UVA-UVB IŞINLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

21 Mart 2019

UVA-UVB IŞINLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

Dermokozmetik markaları güneş kremi geliştirirken cildi özellikle “UVA, UVB ışınlarına karşı” korumayı amaçlar. Hemen hemen güneşle ilgili her yazıda ise “UVA, UVB ışınları cilde zarar verir” tabiri mutlaka geçer. Peki, UVA, UVB ışınları nedir, UVA, UVB ışınlarının cilde zararları nelerdir? Sizin için araştırdık.

UVA, UVB Işınları Nedir?

UVA, UVB ışınları güneşten süzülen zararlı ışınlardır. Bu ışınlar, ayrı karakteristik özelliklere sahiptir ve cilde farklı zararlı vardır.

UVA; dalga boyu 315- 340 nm arasında değişen en yaygın ve tehlikeli ışınlardır, ozon tabakasını direkt geçerek dünyaya süzülür. Buluttan ve camdan geçebilme etkisine sahiptir. Bu nedenle kış mevsiminde ve bulutlu havada bile cilt üzerinde etkilidir ve ciltte birçok olumsuz duruma yol açabilir.

UVB; dalga boyu 280 – 315 nm arasında değişir, ozon tabakasından direkt geçmesi engellenir, ancak bir kısmı dünyaya ulaşır. Cilt üzerinde birçok olumsuz duruma yol açabilir.

güneş kremi

UVA, UVB Işınlarının Cilde Genel Zararlı Etkileri

Atmosferden süzülen zararlı ışınlar UVA ve UVB, cilt üzerinde birçok olumsuz duruma yol açabilir.

 • Yaşlanma etkisini hızlandırır.
 • Kırışıklık oluşumunu artırır.
 • Güneş lekelerine yol açabilir.
 • Cildin nem seviyesini düşürür.
 • Cildi matlaştırır.

UVA, UVB Işınlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

UVA, UVB ışınlarından korunmak için;

 • Güneş kreminizi evden çıkmadan yirmi dakika önce sürün.
 • Güneşin dik açıyla yeryüzüne ulaştığı 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterin.
 • İlla dışarı çıkmanız gerekiyorsa; şapka, gözlük takın, güneşin cildinize temas ettiği, vücudunuzun açık kısımlarını örten kıyafetler giyin.
 • Gölgede ve serin bölgelerde durun.
 • Etkili bir güneş kremi kullanın. Ancak kullanacağınız güneş kreminin UVB, UVA ışınlarına karşı koruma sağladığından emin olun.

Dermokozmetik piyasasının seçkin markası La Roche Posay güneş ürünlerine getirdiği yeni solukla öne çıkıyor. İsmini Fransa’nın kaplıcasıyla ünlü köyü La Roche Posay’dan alan marka, cilt bakım ürünlerinin formülünde kaplıcadan elde edilen termal suyu kullanır. Bu termal su; cildi ferahlatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur.

La Roche Posay geliştirdiği Anthelios Serisi ile güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerine karşı yüksek koruma sağlamaya yardımcıdır. Her cilt tipi ve ihtiyacına özel güneş ürünleri bu seride yer almaktadır. La Roche Posay, özellikle yağlı ve karma ciltler için ilk aklına gelen marka özelliğini taşır. Bu cilt tiplerine özel geliştirdiği güneş ürünleri yüksek performans gösterir.

La Roche Posay Anthelios Anti Imperfections Jel Krem SPF 50

 • Yağlı ve karma ciltler için geliştirilmiş güneş kremidir. Bu krem La Roche Posay Effaclar Serisi ile kombine uygundur. Beyaz iz bırakmayan formülü, matlaştırıcı etkiye sahiptir. Güneş ışınları sonucu oluşan leke görünümüne karşı bakım yapar, komedojenik değildir ve suya dayanıklıdır. Günlük kullanıma uygundur. UVA ve UVB ışınlarına karşı yüksek koruma sağlamaya yardımcıdır.

La Roche Posay Anthelios Shaka Fluid SPF 50 Tinted Fluid

 • Eski adı Ultra-Light olan güneş kreminin ismi ve içeriği güncellenerek daha faydalı hale getirilmiştir. Değişen formülüyle birlikte eski yapısına nazaran kuma, suya, tere daha dayanaklıdır. İçeriğinden kimyasallar ve koruyucular çıkartılmış Shaka Fluid, formülüyle güvenli bir bakım imkânı sunar. Tüm cilt tipleri için uygundur, göz çevresi için de kullanılabilir, UV ışınlarına karşı çok yüksek ve etkili koruma sağlar. Dermatolojik olarak test edilmiştir, komedojenik değildir. Ciltte yağlı bir his ve beyaz iz bırakmaz.

La Roche Posay Anthelios Pigmentation SPF50

 • Hipoalerjenik olan güneş kremi, güneşe karşı hassas ciltlerin kullanımına uygundur. Sadece UVB ve UVA ışınlarına karşı değil, X-Ray, telefon, mikrodalga ışıklarına karşı da etkin koruma sağlamaya yardımcıdır. Cilde aydınlık bir görünüm oluşmasına ve cilt tonunu düzenlemeye yardımcı olur. Komedojenik değildir. Leke oluşumunun hızını yavaşlatmaya yardımcı olur, kapatıcı formuyla lekelerin kamufle edilmesini sağlar. Her gün güneşe çıkmadan önce uygulanabilir.

La Roche Posay Anthelios Anti Shine Spf50

 • Sprey formundaki güneş ürünü oldukça pratik bir kullanıma sahiptir ve güneşe karşı koruma da yüksek performans sergiler. Sebum ve ter kaynaklı parlamaya karşı bakım yapar. Ferahlatıcı etkiye sahiptir, ciltte yapışkan ve yağlı bir his bırakmaz. Güneşe maruz kalmadan önce, ürünü tüm yüzü eşit bir şekilde 3 saniyeyi aşmayacak şekilde 15 cm mesafeyle sıkılarak kullanılır. Kat kat güneş kremi ve fondöten sürmek istemeyen kadınların da makyajlarını yaptıktan sonra yüzlerine Z şeklinde sıkmaları önerilir. Böylelikle hem güneşe karşı koruma sağlar hem de makyajı sabitlemeye yardımcı olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.