Güneş Kremlerinde SPF Ne Demek ?

10 Temmuz 2018

SPF ne demek? 

Spf kısaltması Sun Protectin factor kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve kozmetik ürünlerin cildinizi güneşten koruma güçlerini gösteren bir rakam.

SUN PROTECTİON FACTOR ne demek?

Güneşin cildimiz açısından bize zarar verebilecek 2 tip ışıması mevcut. UVB ve UVA. SPF ölçümü güneş kreminizin sizi UVB ışımasından ne kadar koruduğunu  gösterirken, UVA ışımalarına karşı ne kadar koruma sağladığını göstermez.  Doğru şekilde kullanıldığında çoğunlukla cildiniz için 15 SPF ya da SPF 30 kremler yeterli  olacaktır. SPF değeri arttıkça koruma değeri yükselir fakat aradaki etkinlik farkı çok büyük değildir.  Çok hassas ciltlerde SPF 50 ya da üstü gerekebilir.

Basit bir örnek vermek gerekirse:

  • Diyelim ki cildiniz hiçbir koruma olmadan güneşe maruz kaldığında 10 dakika içinde güneş yanığı oluşuyor. Doğru şekilde kullanıldığında, yeterli miktarda ve yeterli sıklıkta uygulandığında SPF 15 gücündeki bir dermokozmetik güneş kremi ile cildiniz bu sürenin  15 katı yani 150 dakika boyunca yanmadan güneşe dayanabilir. Bu elbette kaba bir ölçümdür ve cilt tipi, güneş ışımasının gücü, terleme, su ile temas, günün saati ve hava durumuna göre değişkenlik gösterir.  Sabah krem sürüp akşama kadar güneşten korunmuş olacağınız yanılgısına sakın kapılmayın.

 

  • En iyi korunma için uzmanlar, en az 15 SPF gücünde bir kremi 2 mg / cm² uygulamak gerekir diyorlar. Bu miktar ortalama yüz ve boyun için yaklaşık 1 gr, tüm vücut için ise 25 ila 30 gr civarına denk gelir. Bu miktarda güneş kreminin her 2 saatte bir tekrar uygulanması gerekli.

 

  • Yapılan ölçümler çoğu kimsenin gereken bu miktarın ¼ ü ile ½ si kadar yani çeyreği ya da yarısı kadar güneş kremi uyguladığını göstermekte. SPF 30 gücündeki bir güneş kremini gereken miktarının çeyreği kadar uyguladığınızda neredeyse hiçbir etkinlik elde edilemezken, gerekli miktarın yarısı uygulandığında sadece SPF 5 civarında bir etkinlik elde edilir.

 

 

SPF ( güneş koruma faktörü ) artışı doğru orantılı bir etkinlik sağlamaz

 

  • SPF 15 UVB’yi %93 oranında bloke eder.
  • SPF 30 UVB’yi %97 oranında bloke eder.
  • SPF 50 UVB’yi %98 oranında bloke eder.

Elbette doğru miktarda ve sıklıkta uyguladığınızda bu engellemenin süresi de SPF oranına göre değişir. Unutmayın buradaki püf noktası doğru uygulama, doğru sıklıkta uygulama ve güneşe maruz kalma süresi. Tabi ki bunun yanında cilt yapınıza uygun bir dermokozmetik güneş kremi seçmeniz büyük önem taşıyor. 

Güneşin tadını en sağlıklı şeklde çıkarmanız dileğiyle kalın sağlıcakla.....

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.