Mustela Markası Hakkında Her Şey

04 Kasım 2017

 

 

Mustela anne bebek ürünlerinin başarı hikayesi

Mustela markasının doğuşu:

Her şey 1950 yılında bu günkü Mustela genel müdürünün babası Paul Berthome’nun  Expanscience Laboratuvarları’nı kurmak için bir Eczacı ile güçlerini birleştirmesi ile başlamış. O günlerde annelerle yaptıkları görüşmelerde bebek bakımı için sabundan başka alternatif olmadığını tespit etmişler. Oysa doğal sabun dahi oldukça kırılgan bir yapıya sahip olan bebek cildine zarar verebilecek özellikler taşımaktadır.  Bu şekilde 2 –in- 1 dedikleri sabun içermeyen hem temizleyen hem de nemlendiren ve bebek cildini koruyan, ilk Baby Cleansing Lotion, ( bebek temizleme losyonu) ortaya çıkmış oldu. Bu Avrupa’da bir ilk ve o günün şartlarında bebek bakımı için bir devrim niteliği taşıyordu.  

 

Mustela Bebek Şampuanı

 

Gerçekten de 1950 yılına kadar kozmetik sektöründe birçok yenilik yaşanmış olmasına rağmen bebek bakımı için özel ürünler geliştirilmemiş olması dikkat çekici bir eksikliktir. Belki de bu durum 20. Yüzyılın başlarından itibaren art arda gelen dünya savaşları ve ekonomik krizlerin yol açtığı bir durumdur.

Mustela Bebek bakım ürünleri markasının bu şekilde doğmasından sonra 60’lı yıllarda bebekler için güneşten koruyucu krem serisi, sonrasında bebek şampuanları geliştirilmeye başlanmış. Burada dikkat çeken şeylerden biri yeni geliştirilen ürünlerin piyasaya çıkış tarihleri arasında bazen 5 hatta 10 yıl zaman geçmiş olması. Bu durum Mustela’nın ürün güvenliğine ve kaliteye verdiği önemin güçlü bir göstergesi.

 

 

 

Mustela Maternite 

Mustela Maternite anne serisi

1999 yılında Mustela Ürünlerinin arasına bir anne adayının 9 aylık süreçte kullanabileceği tüm ürünleri içeren Mustela Anne serisi ürünleri raflardaki yerini almış. Günümüzde Mustela Anne ürünleri Mustela Maternite adı ile sunulmakta.

Markanın 600’ü aşkın özel patenti var. Bana göre bu patentlerden en önemlisi ve belki de Mustela’yı diğer bebek ürünlerinden ayıran özellik ise Avakado üzerine yaptıkları çalışmalar ve elde ettikleri özel extreler. Çünkü Avakado dermatolojide özellikle bebek cildi için mükemmel bir doğal kaynak.

Günümüzde Mustela markası ABD, Kanada, Avustralya ve Japonya dahil, dünya genelinde tüm gelişmiş ülkelerde eczanelerde ve özel dermokozmetik satış alanlarında anne ve bebeklere sunulmakta. Mustela Dermokozmetik bebek bakım ürünleri alanında Türkiye ve Avrupa’nın en önde gelen markası.

En çok tercih edilen Mustela Bebek ürünlerinin başında ise Mustela Gentle Cleansing Jel ve Mustela Vitamin Barrier Pişik kremi. Ayrıca Mustela Bebek Güneş kremleri de çok beğenilen ürünler arasında yer alıyor. Bununla birlikte çok hassas bebek ciltleri için özel formülasyona sahip olan Mustela Stelatopia ve Stelatria serileri de dermokozmetik amaçla kullanılan önemli ürün grupları. Maternite serisinde ise Mustela Çatlak Kremleri başı çekiyor. 

Mustela markasının hikayesi hem ilk ürünün geliştirilmesi hem de bu günkü konumuna gelene kadar geçen süreç itibariyle tam bir başarı öyküsü. Bir Eczacı ve bir yatırımcının kafa kafaya verip o güne kadar kimsenin yatırım yapmadığı bir alana para , zaman ve emek harcayarak yatırım yapmaları ve bu gün hem anneler hem de bebekler için adeta vazgeçilmez bir marka haline gelen Mustela markasının temellerini bu şekilde atmaları gerçekten  dikkat çeken bir adım.

Umarız bizim yerli markalarımızdan da gelecekte bu denli büyük başarıya erişenler olur. Örneğin Alls Biocosmetics, Biobaby bebek ürünleri, Cosmed dermokozmetik markası bize umut veren yerli markalarımız arasında.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.