Sebum Nedir?

28 Eylül 2017

Sebum cildimizdeki yağ bezleri tarafından salgılanan ve genel olarak tüm canlılarda görülebilen bir durumdur. Sebumun ana amacı, cildi ve saçı kurumaktan korumak, dış etkenlere karşı dayanıklılığı artırmaya yardımcı olmaktır.

Kozmetik açıdan düşünüldüğünde ise sebum salgısındaki dengesizlikler bazen cildin ve saçların yağlı görünmesine sebep olabilir. Sebum cildin dışına çıktığında bakterilerce yıkıma uğratılıp hoş olmayan kokular oluşabilir. Yağ bezleri genel olarak tüy köklerine bağlı olsa da, saçsız ve tüysüz alanlarda da yağ bezleri bulunur. Buna en çarpıcı örnek göz kapaklarıdır.

Sebum salgısı yeni doğan bebeklerde dahi çok önemli görevler üstlenir. Yaş ilerledikçe sebumun miktarı ve içeriğindeki maddeler değişiklik gösterir. Özellikle ergenlik döneminde sebum miktarı artar ve bu aşırı artışa bağlı cilt yüzeyinde bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bunların en başında da ergenlik döneminde oluşan istenmeyen görünüm değişimleri gelir.

Düzensiz cilt görünümüne karşı bakım ürünleri için tıklayınız.

Düzensiz cilt görünümü ağırlıklı olarak ergenlik döneminde görülse de, hemen hemen tüm yaşlarda düzensiz cilt görünümü yaşamak mümkün. 30-35 yaşlarından sonra da düzensiz cilt görünümüne rastlamak mümkün. Erkeklerde kadınlara göre daha sık ve daha şiddetli düzensiz cilt görünümüne rastlanabilir.

Düzensiz cilt görünümüne sebep olan faktörler tek bir sebebe bağlı değildir. Kişisel alışkanlıklar, cilt tipi, sebum miktarını gibi  birçok faktörün etkisi görülür. Bu nedenle düzensiz cilt görünümüne karşı bakım yapmak için tek bir yöntem ile başarılı olunamayabilir.  Örneğin düzensiz cilt görünümünde rol alan önemli etkenlerden bir tanesi Propionibacterium Acnes adlı bakteri olmasına rağmen, sadece antibiyotik tedavisi ile bu sorun ortadan kaldırılamaz.   Her şeyden önce bilinçsizce Antibiyotik kullanmaktan kaçınmak ve doktor önerisi dışında medikal ilaç almamak sağlığınız açısından oldukça önemli.

 

Bu tip durumlarda dışında aşırı sebum salgısı kozmetik açıdan da olumsuzluklara sebep olur. Cilt yağlı ve parlak bir görünüme bürünür, makyaj ve bakım ürünleri kullanımı zorlaşır. Cilt yüzeyinde biriken ve zamanla bozulan sebum salgısı cilt yüzeyinde düzensiz ve kirli bir görünüm oluşmasına yol açar.  Bu nedenle sebum salgısını dengelemek, cildi uygun şekilde temizlememek, mat ve berrak bir görünüm kazanmak için, sebum dengeleyeci dermokozmetik ürünler kullanmak mümkündür. Yağlı ciltler için bakım ürünleri genelde bu amaçla formüle edilmişlerdir. 

Bu ürünlere örnek olarak: 

La Roche Posay Effaclar Serisi

Karma ve yağlı ciltlere etkili bir şekilde bakım yapmaya yardımcı Effaclar serisi ile tanışın.Cilidnizi nemlendirmeye, mat bir görünüm oluşmasına yardımcı effaclar serisi ürünlerini incelemek için tıklayınız.

      Babe Stop Akn Serisi  

Karma ve yağlı ciltlerin bakımı için özel olarak geliştirilmiş, temizleyici, nemlendirici, gözenek sıkılaştırıcı stop akn serisi

Ürünlerini incelemek için tıklayınız.

Bioderma Sebium Foaming 2'li Gel 500ml

Karma ve yağlı ciltlerin günlük kullanımına yönelik deterjan içermeyen temizleyici jel

Ürünü incelemek için tıklayınız.

Bunun yanında sebum salgısı içeriğinde başta kolesterol olmak üzere, birçok farklı yağ asitleri, kolesterol esterleri, squalen, gliseridler ve probiyotik bakteriler gibi birçok materyal bulunur. Bu dengenin korunması , sağlıklı bir sebum akışının devamlılığı cilt sağlığımız için büyük önem taşır.  Özellikle aşındırıcı cilt temizleme ürünleri ile çok sık yıkama hatası sebum kalitesini bozar ve cilt sağlığımızı olumsuz etkiler. Bu konu ile ilgili yazımız için (bnkz : Cilt Temizliğinde Yanlış Bilinenler)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.