KENDİ PARFÜMÜNÜ KENDİN YAP

04 Aralık 2018

KENDİ PARFÜMÜNÜ KENDİN YAP

KENDİ PARFÜMÜNÜ KENDİN YAP

İnsanlar hayatımızda; varlıklarıyla, isimleriyle, yaşattıkları anlarla yer ettiği kadar kokularıyla da yer ederler. İnsanlar kadar mekânlar da zihnimizde kokularıyla kimliklenebiliyor. Bu doğrultuda kokular, parfümler duyusal kimliklerimizi oluşturuyor diyebiliriz. Kendi ten kokumuzla harmanlanan parfüm ise bize özel kokuyu oluşturur. Bu kişiye özel koku; metabolizma hızı, beden sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğe bağlı olarak parfüm kalıcılığı da kişiye göre şekillenir. 

Herkesin koku alma hissi de kendine özeldir. Bu hissi; ağız burun yapısı, maruz kaldığı diğer kokular, sigara içip içmediği, bulunduğu ortamdaki havalandırma sistemleri kişiye özel kılar.

Koku durumu güne ve mevsime göre de göre de değişir. Gündüz sıcaklık ve neme bağlı olarak hafif ve çabuk uçmayan kokular tercih edilmesi gerekir. Gece ve kış mevsiminde ise daha yoğun ve düşük sıcaklıklarla daha kolay yayılan parfümler tercih edilmeli.

Peki, insanın kendi parfümünü yapması mümkün mü? Deneme yanılma yoluyla bize özel kokuyu bulabiliriz. Kokular ise kendi içinde parfüm notalarına göre oluşuyor. Bu aşamada koku türlerini ve parfüm notalarını bilmek bize özel, doğru parfümü bulma da yardımcı olacaktır.

KENDİNE ÖZEL KOKUYU BUL, DUYUSAL KİMLİĞİNİ OLUŞTUR

Kokuların kalıcılık sıralarını ise, kendi içinde EdC, EdT, EdP, parfüm olarak açıklayabiliriz. Parfümler belli notalardan oluşuyor. Bu notaların anlamları ise doğru kokuyu oluşturmada en büyük yardımcımız. Aşağıda görülen piramitte ise parfüm notları görülüyor.

  parfum-notasi

Bu parfüm piramidine bakarak kendi parfümünüzü yapabilirsiniz.  Sizler için hazırladığımız önerilerle de kendi parfümünüzü yapmanız mümkün.  İlk adım olarak teninize yakışacak kokuyu tespit etmeniz yeterli.

  • Jasmine/Lilac: Yasemin çiçeğinin zarif kokusunu, Leylak çiçeğinin ferah ve temiz kokusuyla birleştirerek ortaya çıkan hoş karışımı cildinizle buluşturabilirsiniz. Dermoeczanem.com’da yer alan The Library Of Fragrance Jasmine ile The Library Of Fragrance Lilac harmanlayıp ferah ve temiz bir kokuya kavuşabilirsiniz.

Verdiğimiz bu önerilerle kendi parfümünüzü yapabilir, sıra dışılığınızı keşfedebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.