Deodorant ne demek, Antiperspirant ne demek?

28 Nisan 2017

Terlemek yaz ve sıcağın olumsuz yan etkilerinden biri. Terlemeye karşı özellikle yaz aylarında deodorantlar çok kullanılıyor. Aynı deodorantlar gibi antiperspirantlar da terlemeye karşı kullanılan ürünlerden biridir.

Deodorant ne demek, Antiperspirant ne demek?

Kelime anlamı, koku giderici olan deodorantların ilk amacı özellikle ter kokusunu önlemek, gidermektir.

Aslında ter kokusu oluştuktan sonra o kötü kokuyu bastırmak kolay değil. Asıl istenen ve yapmamız gereken şey daha en baştan, kötü koku oluşmasını önlemek olmalıdır.

Aynı deodorantlar gibi kullanılan Antiperspirantlar ise terlemeyi engellemek için geliştirilmiş ürünlerdir.

deodorant

Ter neden kokar?

Aslında insan teri, ter bezlerinden salgılanır ve sterildir. Ancak ter cilt, yüzeyine çıktığında buradaki milyonlarca bakteri ile temas eder. Bu bakterilerin sayısı terdeki mineral ve su sayesinde hızla artar. Cilt yüzeyindeki bu nemli ve bakteri açısından besin dolu ortam kısa zaman içinde kötü kokuların oluşumuna yol açar.

Deodorantlar nasıl etki eder?

Deodorantlar cilt yüzeyindeki bakterilerin çoğalmasını önleyerek, ya da doğrudan antiseptik etki gösterip bakterilerin sayısını azaltarak etki gösterirler. Bu şekilde kötü koku oluşumu da bir süreliğine engellenmiş olur. Deodorantlar aynı zamanda hoş koku veren parfümler de içerebilir ve bu şekilde hem güzel koku sağlar hem de kötü kokuyu önlerler.

Deodorantlar;  stick, krem, roll-on, sprey formlarıyla oldukça kullanışlıdır ve geniş ürün yelpazesiyle kullanıcının beğenisine sunulur.

Sitemizde yer alan Vichy Deodorant Mineral Roll-on, etkili ferahlık sağlar. Özellikle yazın, sıcağın etkisiyle oluşabilecek ter kokularını engellemede oldukça başarılıdır.

Son zamanların favori ürünlerinden Ducray Hidrosis Control Creme Anti-Transpirante, krem formuna sahiptir. El ve ayaklardaki kötü kokuların oluşmasını engellemeye çalışır.

deodorantlar

Antiperspirantlar

Antiperspirantlar, ter bezlerinin çıkışlarını geçici olarak kapatırlar ve bu şekilde aşırı terlemeyi önleyerek kötü koku oluşumuna mani olurlar. Antiperspirantlar aynı zamanda deodorantlar gibi antiseptik özellik gösteren maddeler içerebilir. Bu şekilde kombine etki gösterebilirler.

Antiperspirantlar daha çok aşırı terleyen insanlar tarafından kullanılır.

Doğal deodorantlar etkili mi?

Yeni nesil doğal deodorantlar da klasik deodorantlara göre oldukça güçlü etki gösterebiliyorlar. Hem cilde yararlı doğal ham maddelerden geliştiriyorlar hem de vücuttaki kötü kokuları önlemede yüksek performans sergiliyorlar.

Gözenekleri tıkamadan kokuları önleyen Bionnex Perfederm Deomineral Roll Onkullanıcılar tarafından yoğun ilgi görüyor.

INCIA Doğal Roll-On Deodorant, karma, yağlı, hassas, kuru ve normal cilt tiplerinin kullanımına uygundur.  Vücudun doğal reaksiyonu olan terlemeyi önlemez, ter kokusunu gidermeye çalışır.

Hem erkek hem de kadınlar tarafından kullanabilen Dr.Plante Çift Etkili Doğal Roll On Deodorant, organik ham maddelerle geliştirilmiştir. Kokuları önleme etkisinin yanı sıra tüy azaltıcı etkisiyle dikkat çeken deodorant, tek ürünle birden fazla performansa sahip olmak isteyenler için iyi bir seçenektir.

En etkili Antiperspirantlar hangileri?

En çok satan ve memnuniyet sağlayan Antiperspirantlar ise şöyle özetlenebilir.  Vichy Antiperspirant Deodorantlar, Bioderma Deodorantlar, Uriage Deodorantlar, SVR deodorantlar, Nivea Dry deodorantlar, Nuxe deodorantlar…

Deodorantlar ve Antiperspirantlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yapı olarak birbirlerine benzeseler de deodorantlar ve antiperspirantlar birbirinden farklı ürünlerdir.

1. Deodorantlar, terlemeyi engelleyemez, antiperspirantlar; yapıları gereği gözenekler üzerinde etkili oldukları için terlemeyi önlerler.

2. Genelde deodorantların kendine özgü bir kokuları bulunur ancak antiperspirantlar, kokusuz ürünlerdir.

3. Antiperspirantlar 24 saat etkilidir, deodorantların etkisi birkaç saat içinde geçer, gün içinde tazelenmesi gerekir.

4. Önemli bir toplantıda, ofiste, yolculuklarda antiperspirant kullanılması önerilir, gün içinde kullanım için deodorantları tercih edebilirsiniz.

5. Deodorantlar kötü kokuları gizlerler, antiperspirantlar ter oluşum miktarını azaltırlar.

deodorant-- nedir

Deodorantlar ve Antiperspirantlar Nasıl kullanılmalılar?

Genel kural, kuru ve temiz cilde uygulanmalarıdır. Bunun yanında özellikle antiperspirantların gece yatmadan önce uygulanması daha başarılı sonuç verir. Çok sıcak ve yoğun günlerde temiz ve nemli bir bez ya da ıslak mendil ile koltuk altı temizlenip sonrasında tekrar uygulama yapmak gerekebilir.

Deodorantlar ise, duş aldıktan sonra temiz bir cilde uygulanmalıdır. Yani duşunuzu aldıktan sonra koltuk altlarınıza uygulayarak gün boyu temiz bir hisse sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı taptaze ve ferahlık dolu bir yaz geçirmeniz dileği ile sağlıcakla kalın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.