Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Uygulanır?

20 Temmuz 2022

Makyajının gün içinde dağılmasından, kurumasından veya yağlanmasından şikayetçiysen makyaj bazı ile tanışmanın tam zamanı! Bu yazımızda son dönemde etkileyici ve profesyonel makyajın olmazsa olmazı haline gelen ve adını sıklıkla duyduğumuz makyaj bazlarının tam olarak ne olduğu ve ne işine yaradığı konu aldık.

Makyaj Bazı Nedir?

Aydınlık, güzel ve pürüzsüz görünen bir makyaj yapmanın yolu makyaj bazından geçer. Makyaj bazı cildin pürüzsüz bir görünüm elde etmesini ve ton farklılıklarının giderilmesine yardımcı olur. Makyaja başlamadan önce kullanılır, yani makyaja bir zemin hazırlar.  Kullanılan kapatıcı, fondöten gibi ten ürünlerinin cilde daha iyi oturmasına yardımcı olur. Böylece ciltte oluşan gözenek ve leke görünümü ve bunun gibi istenmeyen cilt görünümü değişimlerini gizlemeye yardımcı olur. Ten ürünlerinin kolayca ve homojen bir şekilde yayılmasını sağlar. Ayrıca ten ürünlerinin de makyajı sabitleyerek daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Makyajın etkisini ve performansını arttırır. Makyaj bazı ciltte bir zemin oluşturur. Genellikle likit veya jel formunda olurlar. Makyaj bazları temel bir üründür. Cilde uygulandığında cilt ile tamamen bütünleşir. Makyaj bazının asıl amacı cilt ve ten ürününün arasında köprü kurmaktır. Son dönemde popüler hale gelen makyaj bazları sayesinde diğer makyaj ürünlerinden istenilen bitiş elde edilir. Teknik ismi ‘’primer’’ olan makyaj bazları makyajın akmamasını gün boyu ilk yapıldığı an ki gibi kalmasını sağlar.

Makyaj Bazının Faydaları

Dışardan gelen her türlü durumilk önce makyaj bazına takılacağı için öncelikle cildi dışardan gelen etkenlere karşı korumaya yardımcı olur. Makyaj bazları sadece makyaj yapıldığında değil makyajsız ama pürüzsüz bir görünüm elde etmek istenilen zamanda da kullanıma uygundur. Yumuşak ve güzel bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olur. Makyaj bazlarının dengeleyici özellikleri vardır. Yağlı ciltte fazla sebumu alır, cilt eğer kuruysa nem vererek dengeler. Diğer makyaj ürünlerinin direkt temas etmediği için yan etkilerinin oluşmasına karşıdır. Makyaj bazının sabitleyici etkisi de bulunur. Özellikle yaz aylarında makyaj çok fazla sıcağa dayanamayıp aktığı için bu dönemde makyaj bazı kullanmayı tercih etmek faydalı bir seçim olur.

Makyaj Bazı

Makyaj Bazı Çeşitleri

Ten makyaj bazı ve göz makyaj bazı olarak ikiye ayrılır. Ten makyaj bazının çeşitlerine bakıldığında nemlendirici, matlaştırıcı, aydınlatıcı, gözenek sıkılaştırıcı ve renk düzenleyici birçok çeşidi bulunur. Detaylı olarak bakıldığında far bazı, dudak bazı ve maskara bazı bile bulunur. Yani görevi sadece ten ürünleriyle bir köprü kurmak değildir. Göz makyajını kalıcılığını koruması ve daha güzel göstermesi için de makyaj bazı kullanılabilir. Dudaklarda rujlar genellikle kalıcı olmaz, sürekli tazelemek gerekir fakat baz kullanarak bu durumun süresi uzatılabilir.

Makyaj Bazı Neye Göre Seçilir?

Makyaj bazı seçimi yaparken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta cilt tipidir. Yağlı cilt tipine sahip kişiler matlaştırıcı özelliğine sahip veya gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı tercih etmelidir. Çünkü yağlı ciltlerde görülen en yaygın sorun; ciltte fazla sebumdan dolayı oluşan parlamadır. Matlaştırıcı makyaj bazları, ciltteki parlamayı alır. Kuru cilt tipine sahip kişiler daha çok nemlendirici özelliği taşıyan makyaj bazı tercih etmelidir. Böylelikle cilt nem doymuş olur ve yumuşar. Cilt tipi dışında önemli olan nokta kişinin cildinde nasıl bir görünüm elde etmek isteğiyle alakalıdır. Örneğin kişi cildinde aydınlık bir görünüm istiyorsa aydınlatıcı etkili makyaj bazları tercih etmelidir. Bu tamamen kişiye bağlıdır. Doğru bir baz seçilmezse ürünün işe yaramadığı düşünebilir. Makyaj bazında kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen özellikler genellikle şeffaf, transparan bir yapıya sahip olmasıdır. Makyaj bazı seçerken içeriğine dikkatlice bakmanız gerekmektedir. İçerik her zaman çok önemli bir konumdadır. Ciltte istenmeyen görünüm değişimlerine göre bir makyaj bazı alınacaksa veya ciltte kötü bir duruma sebebiyet verebilecek bir madde veya asit olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Makyaj bazı uygulamadan önce cildin temiz olması gerekmektedir. İkinci adımda ise makyaj bazını cilde dairesel hareketler ile yedirerek sürülür. Sünger, fırça hatta parmak ucuyla bile sürülebilir. Makyaj bazı ne kadar ince sürülürse görünüm o kadar iyi olur. Çok kalın sürülürse bu sefer ten ürünü cilde iyi oturmaz.  Eğer çok ıslak yapıda bir baz ise tamamen yerleşmesi için 3-4 dakika kadar bekleyip sonra diğer ten ürünleri sürülebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.