MAKYAJ FIRÇALARININ KULLANIM ALANLARI

29 Ocak 2019

MAKYAJ FIRÇALARININ KULLANIM ALANLARI

M.Ö yirmi beş binli yıllardan beri fırçalar hayatımızda birçok işlevde kullanılıyor. Özellikle kadınlar makyaj yaparken çok fazla fırça kullanıyor. Çeşit çeşit fırçaların ne işe yaradıkları ise çoğu zaman karıştırılıyor. Ancak doğru bir makyajda en az altı fırça kullanılmalı. Peki, makyaj fırçaları nelerdir? Makyaj fırçalarının kullanım alanlarını sizle için araştırdık.

Makyaj Fırçaları Nelerdir?


Kozmetik piyasasında çok fazla fırça üretiliyor ve doğru bir makyaj için fırçalara ihtiyacımız var. Makyaj tekniklerini uygulayabilmek için en az altı fırçaya sahip olmamız şart. Peki, bu makyaj fırçaları ne işe yarıyor?

Makyaj Fırçaları

pudra fırçası

1. Pudra Fırçası

 • Bir makyajın olmazsa olmazlarından biri pudradır. Pudra, cildi pürüzsüz göstermeye yardımcı olur. Daha çok cilt kusurlarını gizlemek için kullanılır. Pudra fırçası pudrayı yüze uygulamaya yardımcı olur.
allık fırçası

2. Allık Fırçası

 • Allık yüze renk ve canlılık katması için kullanılan kadınların çok tercih ettiği bir makyaj malzemesidir. Allık fırçası allığı yüze uygulamak için üretiliyor.

  Sitemizde yer alan Jane Iredale Dome Brush- Allık Fırçası, elde edilmiş mevcut en iyi malzemelerden üretilmiştir. Çokamaçlı kullanıma uygundur.

far karıştırma fırçası

3. Far Karıştırma Fırçası

 • Far karıştırma fırçaları renk geçişlerinin yumuşatılması için kullanılır. Göze derinlik katılmasına yardımcı olur.

kontür fırçası

4. Kontür Fırçası

 • Kontür fırçası elmacık kemiklerinin belirginleşmesi için kullanılır. Elmacık kemiklerinin hattı takip edilerek uygulanır.

  Sitemizde yer alan Real Techniques Sculpting Brush, kontür uygulamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

fondöten fırçası

5. Fondöten Fırçası

 •   Fondöten fırçası fondöteni yüze yaymak için kullanılır. Dairesel hareketlerle tüm yüze uygulanmalı.

far fırçası

6. Far Fırçası

 • Göz kapaklarına ve kirpik diplerine farı uygulamak için kullanılır. Sitemizde yer alan YoungBlood Wet /Dry Shadow ile göz kapaklarınıza farı eşit olarak dağıtabilirsiniz.

dudak fırçası

7. Dudak Fırçası

 • Dudak fırçası ruju düzgün bir şekilde dudaklara sürmeye yardımcı olur. Daha çok profesyonel makyajda tercih edilir.

eyeliner fırçası

8. Eyeliner Fırçası

 • Eyeliner fırçası eyeliner doğru uygulamaya yardımcı olur.

aydınlatıcı fırça

9. Highlighter-Aydınlatma Fırçası

 • Highlighter’ı yüze doğru uygulayabilmek için aydınlatma fırçasından yaralanmak şart. Küçük bir ipucu; highlighter fazla kaçırmak yağlı bir cilt görünümüne sebep olabilir. Kullanırken dengeyi tutturmaya özen gösterin. 

  Sitemizde yer alan Nascita Bronzy Glow Aydınlatıcı Fırçası, elmacık kemiklerinin yüksek kısımlarına, kaş kemiğine ve dudak üstünün ortasına aydınlatıcı uygulanması için idealdir.

kaş fırçası

10. Kaş Fırçası

 • Kaş Fırçası kaşları belirginleştirmek için kullanılır. Doğal bir görüntü için, kaş renginize uygun kaş farı kullanın.

Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyaj fırçalarını tanıtmışken makyaj fırçası temizliğini anlatmamak olmazdı. Kadınlar makyaj fırçalarının temizliği ihmal edebiliyor. Ancak hijyen açısından makyaj fırçalarının belli aralıklarla temizlenmesi gerekli.  Böylelikle fırçalarınızın ömrünü uzatır, kirden arındırabilirsiniz. Fırça temizliği yaparken fırçanın metal kısmının suyla asla temas etmemesi gerekir. Değmesi noktasında fırçanın metal kısmı zarar görebilir.

Makyaj fırçalarının temizliği için ılık su ve bir antibakteriyel sabuna ihtiyaç var. Bir kapta ılık suyla sabunu karıştırın. Fırçanızın kıl kısmını hazırladığınız karışımda iyice yıkayın. Devamında ılık suyla köpükler gidene kadar durulayın ve kurumaya bırakın. Böylelikle hem makyaj fırçalarının verimini artıracak hem de hijyeni korunmuş olacaksınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.