El Temizliği Nasıl Olmalı?

17 Mart 2020

Hepinizin de bildiği üzere insanlık olarak son derece zor günler geçiriyoruz. Bu durumun daha da kötü bir hale gelmemesi için alınması gereken birtakım önlemler var. Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın da belirtmiş olduğu gibi “Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.”. Bu tedbirlerin en başında da kişisel temizlik gelmektedir. Bu yazımızda el nasıl yıkanır, el ve vücut temizliğinin önemi ve gün içerisinde alabileceğimiz diğer önlemlerden bahsedeceğiz.

El Temizlemenin Önemi

El temizliği bireysel hijyenin ilk adımıdır. El, gün içerisinde en çok kullandığımız, bir yerlere temas ettirdiğimiz uzuvdur. Elimiz ile istemeden, bir yerlere temas ettikten sonra burnumuza, gözümüze ve ağızımıza dokunabiliriz. Bu da sağlığımız açısından son derece tehlikelidir. Yapmamız gereken şey mümkün olduğunca elimizi temiz hale getirmektir.

Olmazsa Olmaz Sabun Kullanmak

Almamız gereken en önemli tedbir elimizi gün boyu temiz tutmaktır. En etkili ve en ulaşılabilir, temizlik ürünü de sabundur. Gün içerisinde elimizi temiz tutmak için sıkça yıkamalıyız.

Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Ellerimizi yıkamadan önce, yüzük-saat gibi aksesuarların çıkarılması gerekir. Uzmanlara göre, elin bütün yüzeyi bol su ile ıslandıktan sonra, avuç içine biraz sabun yayılmalıdır. Bu sabun köpürerek elimiz tüm yüzeylerine yayılmalı ve elin arka yüzleri diğer el ile yıkanmalıdır.

Ayrıca eller içe içe geçirilip parmak araları da yıkanmalıdır. Başparmak ve diğer parmakların uçları diğer elin avucunda yıkanmalıdır.

Eller en az 20 saniye boyunca ovarak yıkanmalıdır. Eller bileklerden başlayarak kâğıt havlu ile kurutulmalıdır. Aynı havlu ile musluk kapatılmalıdır.

Peki, Ellerimizi Ne Sıklıkla Yıkamalıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elimizi gün boyunca temiz tutmalıyız. Dolayısıyla dışarıda herhangi bir unsur ile temas edersek, ardından yapmamız gereken ilk şey elimizi sabun ile yıkamak olmalıdır. Yemek hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra, yemek yemeden önce ve yedikten sonra ellerimizi yıkamamız gerekmektedir. Ayrıca diş, ağız, yüz ve göz temizliğinden önce, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra da ellerimizi yıkamalıyız.

Elimiz hiçbir şeye temas etmemiş bile olsa, nem veya terden dolayı bakteri ve virüsler için bir yaşam haline gelecektir. Yani düzenli olarak el temizliğini sağlamamız gereklidir.

Sık yıkamaya bağlı olarak ellerde gelişebilecek kuruma ve dermatit gibi sorunlara karşı da temiz dönemde mutlaka güçlü nemlendirici el kremleri kullanmak gereklidir.

Dezenfektan ve Kolonya

Öncelikle insanlar bu gibi durumda dezenfektan temin etme yolunu seçerler. Ama dikkat edilmesi gereken şey, şuan yaşadığımız durum için alınan dezenfektanın anti-viral(virüs karşıtı) olması gerekmektedir.

Dezenfektan bulmanın zorlaştığı durumda, alternatif olarak kolonya da dezenfektanlar kadar etkilidir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta, dezenfektan ve kolonyaların, sabun ile el yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda kullanılması gerekir.

Mesela toplu taşımadan iner inmez veya binmeden hemen önce ya da birçok kişinin temas etmiş olabileceği bir alana temas etmek zorunda kalırsak, bunları kullanabiliriz. El hijyeni için birinci tercihimiz bol su ile sabun kullanmak olmalıdır.

Kolonya Kullanmanın Önemi

Bağışıklık Sistemi

Vücut direncini yüksek tutmak da alınabilecek önemli bir tedbirdir. Güçlü bir vücut, daha güçlü bir direnç gösterecektir. Bunun için bol sıvı tüketmeli ve dengeli beslenmeliyiz. Gıdaları tüketmeden önce iyice yıkadığımızdan emin olmalıyız. Probiyotik açısından zengin beslenmeye dikkat etmeliyiz. Ayrıca uyku düzenimize dikkat etmeli ve yeterli süre uyumalıyız.

Alınabilecek Diğer Önlemler

Ellerimizi yıkamak, sabun kullanmak ve bağışıklık sistemini desteklenin dışında başka alınabilecek birtakım önlemler de vardır. Bunlar sadece kendimiz için değil toplum sağlığı için de oldukça önemli ve almak zorunda olduğumuz önlemlerdir.

Ellerimizi yıkamadan önce yüzümüze dokunmamalıyız.

Hapşırma veya öksürme esnasında yüzümüzü dirseğin iç kısmı veya mendil ile kapatmalıyız. Grip veya başka bir viral hastalık belirtisi olan bireylere bir metreden fazla yaklaşmamamız gerekiyor.

El sıkışma ve sarılma gibi selamlamalara bir süreliğine ara vermemiz gerek. Ev ve iş yerinizi havalandırmalı, dengeli ve sağlıklı beslenmeli, meyve ve sebzeyi yıkamadan yememelisiniz.Sağlık Bakanlığı Korunma Yolları Afişi
Sağlık Bakanlığı Danışma Hattı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.