Kozmetik Ürünlerin Uygulanma Sırası

04 Kasım 2019

Kozmetik Ürünlerin Uygulanma Sırası

Cilt bakımının tarihinin milattan önce 3000’li yıllara kadar dayandığını biliyor musunuz? Son Hellenistik kraliçesi Kleopatra’nın çeşitli doğal maddelerle cildine özel bakım uyguladığı biliniyor. Tarihte ilk süt banyosunun da Kleopatra’nın yaptığı söyleniyor. Buna nazaran kadınlar geçmişte, doğadan veya etrafta buldukları maddelerle ciltlerine bakım yapıyorlardı. 1600’lerde beyaz tene sahip olmak isteyen kadınlar sirkelerle maske yapıyorlardı. 1900’lü yıllarda parlak bir cilde sahip olmak isteyen kadınlar ciltlerine çamur maskeleri ile bakım yapıyorlardı. Görüldüğü gibi kozmetiğin gelişimi ile cilt bakımı birçok varyasyon değiştirse de günümüzdeki haline kadar birçok aşamadan geçmiştir. Şimdi birçok kalite standartlarına sahip dermokozmetik marka tarafından çok çeşitli ürünler tasarlanıyor. Yoğun aktif içeren bu ürünler, cildin her sorununa ayrı formülle cevap vermeye çalışıyor. Her yaşam tarzına uygun üründe geliştiren markalar, kullanıcıları için özel bakım rutinleri sunuyor.

Cilt Bakımında Sıralamanın Önemi

Vegan, doğal, organik, yoğun konsantrasyon içeren ürünlerle geliştirilen derken cilt bakımında insanların tercihlerine göre ayrı talep gören birçok ürün geliştiriliyor. Günümüzde teknolojinin müthiş gelişimi ile bu ürünlerin performansı yenileniyor ve uygulandığı alanda yoğun etki sunuyor. Tabii ki burada kullanılan ürünlerde bazı standartlara uygun olması da çok önemli. Mesela, cilt tipine uygun olması, cilt sorununu giderebilmesi ve sırasına uygun kullanılması…

Cilt bakım ürünlerinin sırasıyla kullanılması çok üstüne düşülen bir durum değil maalesef. Oysa ürünlerin performanslarını çok etkileyen bu durum, ürünü en faydalı bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir. Kısacası bir üründen en yüksek performansı ve en kaliteli sonucu görmeniz için sırasıyla kullanmanız şart. Doğru bir cilt bakımı sırasıyla; cildinizi temizlemeli, tonikle temizliği desteklemeli, serumlarla cildinizi bakıma hazırlamalı, göz çevresi sorunlarına karşı kremi kullanmalı ve bakımın son aşamasında cildinizi nemlendirici ürünlerle derinlemesine nemlendirmelisiniz.

 E o zaman hadi beraber cilt bakım ürünlerinin sırasını inceleyelim.

Kozmetik Ürünlerin Uygulanma Sırası Nedir

Önce temizlik: Arınmış Bir Cilt

Cildinizde makyaj var veya gün boyu dış faktörlerle temas ettiğinden dolayı kirlenmiş. Böyle bir cilde direk cilt bakımı yapmak hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle ilk olarak ciltteki tüm negatif etkilerin saf dışı bırakılması gerekir. Cilt tipine göre özel seçilen cilt temizleme suyuyla temizlenen cilt ise bakıma hazırdır. Gözenekleri derinlemesine arındırmayı kesinlikle unutmayın.

Cilde derinlemesine tonik bakımı

Cildinizdeki temizliğini desteklemek için tonikler biçilmiş kaftandır. Özellikle yağlı bir cilt tipine sahipseniz ya da makyaj yapmayı seviyorsanız cilt temizliğinizi tonikle mutlaka temizlemelisiniz.

Arınmış bir cilde neme hazırlamak: Serumlar

Cildinizi yoğun nemlendirici ajanlara sahip ürünlerle nemlendirmeden önce serumlarla geçiş bakımı uygulamak cildin nemi emme kapasitesini artıracaktır. İçeriği yoğun konsantrasyonlardan oluşan serumlarla cildinize ışıltı da kazandırabilirsiniz.

Göz kremi ile göz çevresi sorunlarına karşı son

Göz çevresi sorunlarına karşı bakım için gece yatmadan önce mutlaka krem kullanmalısınız. Hafif masaj hareketleriyle uyguladığınız bakım ile ürünün cildinizdeki etkisi artacaktır.

Cilde nem bombası: Her cilt tipinin nem ihtiyacı vardır

Arınmış ve serumla hazırlanmış bir cilde nem bakımı yapmak cildin, nemi daha iyi emmesini sağlar. Böylelikle ihtiyacı olan nemi daha iyi alır. Nemlendirici ajanlara sahip ürünlerle, cildinizin nem ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Haftalık bakımın vazgeçilmezi maskeler

Haftalık bakımının vazgeçilmezi maskeler, her cilt sorununa özel seçenekler barındırır. Karma, yağlı, hassas, normal ve kuru cilt tiplerinin ihtiyaçlarını ve sorunlarını gidermede yardımcı maskeler cildi, beslemeye yardımcı olur, güzel bir görünüme ulaştırmayı amaçlar ve ışıltı kazandırmayı hedefler.

Kozmetik Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.