Doğal Kozmetik Ürünler Gerçekten Doğal Mı?

31 Temmuz 2018

Doğal kozmetik ürünler gerçekten doğal mı? 

Doğa kendi içinde bir çok şifayı, faydayı ve mucizeyi barındırıyor. İnsanoğlu kirletmediği sürece doğada muhteşem bir denge söz konusu.  Ama yine de Doğal olan her şey sağlıklıdır ve zararsızdır diyemeyiz. Bunun yanında kimyasal yollarla elde edilen her şey için de zararlı ya da faydasız diyemeyiz. Böyle bir genelleme yapmak elbette yanlış olur. Günümüzde doğal ve organik kozmetik ve dermokozmetik  ürünlere artan bir talep söz konusu.


Fakat yine de bir çok kimyasal ürünün hem insan hem de çevre sağlığına zarar verdikleri anlaşılınca,  insanlık tarihi boyunca doğadan elde edilip test edilmiş, güvenlik  ve etkinliği tecrübeyle sabit olan bir çok doğal ve organik kaynaklı  ürün, cilt - saç ve vücut bakımında daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Bu yönde artan talepten yararlanmak isteyen bazı kozmetik markaları, ürünlerinin doğal, organik, natural kozmetik ürünler olduğunu iddia etmeye – vurgulamaya başladılar.  Bir çok marka bu konuda dürüst davransa da bazı markaların böyle bir unvanı hak etmedikleri halde kelime oyunları ile kendilerini doğal ya da organik markalar gibi göstermeye çalıştıkları bir gerçek.

Örneğin içerisinde çok az miktarda doğal kaynaklı hammadde kullanmış olan bir marka “Doğal içerikli cilt bakım kremi”  gibi bir ibare ile tüketicileri yanıltabiliyor.

Ülkemizde kozmetik alanında en yetkili resmi kurum olan Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bu alandaki karmaşayı ortadan kaldırmak üzere, tüm dünyadaki normlara uygun bir kılavuz yayınlamış.

Bu kılavuz hangi özellikleri taşıyan kozmetik ürünlerin doğal ve organik kozmetik sayılabileceğini, hangi içeriklerin hangi oranlarda doğal kaynaklı kozmetik içeriği sayılabileceğini  açık şekilde ortaya koyuyor.

Sizler de kullandığınız ürünlerde kullanılan ibarelerin bu kılavuza uygun olduğunu denetleyebilir ve gerçeğe aykırı durumları gerekirse şikayet edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.