El Bakımı Nasıl Olmalıdır?

08 Eylül 2020

Güzel ve bakımlı eller hepimiz için önemlidir. Özellikle kadınlar için vazgeçilmezdir el bakımı. El bakımına önem verilmezse hem kozmetik açıdan hem de sağlık açısından istenmeyen durumlar oluşabilir.

Ellerimiz dış ortamla çok fazla temas halinde olduğu için sıcaktan, soğuktan, rüzgârdan, sudan ve kozmetik ürünlerden çok fazla etkilenir. Deterjan kullanımları da cildin koruyucu bariyerini bozar. Özelikle de evlerde iş yaparken deterjan temasının en aza indirme açısından uygun eldiven takılması önerilmektedir.

Ellerimiz sadece soğuk havalarda değil sıcak havalarda güneşten olumsuz etkilenebilir. Yaşla birlikte de destek dokunun azalmasıyla ellerimizde yaşlılık belirtileri oluşabilir. Lekelenmeden doku kayıplarına kadar çeşitli görüntüler ortaya çıkabilir.

El Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Öncelikle cildimiz belirli bir nem seviyesinde olmalıdır. Nem seviyesinde azalma olması ciltte kuruma, çatlama ilerleyen dönmelerde egzama hastalığına kadar yol açmaktadır.
• Ellerimizin bakımı için öncelikle yapılması gereken ılık su teması olmalıdır.
• Suyun aşırı sıcak ya da soğuk olması cildimizde nem kaybını arttırmaktadır.
• Aynı şekilde koruyucu sabunlarla temizlik yapılmalı. Süt içeren el sabunları tercih edilmelidir.
• Kimyasal içerikli sabunlardan ve temizleyicilerden kaçınmak gerekmektedir.
• El nemini sağlamak için vaselinli karışımlar tercih edilebilir.
• Alkol içeren temizleyiciler cildimizi kurutmadan temizleme sağladıkları için daha çok tercih edilmektedir. Ancak salgın sebebiyle kullanılan dezenfektan temizleyicilerden sonra nemlendirici kremler tercih edilmelidir.
• Özellikle vaselin-gliserine hiyalüronik asitli, cildi koruyan seramid özelliği olan kremler tercih edilmelidir.
• Cildimiz güneşle temas ettiği için mutlaka güneş koruyucu kremleri ellerimiz için de tercih etmeliyiz.
• Su ile temastan sonra mutlaka güneş koruyucu uygulamasını tekrarlamalıyız.

El ve tırnak bakımı nasıl olmalı

Tırnak Bakımı

El bakımımız kadar tırnaklarımızın bakımı da oldukça önemlidir. Tırnak bakımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

B vitamini takviyeleri almak tırnak bakımı için çok önemlidir. Biyotin tırnak bakımlarında en çok tercih ettiğimiz vitamindir.

Ayrıca tırnak hasarını önlemek için tırnaklarımız için üretilen tırnak balsamları kullanılabilir.

Aseton içerikli cila çıkarıcılar tırnak kırılmalarına yol açacağından tırnaklarımızı da elimiz gibi kimyasallardan korumamız gereklidir.

Tırnak renklerimizde ya da görünümündeki değişiklikler bazı hastalıklar için uyarıcı olabilir. O sebeple bazı değişikliklerin tanısı için mutlaka dermatolog önerisi alınmalıdır.

Uzm. Dr. Semra Akıntürk

Dermatolog

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.