SPF Nedir? SPF Hakkında Bilmen Gereken Her şey!

20 Ağustos 2020

Güneş Koruma Faktörlü anlamına gelen SPF, Sun Protection Factor teriminin ilk harflerinden oluşmaktadır. SPF harflerinin yanında belirtilen sayılar ise güneş altında kızarmadan ne kadar süre kalınabileceğini belirtir. Yani SPF güneşin ilk etkisi olan kızarıklık oluşumuna karşı güneş kreminin koruma gücünü belirtmeye yaramaktadır.

SPF Nedir?

Güneş ışınlarının vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır. Ancak yeteri kadar dikkat edilmediğinde güneş ışınları istenmeyen zararlı etkilere sebep olmaktadır. Özellikle SPF özelliği bulunan kremlerin kullanılmaması ve düşük faktörlü kremlerin kullanılmaması ciltte lekelenmeden, cilt kanserine kadar yol açabilmektedir.

En büyük enerji kaynağı olan güneş değişik dalga boylarında ışık yayar görünen ışık ve UV ışınları dünyaya ulaşır. Dünyaya en çok ulaşan ışın UVA’nın vücutta bitirici etkisi olduğundan küçük yaşlarda ne kadar maruz kalınırsa o kadar zararlı etkisi artmaktadır. UVB ise, en zararlı ışın olup cilt dengesini veren pigmenti artan, bronzlaşmadan eğer fazla güneşte kalınırsa daha iyi sonuç verir. Hepimiz güneşten farklı derecelerde etkilenmekteyiz genetik yapımız, U.V ışın yaygınlığı çocukluktan maruz kalma gibi faktörler etkilenmeyi oluşturur.

SPF 15 ve 20 değerindeki güneş koruyucu ürünlerde koruma 1.5 saat, SPF30 ve 50 olan ürünlerde ise en fazla 2 saat koruma sağlamaktadır. SPF 30 Güneş Koruyucu ürünler %97, SPF 50 ise %98 oranında güneşten koruma sağlamaktadır. Güneş kremi cm²’ye 2 mg gelecek şekilde uygulanırsa daha etkili olmaktadır. Güneş koruyucu ürünlerde faktör arttıkça UVB ışığına karşı koruma çok az miktarda dağılırken faktör arttıkça UVA’ya karşı koruma orta etkidedir.

İdeal güneş koruyucular hem UVB hem de UVA‘ ya karşı koruma özelliği olması gerektiğinden yani geniş spektrumlu ürünler cildi korumada en az 30 ve üzeri faktörlü ürünler tercih edilmelidir. Böylece hem UVB hem de UVA ‘ya karşı koruma sağlanmış olacaktır.

Güneş karşı en büyük silahımız güneş koruyucu ürünlerdir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için en iyi ve sağlıklı yöntem güneş koruyucu ürünler kullanılmaktadır. Güneş koruyucular normal sağlıklı cildi korumanın yanında lekeli, akneli, kuru ciltler, alerjisi olanlar, çocuk, bebek ve hamileler için özellikle verilmektedir.

Uzm. Dr. Semra Akıntürk

Dermatolog

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.