Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

15 Ağustos 2023

  Cilt bakımının ne kadar önemli olduğunu şüphesiz hepimiz biliyoruz. Peki, cildimizin mevsimlere göre ihtiyaçlarının değiştiğini de biliyor muyuz? Cildimiz mevsim değişimleriyle birlikte farklı etkilere maruz kalırken cildimizin ihtiyaçları da mevsimlere göre farklılık gösterir. Her mevsim değişen koşullar cildimize bazı etkiler bırakır. Değişen hava koşullarına uyum sağlayarak biz de cilt bakım rutinini değiştirmeliyiz. Böylece cildimizin mevsimlere daha kolay adapte olmasını sağlayabiliriz.

  Kışın uzun süren zorlu şartlarını geride bıraktıktan sonra yazın ışıltısını cildinize yansıtmanın tam zamanı! Yazın gelmesi ile güneşten gelen zararlı ışınlar arttı. Ayrıca cildinizin ihtiyacı olan nemi ağırlık yapmayan hafif nemlendiricilerle karşılamak isteyebilirsiniz. Cildinizi serinletecek/ferahlatacak ve en önemlisi cildinizi güneş kremi kalıntılarından, terden arındıracak ürünlerle yeni bir cilt bakımı rutini oluşturabilirsiniz. Deniz, kum ve güneşin cazibesine kapılıp cildinizi ihmal etmemelisiniz. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ısınan hava, güneşten gelen zararlı ışınlar, yoğun nem, rüzgâr, hava kirliliği, deniz suyu gibi faktörler cildin yapısını etkilemeye başlar.

Yaz-Aylarinda-Cilt-Bakimi

Bakım Rutininizi Cilt Tipinize Göre Oluşturun

  Cilt bakımında en önemli noktalardan biri de cilt tipine göre bakım yapmaktır. Çünkü her cilt tipinin ihtiyaçları farklı olduğu gibi mevsim koşullarına göre de cildin ihtiyaçları değişmektedir. Cildinizin tipine, ihtiyaçlarına göre yapılan bakım cildi daha güzel gösterirken, cildinizin tipini ve ihtiyaçlarını bilmeden yapılan bakım ciltte istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Mesela kış aylarında soğuk hava şartlarına karşı kuru cilt tipi daha çok bakım isterken yazın cilt fazla sebum ürettiği için yağlı ciltler daha çok isteyebilir. Her cilt tipinin ihtiyacı olan bakım rutinini birlikte inceleyelim.

Yağlı Ciltler İçin Yaz Aylarında Bakım Rutini

  Yaz aylarında en çok etkilenen cilt tiplerinden biri yağlı cilttir. Yüksek sıcaklık ve havada ki artan nem oranı ile birlikte ciltte terleme ve yağlanmaya sebep olabilir. Bu durum ciltte fazla sebumdan kaynaklanan parlaklığa, yağlı ve karma ciltlerde görülebilen düzensiz cilt görünümüne sebebiyet verebilir. Bu konuda yapmanız gereken cildi etkili bir şekilde temizleyen  ve salisilik asit içeren tonikler tercih etmektir. La Roche Posay Effaclar Jel, cilde temiz ve tazelik hissi verir. Cilt ile uyumlu pH'a sahiptir. Sabun, renklendirici madde, alkol içermez. La Roche Posay Effaclar Mikro Soyucu Tonik, pürüzlü yağlı ciltlerde, geniş gözenek görünümünün düzelmesine yardımcı olur. Cosmed Skinologist - Salicylic Sulfur Mask Cildi fazla yağdan arındırmak için uygulanması gereken bir diğer önemli bakım ürünü ise kil maskesidir. Bentonit ve kaolin killeri cilt üzerinde oluşan fazla sebumun dengelenmesinde yardımcı olur. Cildi ve gözenekleri etkili bir şekilde temizleyerek pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra yazın seçeceğiniz ürünlerin yağlı ve ağır ürünler olması yerine daha hafif ve su bazlı ürünler tercih ederseniz daha mutlu, ağırlık hissi olmayan bir cilde sahip olursunuz. Yaz aylarının gelmesi ile su bazlı ürünler kullanmaya özen göstermeyi unutmayın. Çünkü su bazlı ürünlerin ciltte emilimi daha kolay. Yaz aylarında ciltte ağırlık yapmaz. Yağlı ciltler için su bazlı nemlendiriciler oldukça uygun bir seçenektir.

Kuru Ciltler İçin Yaz Bakım Rutini

  Kuru cilt tipine sahip kişiler yağlı ciltler kadar zorluk çekmese de dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Çünkü havuzlarda bulunan güneş, klor, klima ve zararlı güneş ışınları cildi daha fazla kurutabilir ayrıca çok sıcak ve çok soğuk duş almak da cildi kurutabilir. Cildin kuruluğunu öğle vaktinde güneşe uzun süre maruz kalmak da büyük ölçüde etkiler. Cildi nemlendiren formda ürünler tercih edebilirsiniz. Cilt kuruyken donuk bir görünüm oluşabilir. Bu durumda nemlendirici özelliğe sahip ürünler tercih edebilirsiniz böylece cildiniz daha aydınlık bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Hyalüronik asit, niacinamide gibi içeriğe sahip ürünler ile cildinizin ihtiyacı olan nemi karşılayabilirsiniz. Vichy Mineral 89 Hyalüronik Asit İçerikli Nemlendirici Serum, cilde parlak bir görünüm verirken aynı zamanda cildin ihtiyacı olan nemi de karşılar.

Karma Cilt Bakımı

  Karma cilt bakımı da yağlı cilt bakımına benzer durumlar ile karşılaşmaktadır. T bölgesinde yağlanma, parlama, düzensiz cilt görünümü, genişleyen gözenekler gibi durumlarla karşılaşırlar. Karma ciltler de yağlı ciltler gibi temizliğe önem vermeli ve cildi düzenli olarak temizlemelidir. Avene Cleanance Yüz ve Vücut Temizleme Jeli, sebum dengesini sağlamaya yardımcı olur. Cildinizi temizler ve cildin ferahlamasına yardımcı olur. Karma ciltlerde sadece T bölgesi yağlı diğer bölgelerin kuru ya da normal olduğu için her zaman bu durumu dengeleyecek ürünler tercih edilmelidir.

Hassas Cilt Bakımı

  Hassas ciltler de yaz aylarında mağdur olan cilt tiplerindendir. Özellikle güneşten gelen zararlı UV ışınları ve nemsizlik hassas cildinizi oldukça fazla etkileyebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca dikkatli ve özenli tercihler yapmalısınız! En önemli noktalardan biri cildi dışarıdan gelen faktörlere karşı etkili bir şekilde koruyacak bakım ürünleri seçmektir.  Hassas ciltler için kullanıma uygun olan Bioderma Sensibio Ar Bakım Kremi, ciltteki hassas cilt görünümü yoğunluğunun ve görülme sıklığının azalmasını yardımcı olur. Cildiniz de ışıltılı ve doğal bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. 

Yaz Aylarında Güneş Koruyucuların Önemi

 Cildiniz diğer mevsimlere göre yaz aylarında güneş ışınlarından daha çok etkilenir. Cildinizi yüksek sıcaklardan ve güçlü güneş ışınlardan korumanız gerekir. Çünkü güneşten gelen zararlı ışınların cildinize birçok zarar verebilir. Bunların başında ‘’Yaşlanma belirtilerinin oluşmaya başlaması’’ gelmektedir. Yaşlanma belirtileri ilk önce yüz bölgesinde özellikle de göz çevresinde oluşmaya başlar. İnce çizgi ve kırışıklık görünümüne karşı bakım yapılmadığı takdirde meydana gelmesi olası bir durumdur. Güneşin verdiği harika bronz tenin yanında ince çizgi ve kırışıklık görünümü veya leke görünümü gibi durumları da beraberinde getirebilir.

 Cildimizi güneşten korumamızın en etkili yollarından biri güneş koruyucu kullanmaktır. Güneş koruyucular cildi bir kalkan gibi sarar ve güneşten gelen zararlı ışınların cilde ulaşmayasını engeller. Böylece cildimizi yaşlanma belirtilerinin oluşmasını ve cilt lekelerinin oluşumunun azalmasına yardımcı olur. Böylece güneş kremi kullanarak hem cildimizin daha parlak ve güzel görünmesine yardımcı olurken hem de cildimizi güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyabiliriz.

Dermo Eczanem

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.