NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ?

12 Mart 2019

NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ?

İnsanlar kışın vakitlerinin büyük çoğunluğunu kapalı ortamlarda geçirilirler. Sıkıcı iş toplantıları, şehir hayatının baş döndüren trafiği, olumsuz hava şartlarının negatif etkisiyle; yazı ve tatili büyük bir özlemle beklerler. Baharda, tatile gidilecek otellerde yer ayırtılır, güneş kremlerinin siparişleri verilir ve sonrasında dört gözle tatil zamanı beklenir. Kısacası; yazın ve güneşin hayali bile içimizi ısıtmaya yeter.

Yanımıza alacağımız güneş kreminin seçim aşaması tam bir curcunadır. Eşe dosta hangi güneş kremini kullandığı sorulur, internetten araştırma yapılır ve geçirilen inceleme döneminden sonra sipariş verilir. Güneş kremlerinin seçim aşaması bu kadar önemlidir. Peki, neden güneş kremi kullanmalıyız?

gunes kremi

NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIZ?

Güneş ışınlarının, korunmasız ciltle temasında birçok olumsuz durum ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumlara; cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumunu tetiklemesi, leke oluşumuna yol açması, cildin nem seviyesini düşürmesi gibi örnekler sayılabilir. Cildi, bu zararlı etkilerden korumak için güneş kremi kullanmak şarttır.

Güneş kremlerini sadece yazın kullanmak gerektiği gibi yanlış bir algı da mevcuttur. Oysa dört mevsim güneşin zararlı ışınlarına karşı mutlaka güneş koruyucu ürün kullanılmalıdır.

Güneş kremini seçerken birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor. SPF aralığı, cilt tipine uygunluğu, içeriği, suya dayanıklılığı bu noktalara örnek gösterilebilir.

  • SPF Aralığı

SPF yani, “sun protection factor” kelimesinin Türkçe karşılığı güneş koruma faktörüdür. Doğru bir güneş kremi seçimi için; SPF’sinin 15-30 aralığında olması önerilir.

En çok kullanılan SPF aralıkları; 15, 30, 50’dir. SPF 15; UVB ışınlarının yüzde doksan üçüne karşı koruma sağlamaya yardımcı olur. SPF 30; yüzde doksan beşine karşı koruma sağlamaya yardımcı olurken, SPF 50; UVB’yi yüzde doksan sekiz oranında koruma sağlar.

  • Cilt Tipine Uygunluk

Son yıllarda dermokozmetik markaları cilt tipine ve cilt ihtiyacına özel güneş ürünleri geliştiriyor. Yetkin bir güneş kremi seçimi için, cilt tipimize uygun olmasına özen göstermeliyiz.

Yağlı cilt sahipleri; akışkan formda su bazlı güneş ürünlerini kullanabilir. Hassas ve kuru cilt sahipleri; daha yoğun krem kıvamındaki güneş ürünlerini kullanabilir.

gunes koruyucu krem

  • Güneş Ürünlerinin İçeriği;

Cilt bakımı ürünleri cildimizle direkt temasa geçtiğinden içeriğine dikkat ederek kullanılmalıdır. Bu ürünlerin en önemlilerinden biri de güneş ürünleridir. Güneş ürünlerini seçerken markanın uzmanlığına önem vermeli ve içeriği incelenmeden hiçbir güneş ürünü satın alınmamalıdır.

Sitemizde farklı içerik tercihlerine göre birçok güneş ürünü mevcuttur. Mineral içerikli güneş ürünleri, doğal içerikli güneş ürünleri kategorisini inceleyip cildinize uygun olanı sepetinize ekleyebilirsiniz.

  • Suya Dayanıklılığı

Satın alacağınız güneş ürünlerinin suya dayanaklılığı önemlidir. Güneşe karşı etkili koruma için özellikle denize girildiğinde etkisini kaybetmemesi gerekir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak için güneşe çıkmadan en az yirmi dakika önce güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi, güneşle temasa geçecek açık olan her bölgeye uygulanmalı ve iyice yedirilmelidir. Dışarıda kalma süresine göre iki-üç saatte bir tazelenmelidir.

Plajda ise; denize girmeden önce kullanılmalı, denizden çıktıktan ve kurulandıktan sonra tazelenmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.