karşıtı) ve leke karşıtı ürünler kullanılabilir. Bütün cilt tiplerinin güneşten korunması gerekir fakat kuru cilde sahip kişiler güneşten daha hızlı etkilenebilir ve ciltlerinde leke görünümü oluşabilir.

2. Normal Cilt Tipi

Normal ciltler adından da anlaşılacağı üzere en kolay cilt tipidir. Onlar için dönemsel değişikliklerin dışında cildi temizlemek, ara sıra peeling yapmak ve güneş kremi kullanmak önemlidir. Ayrıca nemlendirici kullanmak da bütün cilt bakım rutinlerinlerinde olan bir aşamadır. Bu doğrultu da normal cilde sahip kişiler nemlendirici özelliğe sahip güneş kremleri kullanabilirler.

Yağlı ve Karma Cilt Tipi

3. Yağlı Cilt Tipi

Yağlı ciltler,düzensiz cilt görünümüne oldukça meyillidir ve iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Düzensiz cilt görünümü karşıtı kremler kullanmalı ve bunu yaparken de bir yüz temizleme jeli ile yüzlerini çok iyi temizlemeleri gerekmektedir. Ciltlerindeki istenmeyen görünüm değişikliklerinin artmaması için güneş koruyucu kremleri mutlaka kullanmaları gerekmektedir. Bunun dışında yağı ciltlere uygun maskeleri haftada 2 veya 3 kez kullanarak cilt bakım rutinlerine ekleyebilirler. Ayrıca ciltteki sebum dengesini sağlamak için matlaştırıcı kremler ile birlikte su bazlı nemlendiriciler kullanabilirler.

4. Karma Cilt Tipi

Karma ciltler ise tam anlamı ile yukardaki 3 cilt tipini de kapsar. Bölgesel olarak farklılıklar gösterir yani bir bölge normal bir bölge yağlı bir bölge de kuru olabilir. Bu cilt tipinde çözüm de bölgeseldir. Yukardaki cilt tiplerinde olan uygulamaları bölgesel olarak işlemek karma ciltler için en iyi çözümdür.

Yüz Yıkama ve Güneş Kremi

Yüzünüzü Mutlaka Yıkayın

Yüzünüz için bir krem, maske veya başka bir ürün kullanmadan önce mutlaka cildinize uygun bir yüz yıkama jeli ile temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlem yüzünüzü ferahlatacak, gözeneklerinizi açacak ve ciltteki gereksiz kiri temizleyebilirsiniz. Böylece uygulayacağınız ürünler cildiniz için daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

Güneş Kremi Kullanmayı Unutmayın

Cildinizi mutlaka zararlı UV ışınlarından kurumalısınız. Aksi takdirde bu ışınlar cildinizde leke görünümü oluşturabilir. Dolayısı ile cilt tipinize göre bir güneş kremi bulmalı, dışarı çıkarken, cildiniz için kullandığınız bakım kremlerinin üstüne uygulamalısınız. Ayrıca bunu sadece yazın değil diğer mevsimlerde de uygulamalısınız. Çünkü UV ışınları sadece yazın değil kış aylarında da vardır. Hatta spot ışıkları bile cilde uzun vadede ciddi şekilde istenmeyen durumlar oluşmasına neden olabilir.

Diğer önemli noktalar:

Doğru cilt bakımı sadece kremler ve temizlik ile değil aynı zamanda doğru hayat biçimi ve egzersizler ile tamamlanır. Bunun için olabildiğince sağlıklı beslenmeli ve bol bol su tüketmelisiniz. Yağ ve su dengesini korumalısınız. Hepsinden önemlisi stresten uzak durmalı ve ne olursa olsun hayatımızdaki iyi ve olumlu şeylere odaklanmalıyız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.