sadsad x
asdasd

Cilt Temizliğinde Yanlış Bilinenler

07 Eylül 2017

Cilt Temizliğinde Yanlış Bilinenler

Cilt Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cilt bakımının en önemli bölümlerinden birisi de cilt temizliği. Bu nedenle cilt temizleme ürünleri konusunda doğru tercih yapmak doğru bakımın vazgeçilmez şartı.

Dikkat etmeniz gereken noktalar

1- Cilt tipiniz

2- Hedeflediğiniz bakım

3- Cildinizin anlık değişimleri

4- Temizleme ürününüzün  diğer bakım ürünleri ile uyumlu olması

5- Aşırı temizleme ile cilt dengesinin bozulmasından kaçınmak.

Doğru ürünü seçin

Aynı nemlendirici, tonik ve diğer cilt bakım ürünlerinde cilt tipiniz ve bakıma amacınıza göre ürün seçmeniz gerektiği gibi, cilt temizleme yönteminizi ve bu yönteme uygun temizleme ürününüzü seçerken de cilt tipinizi ve amacınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin Yağlı cilt, kuru  ya da karma cilt için farklı temizleme ürünleri olduğu gibi, makyajı çıkartmak için, akne kontrolü için, ya da leke sorunu yaşadığınız dönemler için de farklı cilt temizleme ürünleri seçmelisiniz.

Hassas ve kırılgan ciltler için misellar su denilen, aşındırıcı olmamasına rağmen cildi kolayca temizleyen ürünleri tercih etmek daha uygundur. Bu tip ürünlere en uygun örnek Bioderma Sensibio H2O adlı ürün. Dermokozmetik ürünler arasında en çok tercih edilen misellar su Sensibio H2O. Hem makyaj temizliği, hem de günlük kir ve kalıntılardan arınmak için bir miktar pamuk yardımı ile cildinizi, hatta göz çevrenizi bu ürünle temizlemeniz mümkün. Yine aynı sınıfta Babe ve La Roche Posay markasının misellar suları da oldukça popüler ürünler.

Eğer anti-age bakım yapım yapıyor ve bu bakım esnasında bir temizleyici seçmek istiyorsanız, laktik asit ya da glikolik asit gibi AHA içerikli, cildin yüzeyini yenileyen ve kullandığını anti-age bakım ürünlerinin etkinliğini arttıran nitelikte temizleyiciler kullanmalısınız.

Akne problemi ya da aşırı yağlanma sorunu yaşadığınız dönemlerde ise sebum dengeleyici ve gözenek bakımı yapan nitelikte temizleyiciler kullanmalısınız.

Güneş ışığı nedeni ile hiperpigmentasyon sorunu yaşıyorsanız. Lekeli ciltler için özel formüle edilmiş temizleme ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Cildiniz her zaman aynı özellikleri göstermez

Cildiniz he an aynı özellikleri göstermez. Cilt tipiniz ne olursa olsun mevsime göre, hormonsal dalgalanmalara, günlük aktivite yoğunluğunuza, bulunduğumuz ortama göre cildimiz farklı özellikler gösterebilir.

Bu yüzden cildimizin değişik tepkilerine yönelik farklı zamanlarda kullanabileceğimiz birkaç farklı temizleme ürününü elimizin altında bulundurmalıyız. Makyaj sevenler için mutlaka sadece makyaja yönelik bir temizleme ürünü bulundurmak gerekir. Özellikle göz makyajı konusunda her temizleme ürünün kullanamayacağınızı unutmayın. Göz çevresinde yanlış bir temizleme ürünü kullanmanız, kaz ayağı oluşumunu ve hassasiyeti arttırabilir.

Ya da uzun süre güneşe maruz kaldığınız bir dönemde, glikolik asit içeren bir temizleyici kullanmanız da cildinizi yıpratabilir. Bu gibi etkenleri her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Cildi aşırı temizlemekten kaçının

Unutmayın cildimiz de kendini sağlıklı tutabilmek için çaba sarf eder. Cildimiz nemini ve esnekliğini korumak için sebum denilen bir salgıya sahiptir. Sebum oldukça komplike bir yapıya sahiptir ve içerisinde cilt sağlığı için vazgeçilmez yağ asitleri, bir çok mineral ph dengesini sağlayan laktik asit gibi unsurların yanında hassas bir probiyotik nüfusunu barındırır.  Cildimiz bu sayede doğal bir bariyere sahip olur.

Aşırı temizleme ile cildin bu doğal bariyerini kırarsanız,  kullanacağınız hiçbir kozmetik ya da dermokozmetik ürün ile bu açığı kapatamazsınız. Bu nedenle cildinizi sadece ihtiyaç duyduğu kadar temizleyin. Aşırı temizlemekten kaçının. Yeterli olduğunu hissettiğiniz zamanlarda sadece ılık su ya da saf gül suyu ile temizleyin.

Shikai Borage Therapy Facial Cleanser 178ml

La Roche Posay Miseller Solüsyon Yüz, göz, dudak için nazik temizleyici 400ml

Bioderma Sensibio H2O 500ml İkincisi Bedava

Tüm Cilt Temizleme ürünlerini incelemek için tıklayınız.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.